"Знати ворога в обличчя": як зберегти дитину від кору

'Знати ворога в обличчя': як зберегти дитину від кору

Зареєстровано 8 нових смертей від початку року, які настали в результаті кору. Медики серйозно стурбовані перспективами, які чекають нас у цій ситуації. Батьки охоплені панікою та переживаннями за здоров'я дітей. "МедОбоз" пропонує детальніше ознайомитися з цією хворобою.

Портрет захворювання

Кір - гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом. Хвороба має високий рівень контагіозності - близько 100%. Це означає, що будь-хто, хто контактував із носієм вірусу, також гарантовано захворіє. У кожної інфекційної патології цей показник різний - із деякими збудниками успішно справляється наш імунітет і не дає патології розвинутися.

Вчимося розпізнавати симптоми захворювання:

Відео дня
  • гострий початок - різко піднімається температура й може досягати 40 градусів;

  • подразнення слизової очей, світлобоязнь і сльозотеча;

  • чхання і кашель;

  • біль у горлі;

  • діарея.

Читайте: Вакцинація: важливі питання і відповіді

Такий стан може тривати 4-5 днів. Після цього починається період висипань. Це специфічний симптом, який дозволяє диференціювати кір від інших захворювань.

Висип має вигляд дрібних точок червоного кольору, оточених цяткою. Висип може зливатися й утворювати великі ділянки. Висипання починається зі шкіри обличчя, шиї, ділянок за вухами. Через 1-2 дні висип поширюється на тулуб, а потім - на кінцівки. Тривалість висипання 5-6 днів.

Зверніть увагу! Є ще один симптом кору, менш помітний. Для його виявлення необхідно оглянути слизову оболонку щік, губ і ясен. Білі точки, оточені червоною облямівкою, свідчать, що причина поганого самопочуття - дійсно кір.

Як уберегтися від хвороби?

Виходячи з того, що вірус кору має високий рівень контагіозності та стійкість до факторів зовнішнього середовища, сподіватися на ефективність гігієнічних заходів - не має сенсу. Існує тільки один ефективний метод профілактики - вакцинація. Вона забезпечує захист від кору, а масове використання - стабільну епідеміологічну ситуацію. В Україні використовують комбіновану вакцину. Вона має компоненти, які викликають імунітет до трьох захворювань - кору, краснухи, паротиту. Для того, щоб вакцина була доступна дітям і була можливість зробити її в установлені терміни, Міністерство закуповує її за бюджетні кошти. Закупівлі регулюються міжнародною організацією ЮНІСЕФ.

Крім планової, існує екстрена профілактика. Вона необхідна, коли відомості про щеплення недостовірні або відомо, що людина не отримувала вакцину й контактувала з носієм вірусу. Термінова вакцинація проводиться протягом 72 годин після контакту.

Якщо існують вагомі протипоказання до екстреної вакцинації - вагітність, імуносупресія (виражений дефіцит імунітету), профілактика проводиться іншим методом. Для цього використовують людський імуноглобулін.

Ознайомитися з календарем щеплень можна на відповідній сторінці сайту Міністерства охорони здоров'я. Також, є доступ до інформації про кількість вакцин у регіонах країни.

Читайте: Вакцинація дітей в Україні: опублікований календар щеплень

Особливості вакцинації від кору

Тривалий час для протикоревої імунізації закуповувалися індійські препарати, які дозволяли заощадити бюджетні кошти, але мали сумнівну репутацію. На сьогодні цей факт розглядається як одна з причин недовіри до вакцинації. Адже ця вакцина викликала недовіру й у медиків.

Тривалий час у країні використовувалися залишки індійської вакцини, а закупівлі нової були зірвані.

Однак, останнім часом, робоча група Міністерства зробила значний крок вперед у цій сфері. В Україну ввезли нову вакцину виробництва GlaxoSmithKline Biologicals. Раніше вона вироблялася в Бельгії, зараз - у США і Великобританії. Вона використовується і в приватних, і в державних клініках. Цей препарат набагато якісніший і безпечніший за свого попередника.

Ця вакцина використовується в більшості сучасних країн. Має три компоненти й одночасно сприяє виробленню імунітету до кору, паротиту, краснухи. До складу входять живі, але штучно ослаблені віруси цих захворювань. Вони настільки інактивовані, що не можуть привести до зараження, проте їх введення досить для вироблення організмом антитіл.

Наша імунна система має свою пам'ять. Коли в організм потрапить живий вірус ззовні - його "зустрінуть" заздалегідь готові антитіла та не дадуть можливості викликати хворобу.

Транспортування і зберігання вакцин контролюється міжнародним фондом ЮНІСЕФ. Вони не бачать сенсу організовувати закупівлю вакцин, якщо не будуть дотримані всі правила зберігання препарату. Кожна партія закуповується безпосередньо у виробника та має відповідну документацію.

Безпечність вакцини визначається індикатором, який розміщений на тарі з препаратом. Якщо температурні умови або тривалість терміну зберігання були порушені - про це просигналізує зміна кольору й вакцина буде непридатна.

Існують також моновалентні вакцини від кожної з перерахованих інфекцій, а також комплексне щеплення кір-краснуха-паротит-вітряна віспа. Однак у рекомендаціях ВООЗ вказано, що вони викликають більше реакцій на введення. Тривалентна вакцина кір-паротит-краснуха - оптимальний варіант для вироблення імунітету від трьох інфекцій.

Щеплення роблять у віці 1 і 6 років, згідно з календарем вакцинації. Чому це робиться двічі? Щоб імунітет виробився остаточно, адже це не завжди відбувається після одноразового введення. Ревакцинація відбувається в підлітковому віці - від 15 до 17 років.

Читайте: Люди самі винні: у МОЗ назвали головну проблему зі спалахом кору

Чому важлива профілактика від кору?

Багато хто помилково думає, що кір - нешкідлива дитяча інфекція, основна суть якої зводиться до появи висипу та легкого нездужання. Якби ж.

Кір має важкий перебіг, який значно підриває сили організму. Висока температура, різноманітність симптомів і ураження різних систем органів роблять це захворювання одним із найбільш виснажливих для дитячого організму.

Однак найнебезпечніші ускладнення кору, які зачіпають життєво важливі органи та можуть призвести до незворотних наслідків. Серед ускладнень кору:

  • пневмонія - це найбільш часта причина смерті від кору;

  • стеноз гортані;

  • коровий енцефаліт і менінгіт - ураження головного мозку;

  • отит;

  • гепатит;

  • запалення лімфатичних вузлів;

  • загострення хронічної патології.

Ці стани можуть мати віддалені наслідки для організму. Набагато легше уникнути цієї небезпеки, дотримуючись правил профілактики.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки