Україну атакують смертельні віруси: опублікований список

104,7 т.
Україну атакують смертельні віруси: опублікований список

Чи не кожен рік Україна потерпає від епідемії грипу, крім того, відбуваються спалахи більш рідкісних захворювань, а деякі епідемії тривають "хронічно".

На початку 2018 року українців налякав спалах кору в різних містах країни, що вже забрав життя щонайменше п'яти осіб в Одесі. Ця ситуація викрила проблему з низьким рівнем вакцинації дітей в Україні та вказала, наскільки важливо заздалегідь вживати профілактичних заходів і убезпечити себе та своїх дітей від хвороб.

ТСН пропонує згадати епідемію та епідеміологічні спалахи, які відбувалися протягом кількох останніх років в Україні.

Кір

Рівень захворюваності на кір почав підвищуватися ще 2017 року. І вже тоді, у травні, у Міністерстві охорони здоров'я говорили, що це було прогнозовано. Чиновники озвучили дві причини: низьке охоплення профілактичними щепленнями дітей і циклічність цього захворювання.

"За останні 15 років фіксували три епідемічні підйоми кору з періодичними циклами у 5-6 років: у 2001, 2006 і 2012 роках. У ці роки захворюваність зростала в десятки і сотні разів", - йдеться в повідомленні Міністерства охорони здоров'я.

Читайте: Рівень Африки: інфекціоніст озвучила невтішні дані щодо спалаху кору в Україні

На початку 2018 ситуація стала ще більш критичною. Через спалах кору в Одесі продовжили канікули на тиждень, а в Києві взагалі планують не пускати до школи дітей, які не мають щеплення від кору. Більшість із тих, хто захворів, не були вакциновані.

Специфічного лікування від кору немає. Єдиним засобом профілактики і захисту від хвороби поки залишається вакцинація. Тому батьків закликають якомога швидше прищеплювати свою дитину.

За даними Міністерства охорони здоров'я, вакцини зараз досить. У разі відсутності відповідних медикаментів у місцевих лікарнях громадянам слід звертатися в обласні.

Вірус Коксакі

У Луцьку 8-місячна дитина перехворіла вірусом Коксакі. Винуватицею тоді називали Туреччину, з якої відпочивальники привезли вірус до України. Однак у Мережі з'являлися повідомлення і від тих українців, які заразилися в місцевих водоймах. У МОЗ запевняли, що ніякої епідемії в Україні немає, а лікар Анна Горбань, заступник директора приватної клініки з питань педіатрії, зазначила, що істерія навколо вірусу Коксакі не має під собою реальних підстав і ймовірно була викликана тим, що окремі випадки захворювання винесли в соцмережі та були підхоплені ЗМІ.

За словами лікаря, цей вірус має сезонний характер. "Якась кількість дітей за рік, за два перехворіє, а потім деякий час цей вірус буде рідше траплятися. Це природне коливання активності вірусів, які трапляються раз у 4-5 років. Це норма", - зазначила Горбань.

Читайте: "Воно дуже заразне": вірус Коксакі дістався до України

Свинячий грип

Узимку 2016 року в Україні бушував свинячий грип. Епідемію офіційно оголосили в кінці січня. Станом на лютий перехворіло понад 3 млн чоловік, від ускладнень померло понад 200 осіб.

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Також медики радять уникати близького контакту з хворим, ретельно мити руки, провітрювати та дезінфікувати приміщення.

Також у МОЗ перерахували симптоми грипу, які не можна ігнорувати, адже під загрозою - життя хворого. У разі появи таких симптомів потрібно викликати "швидку" чи терміново звернутися до лікарні:

- особа стала дуже блідою або з'явилося посиніння;

- важко дихати;

- температура не спадає протягом довгого часу;

- багаторазова блювота і випорожнення;

- порушення свідомості - надмірна сонливість чи порушення;

- біль у грудній клітці;

- з'явилися домішки крові у мокротинні;

- показники артеріального тиску нижче норми.

Менінгокок

У 2017 році склалася напружена ситуація із захворюванням на менінгококову інфекцію. І нинішні цифри смертельних випадків значно вищі торішніх.

Менінгокок - одна з декількох видів бактерій, які призводять до розвитку бактеріального менінгіту, одного з найнебезпечніших видів цієї хвороби. Він характеризується невідкладним станом і високим ризиком смерті. Смерть може наступити протягом декількох годин.

Читайте: Підозрюють менінгіт: у Львові госпіталізували 5 дітей

Поліомієліт

У вересні 2015 з'явилося тривожне повідомлення про епідемію поліомієліту в Україні.

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке викликає ураження нервової системи. 10% хворих можуть залишитися важкими інвалідами, а в 1-2% захворювання закінчується летально, адже через ураження нервів може наступити спазм дихальних шляхів або серця.

Читайте: Експерт: до 2020 року поліомієліт буде переможений остаточно і безповоротно

Україна ще 2002 року була визнана країною, вільною від поліомієліту. Однак у серпні 2015 року поліомієліт зафіксували у двох дітей на Закарпатті: хлопчика чотирьох років і 10-місячної дівчинки.

В українському офісі ВООЗ заговорили про епідемію. З'явилася загроза того, що через цей спалах Україна може опинитися у світовій ізоляції та з перекритим кордоном.

Хворі діти не мали щеплень від поліомієліту. У МОЗ тоді визнали, що вакцин не вистачає. А низький рівень імунізації населення створював небезпеку нових спалахів інфекції.

Проте, більше подібних випадків захворюваності не відбулося. Тому в квітні 2016 року у ВООЗ заявили, що "передача вірусу поліомієліту в Україні найімовірніше припинилася".

Інфекціоніст Ольга Голубовська розповіла, що у дітей із Закарпаття виникло мляве ураження нервової системи. Можливо, воно було викликане видозміненим вакцинним штамом вірусу. До того ж, у дітей не було гострого паралічу з наслідками, які зазвичай залишаються після поліомієліту.

Примітно, що відрізнити поліомієліт від звичайного ГРВІ практично неможливо, а лікування по суті не існує, воно спрямоване лише на зняття симптомів і підтримку організму. Сьогодні людство має тільки вакцину від поліомієліту, яка може запобігти захворюванню.

Найбільше від поліомієліту страждають діти від народження та до 4-5 років, рідше - діти до 10 років. Дорослі можуть бути переносниками захворювання, а можуть і серйозно перехворіти.

ВІЛ / СНІД

З 2014 року в Україні значно збільшилася кількість нових випадків ВІЛ-інфекції. Як повідомили у Фонді "АнтиСНІД", зростання епідемії ВІЛ / СНІДу сталося на тлі обвалу ринку презервативів.

У зв'язку з погіршенням економічної ситуації українці все частіше відмовляються від придбання презервативів. За даними найбільших постачальників презервативів, 2014 року в середньому українці купили на 10% менше засобів захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом, ніж у 2013 році.

Незважаючи на те, що в подальшому пік захворюваності на СНІД знизився, у 2016 році в Міністерстві охорони здоров'я відзначали, що Україна все одно залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції.

Зараз є два види діяльності із зупинки поширення епідемії - робота з групами ризику та робота із загальною масою населення, включаючи проведення просвітницької роботи з підлітками про загрози ВІЛ-інфекції, а також про способи запобігання зараженню.

На інфографіці нижче наведені загальні поради щодо профілактики захворювання вірусами.

Як раніше повідомляв "МедОбоз", лікар-інфекціоніст Олена Луцька відповіла на головні питання, що стосуються спалаху кору в Україні.