Вживання базиліку може знизити ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера: результати дослідження
Природна сполука фенхол, яка міститься в листі базиліка запашного, може допомогти захистити мозок людини від хвороби Альцгеймера. Лікувальний ефект пряної трави обумовлений механізмами, які впливають на мікробіом (спільноту мікроорганізмів, що населяють конкретне середовище проживання) кишківника.
Як повідомили вчені з Університету Південної Флориди на сторінках журналу Frontiers in Aging Neuroscience, ефект фенхолу пов'язаний із механізмами його сприйняття кишківником. Для відкриття лікувальних властивостей трави вчені перевірили 144 тис. природних сполук, після чого вибірку було скорочено до 15 кандидатів.
Після молекулярного аналізу природних сполук вчені з'ясували, що фенхол, що надає базиліку його неповторний аромат, найкраще стимулює певний рецептор FFRAR2 (рецептор вільних жирних кислот), що, зі свого боку, перешкоджає накопиченню токсичних бета-амілоїдних сполук у мозку, які пов'язують із виникненням Альцгеймера.
"Експерименти на людях і мишах довели значне зниження ризику утворення амілоїдних бляшок у головному мозку і загибелі нейтронів при стимуляції FFAR2", – сказав професор Харіом Ядав, що очолював дослідження.
Він зазначив, що в перспективі можуть бути створені нові натуральні препарати з метою профілактики хвороби Альцгеймера.
Базилік – популярна пряна рослина, яка широко застосовується в грузинській, італійській, середземноморській кухнях. Відомо про його позитивний вплив при проблемах із травленням. У разі регулярного вживання базилік здатний захистити від багатьох інфекцій, вважають вчені.
Хвороба Альцгеймера – найбільш поширений тип деменції, стан, за якого головний мозок перестає належно виконувати свої функції. Хвороба Альцгеймера спричиняє проблеми з пам'яттю, мисленням і поведінкою.
Як повідомив OBOZREVATEL, вчені з Ізраїлю запропонували новий метод терапії для зупинки розвитку хвороби Альцгеймера.