Грип воєнного часу: 5 практичних порад для батьків – як захистити дитину під час епідемії

Грип воєнного часу: 5 практичних порад для батьків – як захистити дитину під час епідемії

Загроза грипу та інших вірусних інфекцій з’являється щороку з настанням перших холодів. У сезон зазвичай хворіє багато українців, однак епідемію оголошують тоді, коли захворюваність сягає певного порогу – на 100 тис. осіб хворіє не менше 650.

Проте і без офіційного перевищення епідемічного порогу ризик підхопити грип достатньо високий. Особливо це стосується дітей – вони вважаються однією з найуразливіших категорій (особливо малюки до двох років) і в сухих статистичних даних МОЗу становлять половину хворих. У сьогоднішніх реаліях ризик значно підвищується, адже перебування скупчень людей в укриттях під час повітряних тривого значно активізує обмін вірусами.

Відео дня

Варто нагадати декілька важливих моментів про грип:

  • хворобу викликає вірус, тому забуваємо про антибіотики (ними лікують лише ті хвороби, що викликані бактеріями – коли до грипу приєднується бактеріальна інфекція, тоді лікар і призначає антибіотики);
  • симптоми грипу з’являються раптово: у дитини різко підвищується температура (від 38 °С і вище), вона млява, вередлива і слабка, може скаржитися на головний біль або біль у м’язах, сильний кашель, втрачає апетит;
  • діагностувати грип має лікар. Інколи може допомогти експрес-тест;
  • грип не лікується народними/бабусиними методами. Це означає – ніяких гірчичників, годування часником, медом з ріпою або цибулею, інгаляцій над картоплею.

Як захистити дитину від грипу?

Є добре відомі та прості дії:

  1. На початку епідсезону зробити профілактичне щеплення від грипу. Вакцинація дозволена дітям із шестимісячного віку. У разі інфікування хвороба матиме легкий перебіг або омине взагалі.
  2. За можливості уникати відвідування громадських місць – мінімізувати пересування громадським транспортом у години пік, відвідування кафе, дитячих ігрових кімнат, не брати із собою дитину на пошту, до магазинів, поліклінік, тобто до закритих приміщень із купою людей. Як відомо, вірус легко передається повітряно-крапельним шляхом. Це означає, що достатньо одному хворому чхнути, кашлянути або порозмовляти, щоб віруси потрапили в повітря і потім на слизові оболонки людей навкруги. До речі, саме з цією метою в школах та дитсадках вводять карантини – обмеження тісного контакту дітей не дає грипу розгулятися. В цьому контексті варто ще раз згадати, що уникнути скупчень нині важко, адже ракетні атаки взимку можуть почастішати, отже, перебування в укриттях зводить нанівець усі намагання обмежити контакти.
  3. На власному прикладі навчити правилам гігієни: мити руки, не торкатися руками обличчя, чхати у згин ліктя, користуватися засобами дезінфекції та дотримуватися дистанції. Дитині будь-якого віку легше щось запам’ятати, коли вона це бачить і повторює за батьками, аніж коли вони постійно їй про це говорять. Тож робіть це разом: мийте руки після повернення додому, придбайте дитячий засіб для дезінфекції та обробляйте ним разом руки, стоячи у черзі в магазині, не підходьте близько до інших покупців тощо.
  4. Закладати міцний імунітет. Він формується саме у дитинстві, тому діти такі вразливі до хвороб, зокрема, грипу. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, фізична активність, повноцінний раціон, здоровий сон та загартованість закладають фундамент для зростання здорового організму.
  5. Створювати здорову атмосферу вдома. Більшість свого часу дитина проводить вдома, тому в сезон грипу треба особливо подбати про стан домашнього середовища. Повітря в квартирі або будинку не повинно бути сухим, теплим і нерухомим. Тож щоденне провітрювання, зволоження або вологе прибирання, періодичне протирання антисептиком гаджетів, іграшок та предметів, якими часто користується дитина, значно знижують ризик інфікування.

Якщо дитина захворіла і є підозра на грип, то дії батьків такі:

  • викликати або записати на огляд до сімейного лікаря/педіатра;
  • облаштувати постільний режим в прохолодній (t 19-20 °С), добре провітреній кімнаті з вологістю не менше 50%;
  • давати рясне тепле пиття. Нехай дитина п’є, що забажає, головне часто і багато. Їжа за бажанням;
  • температуру збивати, якщо вона сягне 38,5 °С жарознижувальними препаратами;
  • для зниження вірусного навантаження лікар може порадити дитячий противірусний сироп, який пригнічує розмноження вірусів, допомагає запобігти інтоксикації та виникненню ускладнень, сприяє полегшенню перебігу хвороби;
  • закладений носик промивати сольовим розчином.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки