Просрочені ліки в домашніх аптечках

10,1 т.
Просрочені ліки в домашніх аптечках

Скажіть чесно, є у вас такий ящичок вдома, де валяються пілюлі від прабабулі, засохша зельонка з дитинства і якийсь вонючий пузирьок з каплями.

Уви, проблема зберігання вже прострочених ліків актуальна по всьому світі.

Мексиканці провели аудит у одному зі своїх регіонів і виявили, що: одні з основних причин прострочення препаратів - надмірне призначення всякої херні лікарями, надмірне скуповування всякої херні пацієнтами під впливом реклами, та недотримання режиму лікування тими ж пацієнтами.

Лідери прострочки - нестероїдні протизапальні і серцево судинні (серед яких більше половини антигіпертензивні). 73% прострочки - таблетки і капсули. Більшість препаратів прострочені 3-5 років тому, але були і мастодонти 20-річної давності.

Відео дня

Цікаво, шо найменше прострочених - противірусні. Тобто люди більш схильні доїдати бездоказове фуфло.

Читайте: Українці масово купують сумнівні препарати: озвучена сума

В Бельгії в одному домашньому господарстві в середньому 21% препаратів прострочені. Інтуїція підказує, шо в нас справи не кращі.

А вас ніколи не цікавило, шо буде, якшо випить просрочену таблетку?

Перша ж реакція - та ну нафіг! По-перше, вона вже може превратилась в яд. По-друге, нічо корисного в ній не лишилось.

Давайте розберемо ці аргументи детальніше.

Перш за все: термін зберігання на упаковці ліків не означає, шо рівно в 12 ночі з боєм часов вони стають отруйними і неефективними. Термін означає гарантію виробника, шо до цієї дати препарати зберігають стабільність і принаймні 90% початкової ефективності. І якщо цей термін, наприклад 1 рік, то виробник просто не перевіряв, шо відбувається з речовиною далі.

Читайте: В Україні заборонили два популярних препарати

В інтернеті є 1 (одне, uno) повідомлення про набуту ліками токсичність після кінця їх терміну зберігання. Прострочений тетрациклін може викликати зворотнє ураження нирок. Це інформація 55-літньої давності. Більше доказів, шо препарати стають отруйними, не існує. (якщо хто знайде - кидайте в коменти).

А шо там з ефективністю?

Американські військові встановили, шо 88% ліків зберігають нормальну активність в середньому 66 місяців після прострочки.

Наприклад, амоксицилін виявився абсолютно придатним через 23 місяці після прострочки, ципрофлоксацин через 32 місяці (суспензія) і 55 місяців (таблетки), а йодид калія взагалі пролежав без якихось потєрь більше 10 років після своєї юридичної смерті.

Читайте: МОЗ закупив нікому не потрібні препарати

І ето нє прєдєл! В цьому дослідженні показали, що 12 з 14 препаратів зберігали повноцінну активність через 28-40 РОКІВ після прострочки. Серед них, наприклад, кодеїн і парацетамол.

Само собою, це в меншій мірі стосується рідких (рідин то єсть) препаратів, особливо в упаковках, куда можуть пролізти мікроби. Плюс адекватні умови зберігання і бла-бла-бла.

Ітак, шо хотів сказати автор? Хз, якшо чесно. Питання виявилось дуже цікавим і неоднозначним.

Основний меседж для пацієнтів - ми купуємо багато зайвих ліків, які потім гниють на полці (уявіть, шо то валяються просрані гроші).

Читайте: Популярний препарат раптово визнали неефективним

Меседж для лікарів - ми часом прописуємо зайве і не завжди докладаємо повних зусиль, шоб переконатись: пацієнт таки приймає призначення.

Питання для індустрії - а є можливість відправляти прострочені ліки на повторну переробку? Раз уже там лишається купа стабільної діючої речовини?

Ідея для волонтерів і урядовців - чого б не організувати пункти прийому прострочених ліків? В крайньому випадку деякі з них можна використовувати для лікування незабезпечених маргінальних соціальних прошарків. (Пропозиція здається дурною тіки з першого погляду).

Читайте: Пацієнт помер: в Україні заборонили популярний препарат

Шо ви думаєте з приводу цієї інфи і чи вона взагалі нафіг потрібна - пишіть в коментах. Давайте брейнстормить)

P.S. Натхненного читача мабуть страшно мучає питання: а бувають такі лікарства, які треба з воєм кидати в мусорку не чекаючи, поки вони прострочаться? Канєшно же бувають! Про один з таких препаратів читайте завтра)

Читайте про "ліки для навчання" на OBOZREVATEL

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
Джерело:МедГоблин
Джерело
МедГоблин
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки