Знайте правду: топ-12 міфів про народну медицину
69% хворих в Україні займаються самолікуванням, не звертаючись за допомогою до лікарів. Особливо це стосується сезонних захворювань і поширених дитячих хвороб.
"Українська правда. Життя" підготувала популярні народні методи самолікування, які пояснив автор популярного медичного пабліка MedGoblin, котрий веде анестезіолог Андрій, не готовий поки назватися публічно.
Серед головних міфів про народну медицину виділяють наступні:
При нежиті капати цибульний сік у ніс
Це поширено, ще часник труть і змушують дитину або дорослого ним дихати, або й у ніс втирати. Це не допомагає. Це шкідливо! Якщо без нічого з'їсти цілу цибулину, дуже ймовірно, що почнеться печія або дискомфорт у шлунку - цибуля подразнює слизову. Те ж відбувається в слизовій носа. Найбільш ймовірний результат - опік слизової, який призведе до збільшення виділень.
Прогрівати ніс гарячими яйцями
Два гарячі зварені яйця поміщають у мішечок і кладуть на "крила" носа. Будь-яке нагрівання призводить до розширення судин і кращого кровотоку, але на нежить це не вплине ніяк. Із лікуванням нежить проходить за 7 днів, без лікування - за 10.
Читайте: Дієтолог підтвердив популярний міф про схуднення
Дихати над випарами картоплі під рушником
Дихати вологим повітрям при застуді дійсно рекомендують. Тільки повітря повинно бути прохолодним. А картопляний пар - гарячий, ще й можна обпектися, і на шкідливий мікроорганізм він ніяк не вплине. Краще провітрювати квартиру. Якщо маленька дитина - варто купити парогенератор і поставити біля ліжечка.
Змоклі/замерзлі ноги - попарити в тазику з окропом
Парити ноги - приємно, у цьому нічого поганого немає, але хвороби рідко бувають від переохолодження. Ми хворіємо не від мокрих або замерзлих ніг, а від інфекцій у повітрі. Взимку ми часто приходимо додому або холодними, або з мокрими ногами, тому люди створюють причинно-наслідковий зв'язок, якого немає.
Гірчиця в шкарпетки і гірчичники
При застуді або грипі гірчицю сиплють на ноги, одягають шкарпетки і терплять печіння. Гірчиця в шкарпетки або гірчичники повинні подразнювати шкіру, щоб збільшувати приплив крові. А це настільки неточний метод! Розумного пояснення, як це може допомогти одужати, немає. Краще таким не займатися.
Читайте: Впливає на серце: вчені розвінчали три міфи про кофеїн
Від температури натерти ноги спиртом і випити горілки з перцем
Щоб "збити" високу температуру, людина натирає ноги спиртом, п'є 200 грамів горілки з перцем і залазить пітніти під перину. Натерти ноги горілкою - безпечніше, ніж сунути гірчицю в шкарпетки. Спирт інтенсивно випаровується, забираючи із собою тепло від тіла, тому під час натирання спиртом шкіра охолоджується швидше.
Алкоголь у помірних кількостях справді має позитивні ефекти: розширює судини, покращує циркуляцію крові, але саме таке його застосування ніхто не досліджував. Перець нічого не дає.
Горло лікувати кип'яченим молоком із пивом
Неважливо, кип'ячене або ні, тепле молоко позитивно впливає на горло при фарингіті, як і тепла вода. Різниці ніякої. Алкоголь у пиві, нагріваючись, випаровується, залишаються тільки вуглеводи, які нічого не роблять.
Читайте: Шкода чи користь? Вчені розвінчали популярний міф про мобільні телефони
Сира картопля та розчин оцту від високої температури
Сиру картоплю нарізують кільцями (близько 0,5 см завтовшки), змочують у воді з невеликим вмістом оцту та накладають на лоб, туго закріплюючи тканиною. Іноді навіть у стаціонарі для зменшення температури до місць проходження великих кровоносних судин прикладають холод. Оцет швидко випаровується. Коли ним протирають шкіру, він випаровується та забирає тепло. Тому при температурі можна використовувати дуже слабкий розчин води з оцтом.
Полоскати горло сечею в різних варіаціях
Уринотерапія в будь-якому вигляді абсолютно непотрібна та нічим не допомагає. Сеча - це вода, у якій є залишки токсинів, які в організмі не потрібні. Якщо говорити про полоскання горла, полощуть сіллю або содою. За маленької концентрації, щоб не обпекти слизову, це дійсно може допомогти при фарингіті. При ангіні це не допоможе ніяк. Серйозну ангіну лікують антибіотиками.
При запорах у дітей помістити шматок мила в анус
Мило має певний Ph. Який - залежить від виробника. Цей Ph не співпадатиме з Ph слизової оболонки, тому буде хімічне роздратування, яке може допомогти при запорах. Але мило може бути небезпечним, тому що ми штовхаємо або занадто кислу, або занадто лужну речовину в пряму кишку. Краще вже використовувати трохи вазеліну або зробити просту клізму водою. Маленька клізма в 1000 разів безпечніша мила, тому що ми не знаємо, яка його кислотність і яку небезпеку це може накликати.
Читайте: Знайте правду: викрито 7 популярних міфів про ВІЛ
При вошах натерти голову гасом/дустом і замотати в пакет
Цей метод дійсно допомагає, його багато років використовують, але ці речовини токсичні! Перше, що може зробити дуст або гас - викликати термічний опік. Невідомо, скільки треба ходити із замотаною головою. Печіння - ознака того, що метод не надійний. Якщо гасом замотати голову, через шкіру в організм, у кров можуть всмоктуватися різні речовини. Тоді буде біда та треба їхати до токсикології. В аптеках є купа засобів на рослинній основі, які допомагають не менше, але набагато безпечніше.
Болить живіт - промити шлунок водою
При болю в животі радять або випити кілька літрів води, або випити розчин солі/соди/марганцю. Промивання шлунка є і в медицині, але якщо не знаєте, від чого болить живіт - не можна нічого в себе заливати. При виразці шлунка солоною водою можна наробити біди. При неправильній температурі вода всмоктується і може бути перевантаження серця, набряк легенів - і навіть смерть. Болить - краще зверніться до лікаря. Самолікуванням втрачаємо час. Шлунок може боліти від гострого апендициту, холециститу або панкреатиту, а людина буде промивати шлунок два дні та прийде до лікарів уже з ускладненнями.
Як повідомляв "Обозреватель", раніше лікар розповів про шкоду популярних методів лікування застуди.