Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби

Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби

На Україну семимильними кроками наступає кір. За даними українського МОЗ, україні вже більше двох тисяч випадків (в 70 разів більше, ніж в минулому році). Найбільше хворих в Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській областях.

Хворіють як діти, так і дорослі. Буквально недавно, третього січня, стало відомо про те, що на кір захворіло ціле підприємство у Львові.

Чому так сталося та що потрібно робити, щоб уберегтися від хвороби, - дізнавався "МедОбоз".

Читайте: Більше 170 випадків в області: лікар розповів, як уберегтися від кору

Що таке кір?

Кір - це небезпечне захворювання. Згідно з даними ВООЗ, саме ця хвороба є однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку, навіть не дивлячись на наявність безпечної та ефективної вакцини.

Відео дня

Збудником кору є вірус із сімейства параміксовірусів. Зазвичай він передається через прямий контакт, а також по повітрю, інфікує слизову оболонку, а потім поширюється організмом.

Ознаки та симптоми

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після впливу вірусу і триває від чотирьох до семи днів. На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через кілька днів з'являється висип, зазвичай на обличчі і верхній частині шиї.

Приблизно через три дні висип поширюється по тілу і в підсумку з'являється на руках і ногах. Він тримається п'ять-шість днів і потім зникає. У середньому висип виступає через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

Читайте: Спалах "чорної смерті" на Мадагаскарі: вірус чуми може мутувати і стати непереможним

Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей у віці до п'яти років або у дорослих людей старше 20 років. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт (інфекцію, що приводить до набряку головного мозку), важку діарею і пов'язану з нею дегідратацію, вушні інфекції і важкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія.

Важкий перебіг кору ймовірніше серед дітей молодшого віку, які недоїдають, особливо тих, хто відчуває нестачу вітаміну А, або чия імунна система ослаблена ВІЛ/СНІДом або іншими хворобами.

Серед груп населення з високими рівнями недостатності харчування і при відсутності належної медичної допомоги до 10% випадків кору закінчуються смертельним результатом. До ризику розвитку важких ускладнень піддаються також інфіковані жінки під час вагітності, а вагітність може закінчуватися мимовільним абортом або передчасними пологами. У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти неї на все життя.

Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби

Як передається вірус:

- при кашлі та чиханні;

- тісних особистих контактах;

- безпосередньому контакті з інфікованими виділеннями з носоглотки;

Скільки живе вірус?

Вірус залишається активним у повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Він може бути переданий інфікованою людиною протягом періоду часу, який починається за чотири дні до появи у нього висипу і закінчується через чотири дні після її появи.

Хто в зоні ризику:

- невакциновані маленькі діти;

- невакциновані вагітні жінки;

- людина, що не має імунітету;

Читайте: В Одесі дітям заборонили відвідувати школи і дитсадки без щеплень

Що робити?

Основною стратегією, прийнятою в усьому світі проти кору є протикорова вакцинація дітей. Протикорова вакцина використовується протягом більше 50 років. Вона безпечна, ефективна і недорога. Імунізація однієї дитини проти кору коштує приблизно один долар США.

Протикорову вакцину часто об'єднують з вакцинами проти краснухи і/або свинки в країнах, де ці хвороби є проблемою. Вона однаково ефективна як у вигляді моновакцини, так і в комбінованому вигляді.

У 2015 році близько 85% всіх дітей в світі отримали одну дозу вакцини протягом першого року життя в ході надання регулярних медичних послуг, у порівнянні з 73% в 2000 році. Для забезпечення імунітету та запобігання спалахів хвороби рекомендуються дві дози вакцини, так як приблизно у 15% вакцинованих дітей після першої дози імунітет не виробляється.

Тим часом, в Україні не такими рідкісними стали випадки відмови від вакцинації. У зв'язку з цим в Одесі нещепленим дітям заборонили відвідувати школи і дитячі сади , щоб не допускати нової епідемії в колективах.

"У даний час школярі перебувають на зимових канікулах. Медики рекомендують батькам не щеплених від кору дітей використовувати цей час для проведення імунізації та забезпечення ефективного захисту дітей від кору. Вакцина КПК" Пріорікс "виробництва Бельгії від кору, паротиту та краснухи є у всіх дитячих поліклініках Одеси", - повідомила прес-служба міськради.

Якщо ви вже захворіли на кір, головне - пити багато рідини. Також потрібно намагатися уникати яскравого світла. Щоб не захворіти на кір, дорослим потрібно приймати багато вітаміну А.

Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби

Вакцинація: так чи ні?

Прискорені заходи щодо імунізації мали значний вплив на зниження смертності від кору. У 2000-2015 роках вакцинація від кору запобігла за оцінками 20,3 мільйона смертей. Глобальна смертність від кору знизилася на 79% - з 651 600 випадків смерті 2000 року до 134 200 випадків у 2015 році.

Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби
Україну атакує небезпечний вірус: як врятуватися від хвороби

За словами лікаря-інфекціоніста, кандидата медичних наук Наталії Жураковської, основна причина підвищення захворюваності на кір в кінці минулого - початку нового року - це вкрай низьке охоплення населення щепленнями. На початок 2017 роки тільки близько 45% дітей отримали щеплення від кору. Це один з найнижчих показників у світі.

Для порівняння: в цивілізованих країнах кількість щеплених дітей наближається до 95 -98%. Зараз завдяки спільним зусиллям лікарів і чиновників ситуація з охопленням вакцинацією покращилася, але тим не менш ще є над чим працювати.

"Тому напевно доцільніше говорити не про причини спалаху (вона цілком зрозуміла), а про те чому багато батьків відмовляються від вакцинації. Люди часто вірять тільки в те, у чому можуть переконатися на власному досвіді, вся інша інформація викликає у них сумніви. І напевно в цілому, це нормальна реакція нашої нервової системи", - говорить вона.

Лікар також відзначає, що парадокс вакцинації полягає в тому, що чим більше людей щеплено, тим менше помітний її ефект, адже люди перестають бачити реальних хворих і реальні смерті від цих хвороб, і думають, що захворювань, від яких роблять щеплення, вже і зовсім немає .

"Як приклад, можу навести епідемію дифтерії в 90-х роках в Україні. Тоді захворіло дуже багато людей, було багато смертей. Люди переконалися, що небезпека реальна. За допомогою активної вакцинації спалах вдалося зупинити, але ціною сотень життів. Зараз ситуація приблизно така ж. І це дуже сумно!" - додає медик.

Якщо не щеплена дитина: що робити?

Лікар каже, що для тих батьків, хто відмовився від щеплень, у неї тільки одна порада: як можна швидше проконсультуватися зі своїм педіатром або сімейним лікарем і прищепити дитину від кору. Це єдиний ефективний спосіб захисту.

"Діти - це найцінніше, що у нас є. Це наша гордість, наша любов і наша турбота. Як мама 9-річної дочки, яку я дуже люблю і яку прищепила від всіх інфекцій, згідно з Українським національним календарем вакцинації, закликаю всіх батьків проявити свідомість і захистити своїх дітей від кору та інших не менш небезпечних інфекцій ", - рекомендує лікар-інфекціоніст.

Як раніше повідомляв "МедОбоз", основна причина того, що в Україні реєструються випадки захворювання на кір , це відмова батьків вакцинувати своїх дітей . У 2016 році щеплення були зроблені тільки 45% дітей, а повторну дозу вакцини отримали лише 30% малюків.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки