ВООЗ вперше зареєструвала смерть людини від пташиного грипу H3N8: чи загрожує людству нова пандемія

ВООЗ вперше зареєструвала смерть людини від пташиного грипу H3N8: чи загрожує людству нова пандемія

56-річна мешканка Китаю померла від пташиного грипу. Згідно з даними ВООЗ, це перший в історії людства випадок смерті від підтипу вірусу H3N8, повідомляє Reuters.

Подробиці

Раніше було відомо про ще два випадки інфікування підтипом H3N8, і обидва зареєстровано на території Китаю. Рік тому на пташиний грип H3N8 захворів 4-річний хлопчик з провінції Хенань, а буквально через місяць заразилася ще одна дитина – 5-річний житель провінції Хунань. У першого пацієнта перебіг захворювання був дуже важкий, але згодом обидва хлопчики одужали.

А ось 56-річній мешканці провінції Гуандун не пощастило: як повідомили у ВООЗ, вона мала ще декілька основних захворювань, а також контактувала з живою птицею. Медики взяли зразки на ринку, який жінка відвідувала перед тим, як захворіла. Зразки дали позитивний результат на грип А(H3), тому ймовірно, що саме продукція на ринку стала джерелом інфекції.

Відео дня

Що таке пташиний грип?

Пташиний грип – це різновид грипу, який викликається великою групою вірусів типу А і переважно вражає птахів (диких та свійських). У більшості випадків джерелом зараження свійських птахів є дикі перелітні пернаті, тому спалахи пташиного грипу зазвичай збігаються із сезонними міграціями перелітних птахів – весна та осінь.

У деяких випадках пташиним грипом також можуть інфікуватися ссавці, у тому числі й люди. Зазвичай у людей хвороба проходить у легкій формі (кашель та незначне підвищення температури), але можливий і важкий перебіг – з розвитком атипової пневмонії та гострої легеневої недостатності.

Інкубаційний період у людей триває від 2 до 7 днів. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом або через брудні руки.

Заразитися пташиним грипом можна під час контакту з хворою птицею, її тушками, а також із пташиним послідом або іншими біологічними виділеннями. У більшості випадків це відбувається на птахофермах чи на ринках, де продають живу птицю.

Чи передається пташиний грип від людини до людини?

Таких випадків поки не зафіксовано, але завжди існує ризик нової мутації вірусу. Це відбувається, коли вірус пташиного грипу потрапляє до організму людини, яка вже інфікована вірусом звичайного грипу. "Зустріч" двох вірусів породжує новий штам, який може не тільки легко передаватися від людини до людини, але й викликати значно важчий перебіг захворювання, ніж у "звичайного" пташиного грипу.

Наразі відомо вже вісім різновидів пташиного грипу, якими може заразитися людина. При цьому хвилі захворюваності на пташиний грип серед диких і домашніх птахів реєструються регулярно: наприклад, лише у 2022 році вірус H5N1 став причиною загибелі тисяч морських птахів.

"Спалах пташиного грипу знищив мільйони диких птахів у Європі та у всьому світі. Це почалося два чи три роки тому, і причиною став специфічний тип вірусу A(H5N1), відомий як 2.3.4.4b, який дуже заразний для птахів. Це викликає занепокоєння, тому що є потенційний ризик для людини", – зазначив епідеміолог Річард Пібоді в інтерв’ю іспанському виданню El Pais у березні цього року.

А що з людським грипом?

Людський грип тим часом теж не пасе задніх. Зокрема, в Україні все ще вирує епідсезон грипу та ГРВІ, який щороку триває з жовтня до травня. Лідером традиційно є віруси грипу А, причому близько половини хворих складають діти. Зараз, на щастя, захворюваність вже потроху знижується: за тиждень з 3 до 9 квітня про зростання кількості хворих повідомила тільки Львівська область, де за цей період зареєстровано 761 випадок грипу (+8%).

Проте навіть мешканцям інших регіонів розслаблятися ще зарано: грип продовжує циркулювати, тому треба уважно ставитися до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей. Нагадаємо: грип є серйозним захворюванням, яке може спричинити розвиток ускладнень аж до летальних наслідків. Лікувати його антибіотиками (як це полюбляють робити багато хто з фанатів самолікування), шкідливо: крім того, що антибіотики не діють на віруси – вони негативно впливають на організм, вбиваючи корисні бактерії. Тому використовувати антибіотики без потреби і без призначення лікаря категорично не можна.

Оскільки будь-який грип є вірусним захворюванням, під час лікування має використовуватися насамперед противірусна терапія. У випадку, коли на грип хворіє дитина, рекомендується застосовувати противірусні засоби, призначені спеціально для дітей. Серед таких противірусних засобів, що безпосередньо впливають на вірус грипу, є дитячий сироп Флавовір на основі флавоноїдів. Флавовір пригнічує розмноження ДНК- та РНК-вірусів, зокрема вірусів грипу, в тому числі й пандемічних штамів.

Отже, важливо за перших симптомів ГРВІ або грипу (це встановить спеціаліст) одразу звертатись до лікаря, який вчасно призначить пряме противірусне лікування, що дасть змогу не допустити зростання вірусного навантаження на організм і в такий спосіб уникнути ускладнень та пришвидшити одужання.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки