Що руйнує тестостерон

 Що руйнує тестостерон

Що керує вашими думками, коли рука тягнеться до "забороненої" шафи з чіпсами та цукерками? Чому після чергового недосипання нам найменше хочеться "бігти в життя" та "бути у потоці"? Гормони - одні з найзагадковіших і захоплюючих причин, які, як вважає наука, впливають на наші бажання та дії. А чи можна навпаки? Потрібно! Якщо ви ламаєте голову, як підвищити тестостерон, розберемося, що його руйнує. Ми зібрали для вас топ найнебезпечніших руйнівників "гормону життя", про які мало хто замислюється.

Цукор, прості вуглеводи та ожиріння

Цукор та порожні вуглеводи посідають перше місце у списку руйнівників тестостерону. Ми вживаємо надто багато вуглеводної, солодкої їжі - борошняні вироби, солодощі, фаст-фуд. Хоч така їжа й створює тимчасовий ефект ейфорії, та саме вона найбільше пригнічує вироблення тестостерону, викликаючи інсулінорезистентність, ожиріння та зайву вагу. Зайві кілограми безпосередньо впливають на ваше лібідо.

Відео дня

І ми не про психологічний дискомфорт. Коли у вашому організмі багато жиру, у вас підвищується фермент під назвою аромаза. Він перетворює тестостерон на естроген у швидкому темпі. Чим більше жиру у вас в організмі, тим більше буде естрогену, відповідно й менше тестостерону.

Щоб підвищити рівень тестостерону, вам потрібна низьковуглеводна, кетогенна дієта. Якщо ви вживаєте багато вуглеводів, приймаєте усілякі добавки і навіть тренуєтесь, даремно витрачаєте час – вуглеводне харчування знижує тестостерон.

Кето-дієта дивним чином поєднує досить калорійну їжу, яка зрештою допомагає схуднути. Через відсутність вуглеводів в організмі вичерпуються запаси глюкози та глікогену, а в обмінні процеси включаються жири та кето-тіла. Таким чином організм спалює внутрішній жир, що і сприяє схудненню та підвищенню тестостерону.

  • Корисні рослинні жири, вершкове масло, сало, яйця, червоне та біле м'ясо, риба, горіхи, бобові продукти – кето-дієта смачна та різноманітна. Але в ній суворо заборонені цукор та всі вуглеводні продукти.

Статини та алкоголь

Статини – препарати або дієтичні добавки, які блокують холестерин, знижуючи їхній рівень в організмі. Хоч вони й потрібні для гормонального балансу, та існує думка, що ці речовини можуть пригнічувати тестостерон у чоловіків. Алкоголь, особливо пиво, також блокує тестостерон, змушучи організм виробляти більше естрогену.

У здорових чоловіків естроген у нормальних концентраціях є показником гарного лібідо та сексуальної активності. Надлишок цього гормону навпаки знижує статевий потяг. Пиво, як і інші алкогольні напої, прискорюють процес вироблення естрогену.

Поганий сон та стрес - вбивці тестостерону

Відомо, що, перебуваючи в постійному стресі, організм виробляє так званий "гормон стресу" кортизол, який також пригнічує тестостерон. Способів впоратися зі стресом - безліч, кожен обирає те, що йому до вподоби. Найефективнішими лікарі вважають здоровий сон, усунення причин стресів та фізичні навантаження.

Тривалі піші прогулянки, перебування на свіжому повітрі, інтервальні тренування допомагають організму ефективно долати стрес та бути у чудовій фізичній формі.

Якщо ви часто не висипаєтеся або у вас апное уві сні, це неодмінно вплине на гормональну систему. Здоровий, міцний сон покращує пам'ять і настрій, найліпшим чином впливає на вироблення тестостерону. Тому найкраще, що ви можете зробити для себе, – вчасно лягти спати та створити усі умови для здорового сну.

Глутамат натрію

На прилавках супермаркетів ви знайдете сотні продуктів, у вмісті якого є речовина глутамат натрію, - модифікований харчовий крохмаль. Наприклад, ті самі "швидкі супи" в пакетиках, які потрібно "просто залити окропом", містять стільки ж глутамату натрію, як і 10 пачок чіпсів. Це хімікат, який робить їжу смачнішою, тому його багато у фастфуді та напівфабрикатах. Читайте склад продуктів у супермаркетах та уникайте його.

Соєві продукти

Соєвий білок, протеїнові порошки та ізоляти також часто входять до складу звичних продуктів. Улюблені багатьма сосиски, ковбасні та м'ясні вироби, веганський сир, порошкове пюре та супи в пакетиках, протеїнові батончики й коктейлі – ви будете здивовані кількістю сої у продуктах, які ми щодня вживаємо. Соя підвищує естроген, але не той, який вам потрібен.

Наприклад, у жінок соя може підвищити естроген рослинного походження. Він слабший і може блокувати вироблення природного естрогену, заважаючи гормону потрапляти в рецептори та знижуючи лібідо.

Попкорн, газовані напої, пластик

Звичайно, куди приємніше дивитися улюблений серіал, похрустуючи попкорном та запиваючи колою, та вони містять хімікати, які є гормональними руйнівниками. Гормональні руйнівники – це речовини, схожі на естроген, які впливають на ендокринну систему. У газовані напої часто додають аспартам та інші замінники цукру. Ці речовини взаємодіють зі сполуками в мозку, знижуючи тестостерон.

Тестостероном керує саме мозок. Багато людей зосереджуються на надниркових залозах, щоб підвищити тестостерон. Насправді, це залежить від гіпоталамуса та гіпофіза.

Саме ці залози відповідають за вироблення тестостерону. Будь-яке захворювання, яке впливає на мозок, на зразок Альцгеймера чи деменції, обов'язково торкнеться і тестостерону. Це ще один привід дотримуватися низьковуглеводної дієти, оскільки з таким типом харчування організм виробляє кетони, які підтримують гіпофіз та гіпоталамус.

Пластикові пляшки з-під води також не найліпшим чином впливають на ваш тестостерон. Пластик містить хімікати, такі як бісфенол, який також є гормональним руйнівником.

Тестостерон та естроген вчені називають "командними гравцями", які впливають на наш настрій, бажання жити, радіти й навіть досягати успіхів у різних сферах життя. Чи можемо ми керувати ними? Перевірте на досвіді!

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки