Україна на порозі епідемії: небезпечним грипом заразилися вже кілька мільйонів, є смерті

Україна на порозі епідемії: небезпечним грипом заразилися вже кілька мільйонів, є смерті

Поки Китаєм шириться небезпечний коронавірус 2019 nCoV, в Україні зростає кількість хворих на грип та застуду. Офіційно повідомляється про 9 летальних випадків, а мільйони людей звернулися по допомогу до лікарів. І хоча в Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що про епідемію не йдеться, в деяких областях школи закриваються на карантин.

Яка ситуація із захворюваністю на грип та ГРВІ в Україні, і чи загрожує епідемія – читайте в OBOZREVATEL .

Головне:

  • В Україні за останній тиждень кількість хворих зросла на 35%.

  • Всього з початку епідсезону на грип захворіли 2,2 мільйони осіб, 9 померло.

  • В Україні циркулює 4 штами грипу, два з них особливо небезпечні.

  • За останній тиждень медики зафіксували спалах ще одного типу грипу – пташиного.

Читайте: В Україні з'явився небезпечний штам грипу: чи варто боятися за своє життя

Відео дня

Мільйони хворих

Раніше пік гострих респіраторних захворювань прогнозувався на кінець січня – початок лютого. Але вже від початку січня спостерігається зростання кількості хворих на грип і ГРВІ, за останній тиждень вона збільшилася на 35%.

Грип в Україні

За офіційними даними, за тиждень з 13 по 19 січня 2020 року на ГРВІ захворіли 142 659 осіб, з них 60,3% – діти у віці до 17 років. Однак у МОЗ стверджують, що рівень захворюваності на 21,7% менший за епідемічний поріг по Україні.

Всього ж із 30 вересня по 19 січня захворіли на грип понад 2,2 мільйона осіб (6,2% населення). Госпіталізовано було 67 113 особи, з них 78% – діти віком до 17 років.

Читайте: В Україні від ускладнень грипу померла породілля

Від початку сезону захворювань на гострі вірусні інфекції та грип загинуло вже дев'ятеро осіб. Шестеро загиблих були зареєстровані в Житомирській області, два смертельних результати – у Тернопільській області і один – у Запорізькій області. Перший смертельний випадок був зафіксований 31 грудня. Серед загиблих вагітна жінка і 6-річна дитина.

У Києві ж кількість хворих на грип і застуду в новому році зросла на 35,2%. За минулий тиждень було зареєстровано 9176 випадків хвороби. З них 5349 хворих – діти. Але і в цьому випадку в КМДА зазначають, що зараз про епідемію грипу в країні говорити зарано.

За даними медиків, протягом сезону на грип та ГРВІ перехворіє від 4,8 млн до 6,7 млн осіб.

Читайте: Коктейлі антигрип: лікарка розповіла, які напої допоможуть швидше видужати

В Україну прийшов небезпечний штам грипу Канзас

В кінці кожного епідемічного сезону Всесвітня організація здоров'я прогнозує, які штами грипу циркулюватимуть у наступному. Цього року їх передбачається чотири: "Канзас" (А/H3N2), "Брісбен" (А/Н1N1), "Колорадо" (належить до лінії B/Victoria) і "Пхукет" (належить до лінії B/Yamagata).

Найнебезпечнішими з них вважаються перші два види, випадки захворювання на них уже фіксуються в Україні. Так, від початку 2020 року в Житомирській області під час лабораторних досліджень у 31 хворого виділено вірус грипу A (H1N1) пандемічний, що також зветься "свинячий грип". Про це у коментарі OBOZREVATEL повідомив завідувач відділом організації епідеміологічних досліджень Житомирського обласного лабораторного центру Анатолій Головченко.

Грип в Україні

Грип А H1N1 циркулює в Україні з 2009 року, може вражати нижні дихальні шляхи, тобто викликати первинні вірусні пневмонії, які є основною причиною смерті хворих. За два-три дні в легенях відбуваються незворотні зміни. Цей штам вірусу вражає людей з надмірною масою тіла, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, вагітних. Причому смертність від нього домінує у молодих людей.

Що стосується вірусу А/H3N2 "Канзас", то поки немає офіційно зареєстрованих випадків смерті від цього штаму грипу, проте в минулому сезоні в Америці від нього померло 80 тисяч осіб.

Читайте: Імунолог розповіла про найкращі сучасні ліки від грипу

"Канзас" дуже небезпечний для людей похилого віку, вагітних, людей з ожирінням. Діти його переносять легше. Його небезпека полягає в тому, що викликає вторинну пневмонію. Спочатку вірус руйнує епітелії, а потім долучається бактеріальна пневмонія", – повідомила у коментарі OBOZREVATEL завідувачка відділом респіраторних та вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алла Мироненко.

Однак поки цей штам грипу не набув значного поширення в Україні, хоча в лабораторних центрах все частіше фіксують у пацієнтів саме цей тип грипу.

"Насправді поширення грипу "Канзас" в Україні поки не підтверджене, у нас превалює інший штам, а саме H1N1. Поодинокі випадки пов'язані з вірусом типу В. І тільки один хворий у нас діагностований саме з вірусом А/H3N2", – розповіла медичка.

Читайте: Як відрізнити грип від ГРВІ: поради сімейного лікаря

Крім прогнозованих штамів, в Україні вперше за три роки зафіксували спалах пташиного грипу. У зв'язку з цим Держспоживслужба застерігає українців від купівлі курятини на стихійних ринках.

Крім того, начальник Управління охорони здоров'я тварин Держспоживслужби Микола Сонько наголосив – м'ясо птиці не варто вживати без попередньої термічної обробки. Він пояснив, що пташиний грип неможливо зупинити на кордоні, адже основним фактором поширення є інфіковані дикі перелітні птахи.

Зазначимо, що зараженню наразі піддалися лише пернаті, серед людей випадків захворювання поки не зафіксовано.

Читайте: Смертельний коронавірус вбив у Китаї 26 осіб: моторошні дані

Ймовірність епідемії

Станом на 21 січня в жодній з областей немає перевищення епідемічного порогу захворюваності. Однак, якщо порівнювати загальні показники захворювання на грип та ГРВІ третього тижня січня з другим, то вони прямують у бік зростання.

Наприклад, у Житомирській області, де вже зафіксовано 6 смертельних випадків через захворювання на грип, тиждень тому рівень захворювання був на 32% нижчий за епідемічний поріг. А станом на 21 січня рівень піднявся до 11%.

Грип в Україні

У Чернігівській області минулого тижня рівень захворювання фіксувався на 38,8% нижче за епідпоріг, третього тижня цей показник уже становив 24%.

В Одеській області з 42,6% скоротився до 23,8%. У Вінницькій області рівень захворювання всього на 9% нижчий за епідемічний поріг. Ще тиждень тому рівень дорівнював 27,6%.

Читайте: Вижити в епідемію: лікарка розповіла, як врятуватися від грипу

Завідувачка Інституту епідеміології та інфекційних хвороб зазначає, що ймовірність епідемії в деяких областях існує: "Грип є, віруси циркулюють, епідемічний поріг може бути перевищений в окремих областях, але головне, щоб без летальних випадків усе минуло", – каже Мироненко.

І на підтвердження слів інфекціоністки у деяких областях України вже почали закривати школи на карантин. Так, У Кривому Розі Дніпропетровської області 23 січня вже оголосили карантин у трьох школах, а навчальний процес призупинено у 121 класі. Також закрили 49 окремих класів 24 шкіл у Дніпрі.

Крім того, на Буковині в селі Хряцька теж оголосили карантин до 26 січня, з 20 по 25 січня.

Читайте: Они умерли от гриппа: знаменитости, ставшие жертвами вируса

У Донецькій області в місті Покровськ усі школи відправили на вимушені канікули з 24 січня по 31 січня включно, повідомили у міській раді. Також 20 січня карантин оголосили у школах Селидовому, а 22 січня – у Мирнограді.

Частково школи закриваються на карантин у Кіровоградській, Рівненській, Хмельницькій, Житомирській, Тернопільській, Сумській та Миколаївській областях.

Симптоми грипу. Коли йти до лікаря

Зазвичай під час грипу симптоми з'являються раптово. Різко підвищується температура до 39-40 градусів і тримається до 4 днів. Хворого сильно морозить, болить голова, наявний біль навколо очних яблук, ломить м'язи. Спостерігається світлобоязнь і почервоніння в очах. Нежить і закладеність носа, на відміну від застуди, може з'явитися не відразу або взагалі не з'явитися.

Грип в Україні

Виділень із носа здебільшого немає, навпаки, є виражене відчуття сухості в носі і горлянці. Зазвичай з'являється сухий кашель, що супроводжується болем у грудях.

Читайте: Три нові віруси: з'явилися тривожні дані щодо ситуації з грипом в Одесі

Якщо ви виявили у себе подібні симптоми, медики наполягають на тому, що треба негайно звертатися по допомогу. Адже найчастіше летальні випадки відбуваються саме через самолікування і несвоєчасне звернення до лікаря.

Дивіться відео на тему:

За словами Мироненко, щоб знизити ймовірність зараження, треба обов'язково вакцинуватися. І робити це потрібно у жовтні-листопаді, перед початком епідсезону, оскільки в розпал захворюваності під час вакцинації вам доведеться вдатися до додаткових заходів безпеки.

"Для того, щоб вакцинація подіяла на вашу імунну систему, необхідно приблизно 10 діб. І в період зростання захворюваності необхідна буде певна ізоляція, щоб ви не піддалися зараженню. Оскільки в такому разі вакцина може не допомогти", – пояснила вона.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки