Правила безпечного відпочинку

Правила безпечного відпочинку

Нарешті літня погода дарує нам довгоочікуване сонечко та можливість відпочинку на природі. Попри важкі умови, в яких наразі живе наша країна, відпочинок мусить бути невід’ємною частиною життя, адже нервовій системі потрібен спокій і перезавантаження. А отже, сезон барбекю у самому розпалі. Водночас, так само "буяють" неприємності з організмом та захворювання, що виникають через типові помилки літнього відпочинку. Поговоримо про те, як вберегтися від неприємностей та не зіпсувати відпочинок ані собі, ані близьким.

Напруга, в якій перебуває нервова система через війну, здатна спровокувати розвиток низки патологій: порушується нервово-гуморальна регуляція, знижується опірна здатність імунної системи, частішають онкопатології. Канцерогени та шкідливі звички лише прискорюють цей процес, тому якщо ви дійсно бажаєте відпочити з користю – ретельно продумайте кожну деталь. Почнемо із меню, адже застілля є основою шашличного сезону.

Відео дня

М’ясо, приготоване на відкритому вогні, не вважається канцерогенним (тим, що викликає рак). А ось олія, яку додають до маринаду, в разі перегоряння – так! У народі "гуляє" міф, що обвуглене м’ясо чи овочі – це натуральний абсорбент. Навпаки, це те, від чого ви мусите одразу позбавитися, якщо проґавили та пересмажили свій обід. Обов’язково обрізайте вугілля до "чистого" шматка м’яса чи риби і викидайте ту суміш зі складних жирів, яка стала отруйною. Зловживання такими продуктами харчування призводить до виникнення раку шлунково-кишкового тракту, який посідає третє місце за рівнем захворюваності в усьому світі. Ідеальним рішенням буде захист продуктів для грилю фольгою.

Що ж робити, якщо порція шашличка залишилася після відпочинку? Чи можна його забрати додому та розігріти наступного дня? За умови, якщо м’ясо не підгоріле, ви можете це зробити без шкоди для організму. А ось овочі-гриль, що залишилися після трапези, краще одразу утилізувати. Це саме стосується і свіжих овочів, та особливо салатів. Останні взагалі категорично не рекомендовані для вживання на природі. По-перше, вони надзвичайно швидко псуються на сонці (термін придатності не більше години), по-друге – їх полюбляють мухи, що можуть переносити різні захворювання. Особливо шкідливими є салати, заправлені майонезом: виключіть їх із раціону як на час відпочинку на природі, так і під час домашнього харчування. Магазинний майонез насичений трансжирами, які нічого, окрім шкоди, не несуть. Можна самостійно зробити смачний домашній соус на основі оливкової олії, гірчиці та лимону. Це і корисно, і смачно.

Другим за важливістю інгредієнтом застілля біля води чи в лісі є, безумовно, алкоголь. Пам’ятайте, що це "провідник" для шкідливих речовин, які потрапляють в організм. Тобто алкогольні напої лише сприяють швидкому всмоктуванню отруйних речовин. Інша проблема, яку провокують такі напої,– підвищення артеріального тиску, що нерідко буває під час перебування на сонці. Але якщо ви не уявляєте відпочинку без алкоголю – віддайте перевагу сухим винам, розведеним трохи водою. До речі, такий напій із додаванням невеликої кількості меду в стародавні часи називали "напоєм Богів" та давали вживати навіть дітям. Мед – це чудовий вітамінно-мінеральний комплекс, та й в самому вині багато вітамінів групи B. А від міцного алкоголю раджу свідомо відмовитися. Якщо ви ще й курите, це може закінчитися навіть трагічно, адже після кількох чарок міцного алкоголю так й тягне затягнутися цигаркою. Алкоголь та сонце розширюють судини, а нікотин – швидко звужує. Більш того, всі ми маємо так чи інакше атеросклеротичні бляшки в судинах. Багатьма науковими дослідженнями доведено, що навіть немовлята народжуються з ними. Але коли бляшка великого розміру – є ризик, що вона відірветься. У молодому віці людина має еластичні судини, та згодом тонус погіршується. Тому інфаркти та інсульти – це не рідкість під час виїздів на природу. Такі самі контрастні забавки стосуються пірнання в прохолодну воду після дози алкоголю. Повертаючись до куріння, варто зазначити, що під час горіння сигарети виділяється безліч шкідливих сполук, які здатні призвести до раку легенів. І цей процес напряму залежить від інтенсивності та стажу куріння. Я завжди раджу дослухатися порад щодо зниження шкоди: як в випадку з вином, яким можна замінити "важкий" алкоголь, існують системи нагріву тютюну, де виключено процес горіння. Замініть ними звичайну сигарету, і невдовзі ваш організм лише подякує, адже ви збережете собі і життя, і здоров’я. Пам’ятайте, що профілактика завжди краща та дешевша за лікування.

Активні ультрафіолетові промені – це ще одна важлива проблема, яка очікує нас на природі. По-перше, це реальний ризик розвитку меланоми, по-друге – сонячні або теплові удари. Захищайте шкіру кремом із SPF не менше 50, а голову – панамою або капелюхом. Обирайте для відпочинку місця у затінку та уникайте перебування на сонці в денний період часу.

На які червоні прапорці звернути увагу після відпочинку? Що вкаже на те, що ви повернулися із проблемами? По-перше, це почервоніння шкіри та опіки. Площа ураження вираховується за допомогою долоні постраждалого: одна долоня – один відсоток ураження. Якщо ділянка, що почервоніла та крилася пухирцями перевищує три відсотки – звертайтеся до лікаря! В менш критичних ситуаціях можна впоратися самостійно за допомогою протиопікових засобів (мазь, пластир) та знеболюючого засобу. По-друге, це укуси комах, на які може виникнути алергічна реакція. Людям, які схильні до алергій я взагалі не раджу виходити з дому без антигістамінного препарату в сумочці. Анафілактичний шок розвивається дуже швидко! Якщо укус невеличкий – згодиться просто нанести протиалергійний крем або мазь. В будь-якому випадку після укусу варто терміново прикласти на місце ураження щось холодне і швидко далі реагувати.

Якщо після повернення додому ви відчули головний біль, головокружіння, потемніння в очах, слабкість – це все може бути ознакою теплового удару. Це небезпечний стан, що може призвести до порушення роботи серцево-судинної системи. В такому разі потрібно терміново змочити простирадло холодною водою та обгорнути все тіло, включаючи голову. Процедуру повторювати постійно до приїзду швидкої.

І останнє – вірогідність отруєння. До речі, симптоми харчового отруєння та теплового удару дещо схожі. Іх відрізняє те, що нудота та спорожнення шлунку у разі отруєння принесе тимчасове полегшення, а в іншому випадку – ні. Окрім цього при проблемах із ШКТ до нудоти згодом доєднається діарея. Перше, що потрібно зробити в такому випадку – промити шлунок звичайною прохолодною водою (16-18 градусів). Не потрібно додавати туди марганцівку! Випийте 2-3 літри води великими ковтками та спровокуйте блювання. Далі потрібно прийняти сорбент (дрібними ковтками, щоб не знудило знов). Якщо блювання не припиняється – вколоти внутрішньом’язово препарат, що сповільнить цей рефлекс. Коли вже доєдналася діарея – доведеться промивати ще й кишківник (аналогічно прохолодною водою, щоб уникнути процесу всмоктування шкідливих речовин). У разі, коли всі ці маніпуляції не допомогли і у людини підвищилася температура – не зволікайте з викликом швидкої допомоги. На жаль, вам дорога в інфекційне відділення. Тому раджу дослухатися моїх порад та згадувати лише приємні моменти з відпочинку, яких нам сьогодні так бракує!

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки