Як COVID-19 впливає на серцево-судинну систему: огляд досліджень

Як COVID-19 впливає на серцево-судинну систему: огляд досліджень

Ось уже понад рок лікарі вивчають наслідки COVID-19. За цей період було виявлено безліч ускладнень: тривалий затяжний кашель, задишка, хронічна втома, когнітивні проблеми та ін. Тривале збереження симптомів отримало назву Long Covid (тривалий ковід).

Після моніторингу багатьох даних лікарі прийшли до висновку, що серед інших ускладнень одне з провідних місць займають кардіологічні проблеми, особливо у госпіталізованих хворих. Підтвердженням цієї теорії є дослідження трупів пацієнтів з COVID-19. Було виявлено, що вірус вражає м'язові клітини серця (кардіоміоцити). У зв'язку з цим проводилося безліч досліджень, що дозволяють визначити можливі причини та частоту довгострокових кардіологічних наслідків.

Відео дня

Можливі причини пошкодження серця

Доктор медицини Аарон Беггіш з Массачусетської лікарні загального профілю вважає, що пошкодження серця у госпіталізованих пацієнтів було пов'язано з двома різними типами патофізіології. Перший тип можна віднести до реакції на високий рівень гормонів стресу, другий – запалення серцевого м'яза (міокардит) з прямою вірусною інвазією. Саме друга причина викликає найбільші занепокоєння, оскільки зараз ніхто не може точно спрогнозувати довгострокові наслідки у людей, інфікованих COVID-19.

Для оцінки міокардиту лікарі часто використовують тропоніни – сімейство білків, які містяться в скелетних м'язах і міокарді. Згідно з наявними даними, приблизно 25-30% пацієнтів, які важко перехворіли на коронавірус, мають ознаки пошкодження серцевого м'яза. Аномалії виявляють у людей незалежно від віку, ваги та способу життя.

Огляд досліджень серцево-судинного ураження COVID-19 та ролі супутніх захворювань в смертності

Згідно з результатами дослідження, яке було проведено в США під час першої хвилі пандемії коронавірусу, пошкодження серця було підтверджено у 19,7% госпіталізованих пацієнтів, і це було незалежним чинником ризику збільшення внутрішньолікарняної смертності.

Восени 2020 року в США проводилося ще одне дослідження, що охоплювало 14 тис. пацієнтів з COVID-19. Воно показало наступний розподіл причин госпітальної смертності через супутні серцево-судинні захворювання: гіпертонія – 28,5%, діабет – 28,6%, ішемічна хвороба серця – 25,5%, серцева недостатність – 38,4%. Оцінка ускладнень пацієнтів, що одужали, не проводилася.

Згідно з МРТ-дослідженням, що проводилося в Німеччині з охопленням 100 пацієнтів після COVID-19, у 78% хворих виявлено ураження серця, у 60% – тривале запалення міокарда. Дані не залежали від початкового діагнозу, а також від раніше існуючих станів, тяжкості та загального перебігу гострого захворювання.

В Іспанії проводилося дослідження 139 медичних працівників, які захворіли на коронавірус. Приблизно через 2,5 місяця після зараження вони пройшли ЕКГ, лабораторні дослідження та магнітно-резонансну томографію серця. Серед усіх учасників дослідження перикардит або міокардит був виявлений в 40% випадків, а в 11% випадків перикардит супроводжував запалення міокарда.

Висновок

Результати багатьох досліджень вказують на необхідність постійного вивчення довгострокових серцево-судинних наслідків COVID-19. Кардіолог Медичного інституту серця Тодд Херст підтверджує цю гіпотезу. Він каже, що поразка серця відзначається навіть у людей, які перенесли коронавірусну інфекцію у легкій формі без госпіталізації.

З огляду на ці дані після COVID-19, незалежно від тяжкості хвороби та супутніх патологій, рекомендується проходити регулярні огляди у кардіолога для раннього виявлення проблем з серцем та призначення оптимальної терапії.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки