МоваЯзык

/ Блоги - Фітнес

Просрочені ліки в домашніх аптечках

11.8т

Скажіть чесно, є у вас такий ящичок вдома, де валяються пілюлі від прабабулі, засохша зельонка з дитинства і якийсь вонючий пузирьок з каплями.

Уви, проблема зберігання вже прострочених ліків актуальна по всьому світі.

Мексиканці провели аудит у одному зі своїх регіонів і виявили, що: одні з основних причин прострочення препаратів - надмірне призначення всякої херні лікарями, надмірне скуповування всякої херні пацієнтами під впливом реклами, та недотримання режиму лікування тими ж пацієнтами.

Лідери прострочки - нестероїдні протизапальні і серцево судинні (серед яких більше половини антигіпертензивні). 73% прострочки - таблетки і капсули. Більшість препаратів прострочені 3-5 років тому, але були і мастодонти 20-річної давності.

Цікаво, шо найменше прострочених - противірусні. Тобто люди більш схильні доїдати бездоказове фуфло.

В Бельгії в одному домашньому господарстві в середньому 21% препаратів прострочені. Інтуїція підказує, шо в нас справи не кращі.

А вас ніколи не цікавило, шо буде, якшо випить просрочену таблетку?

Перша ж реакція - та ну нафіг! По-перше, вона вже може превратилась в яд. По-друге, нічо корисного в ній не лишилось.

Давайте розберемо ці аргументи детальніше.

Перш за все: термін зберігання на упаковці ліків не означає, шо рівно в 12 ночі з боєм часов вони стають отруйними і неефективними. Термін означає гарантію виробника, шо до цієї дати препарати зберігають стабільність і принаймні 90% початкової ефективності. І якщо цей термін, наприклад 1 рік, то виробник просто не перевіряв, шо відбувається з речовиною далі.

В інтернеті є 1 (одне, uno) повідомлення про набуту ліками токсичність після кінця їх терміну зберігання. Прострочений тетрациклін може викликати зворотнє ураження нирок. Це інформація 55-літньої давності. Більше доказів, шо препарати стають отруйними, не існує. (якщо хто знайде - кидайте в коменти).

А шо там з ефективністю?

Американські військові встановили, шо 88% ліків зберігають нормальну активність в середньому 66 місяців після прострочки.

Наприклад, амоксицилін виявився абсолютно придатним через 23 місяці після прострочки, ципрофлоксацин через 32 місяці (суспензія) і 55 місяців (таблетки), а йодид калія взагалі пролежав без якихось потєрь більше 10 років після своєї юридичної смерті.

І ето нє прєдєл! В цьому дослідженні показали, що 12 з 14 препаратів зберігали повноцінну активність через 28-40 РОКІВ після прострочки. Серед них, наприклад, кодеїн і парацетамол.

Само собою, це в меншій мірі стосується рідких (рідин то єсть) препаратів, особливо в упаковках, куда можуть пролізти мікроби. Плюс адекватні умови зберігання і бла-бла-бла.

Ітак, шо хотів сказати автор? Хз, якшо чесно. Питання виявилось дуже цікавим і неоднозначним.

Основний меседж для пацієнтів - ми купуємо багато зайвих ліків, які потім гниють на полці (уявіть, шо то валяються просрані гроші).

Меседж для лікарів - ми часом прописуємо зайве і не завжди докладаємо повних зусиль, шоб переконатись: пацієнт таки приймає призначення.

Питання для індустрії - а є можливість відправляти прострочені ліки на повторну переробку? Раз уже там лишається купа стабільної діючої речовини?

Ідея для волонтерів і урядовців - чого б не організувати пункти прийому прострочених ліків? В крайньому випадку деякі з них можна використовувати для лікування незабезпечених маргінальних соціальних прошарків. (Пропозиція здається дурною тіки з першого погляду).

Шо ви думаєте з приводу цієї інфи і чи вона взагалі нафіг потрібна - пишіть в коментах. Давайте брейнстормить)

P.S. Натхненного читача мабуть страшно мучає питання: а бувають такі лікарства, які треба з воєм кидати в мусорку не чекаючи, поки вони прострочаться? Канєшно же бувають! Про один з таких препаратів читайте завтра)

Читайте про "ліки для навчання" на OBOZREVATEL

Підписуйся на наш Telegram. Отримуй тільки найважливіше!

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з авторською.

Джерело
0
Коментарі
0
0
Смішно
14
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини