Вчені з'ясували, чи може кава впоратися із недосипанням

Вчені з'ясували, чи може кава впоратися із недосипанням

Кофеїн, що міститься в каві, іноді дійсно допомагає людині підбадьоритися, активізувати роботу організму й вирішити якісь нескладні завдання. Однак цей популярний серед багатьох напій не може замінити сон.

Те, наскільки він справляється з негативним впливом недосипу, оцінили вчені з факультетів психіатрії та психології Університету штату Мічиган (США). Результати дослідження опубліковано в журналі Американської психологічної асоціації Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition.

Зазначається, що експерти відібрали 275 добровольців і розбили їх на дві групи: перша провела ніч без сну в лабораторії, а друга спала вдома. Вже вранці представникам обох груп дали капсулу кофеїну або плацебо, а на додачу – попросили пройти тест на концентрацію уваги й вирішити складнішу задачу "на розміщення".

Відео дня
Вчені з'ясували, чи справді кава справляється із недосипом

"Ми виявили, що позбавлення сну погіршувало продуктивність під час виконання обох типів завдань, а кофеїн допомагав успішно виконати тільки легше, однак для більшості учасників це мало впливало на продуктивність у випадку виконання завдання на розміщення", – розповів про результати керівник дослідження Кімберлі Фенн.

За словами фахівців, кава і справді збільшує енергію, знижує сонливість і навіть може поліпшити настрій. Водночас, як і показало дослідження, "абсолютно не замінює повноцінного нічного сну".

Ба більше, додав вчений, вона мало що робить для запобігання процедурним збоям, які можуть призвести до таких речей, як медичні помилки або автомобільні аварії.

"Якби ми виявили, що кофеїн скорочує процедурні помилки в умовах позбавлення сну, це мало б широкі наслідки для людей, які повинні виконувати відповідальні дії за недостатнього сну. Наприклад, для хірургів, пілотів або поліцейських. Але наші результати, навпаки, підкреслюють безумовну важливість сну", – підкреслив Фенн.

Постійна нестача сну, зазначають вчені, не тільки впливає на пізнавальні здібності та настрій, але й у підсумку може позначитися на імунітеті.

Як повідомляв OBOZREVATEL, терапевт Кетрін Келлі вважає, що кава натщесерце є гіршим варіантом почати свій ранок. За її словами, навіть одна чашка напою може викликати печію, подразнювати слизову й стимулювати вироблення соляної кислоти, і в невідповідний час дня чи після поганого нічного сну спровокувати відчуття слабкості.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки