Що робити, якщо ви спите по 8-10 годин і не висипаєтеся: поради від нутриціологині

Що робити, якщо ви спите по 8-10 годин і не висипаєтеся: поради від нутриціологині

Бадьорість – стан людини, без якого про продуктивність можна лише мріяти. Якщо ми недостатньо відпочиваємо в процесі сну, – це відображається на розумових процесах, фізичній активності та настрої. Ми розуміємо, чому знесилені, коли спимо недостатньо або ж зовсім не лягали вночі. А як бути зі зворотньою ситуацією? Коли спимо по 8, а то й 10 годин, а за відчуттями – годину.

OBOZREVATEL розібрав статтю нутриціолога і health-коуча Тамілли Жане, яка розповіла, що посприяє здоровому сну і відмінному самопочуттю після підйому. Зі спеціалістом спілкувалися журналісти видання "ElleGirl". Якщо ж не вийде розв'язати проблему самостійно – краще звернутися за допомогою до лікаря.

Скільки спати потрібно й правильно?

За словами Тамілли Жане, раніше вважалося, що норма сну складає 7-8 годин на добу. Сьогодні ж учені говорять про індивідуальну норму для кожної людини: комусь достатньо 4 годин, а хтось не висипається й за 12. Існує стан "гіперсомнія". Людина з цим синдромом постійно почувається втомленою та має проблеми з пам'яттю і концентрацією уваги. Навіть після тривалого сну – близько 14 годин. У цьому випадку варто проконсультуватися з лікарем.

Відео дня

Чому ви багато спите й не висипаєтеся?

Нутриціологиня вважає, що "пересип" може сигналізувати людині про те, що потрібно щось змінити в способі життя. А для цього потрібно розібратися в причинах такого стану.

1. Вплив синього світла

Синє світло – будь-яке штучне освітлення (енергоефективне, з екрана смартфонів й інших гаджетів). Зранку та вдень воно допомагає сконцентруватися й частково бадьорить. Тоді як увечері його варто уникати. Адже синє світло зменшує вироблення мелатоніну, гормону, який регулює циркадний ритм сну – циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі. Як правило, він триває 24 години. Унаслідок впливу синього світла людина не висипається, а на ранок відчуває втому.

Комусь достатньо 4 годин сну, а хтось не висипається й за 12.

2. Харчові звички: забагато кофеїну

Кофеїн – природний стимулятор розумової й фізичної активності. Міститься в каві, шоколаді, деяких видах чаю та безалкогольних напоях. Якщо людина протягом дня зловживає ним, це може стати причиною безсоння чи вплинути на якість сну.

3. Дефіцит заліза

Тамілла Жане зауважила, що втома, слабкість, проблеми зі сном та погана витривалість під час навіть невеликої фізичної активності можуть свідчити про анемію. При ній в організмі людини не вистачає здорових червоних кров'яних тілець, які транспортують кисень по всьому тілу. Існує декілька типів анемії. Найрозповсюдженіші – залізодефіцитна та вітамінодефіцитна.

4. Гіпотиреоз

Це вироблення щитовидкою замалої кількості гормонів, у зв'язку з чим сповільнюється в організмі метаболізм. Основні симптоми: сонливість, чутливість до холоду, сухість шкіри та волосся, а також в'ялість. Надійний спосіб для перевірки щитовидки – аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ). А щоб він був точним, кров потрібно здавати вранці натщесерце. І не забувайте про візит до ендокринолога бодай раз на рік.

Засинайте у прохолодній кімнаті та повній темряві.

Основні поради від Тамілли Жане для покращення якості сну:

  • Зранку приймайте "сонячну ванну", а увечері уникайте в приміщенні надто яскравого освітлення. Така звичка подарує заряд бадьорості та нормалізує циркадні ритми.

  • Зменшіть кількість вживання кофеїну.

  • Щонайменше за 2 години до сну не використовуйте смартфони, ПК та телевізор. На телефон можна встановити фільтр синього світла.

  • Не переїдайте перед сном. Уночі організм має "зосередитися" на відновленні сил, а не на травленні їжі.

  • Засинайте у прохолодній кімнаті та повній темряві.

  • Для того, щоб розслабитися перед сном, прийміть ванну чи почитайте книгу. Ще можна спробувати ароматерапію.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки