У боротьбі зі старінням є дві новини: погана і хороша, - генетик

У боротьбі зі старінням є дві новини: погана і хороша, - генетик

Виявляється, що в природі існують організми, які або не схильні до процесу старіння, або мають надзвичайно високу тривалість життя порівняно з подібними собі видами. А це означає, що у них є гени, що відповідають за уповільнення процесу старіння, або просто вимикають у них цю функцію. 

Про гени, які відповідальні за старіння, про їхнє впровадження в людський геном і про ГМО-людей виданню "Обозреватель" розповів молодий генетик, науковий співробітник Інституту геронтології Олександр Коляда.

 - Пане Олександре, розкажіть, що ж таке старіння?

 - Процес старіння частково починається з моменту народження, точніше, з моменту зачаття. Як ми розуміємо старіння сьогодні - це процес, який супроводжує нас все наше життя і є закономірним продовженням дорослішання і процесу зростання. Ніхто ж не уникнув статевого дозрівання або виходу з утроби матері? Точно так само ніхто не може уникнути старіння, хоча ми над цим працюємо і намагаємося цю програму вимкнути. 

Відео дня

- З чого складається процес старіння?

 - Старіння складається з двох частин: одна - це накопичення помилок і це погана новина, яка говорить про те, що ми дихаємо, ми їмо, ми нервуємся, ми піддаємося стресам, і всі ці стани прискорюють старіння.

Є ще друга частина - запрограмована. Тобто якщо всіх цих впливів "ззовні" не буде, ми все одно будемо старіти. І це хороша новина, тому що якщо це ДНК-програма, то її можна вимкнути.

Щодо поганої новини, то ситуацію можна трохи поправити: вести здоровий спосіб життя, і він перешкоджатиме старінню. Можна не курити, можна менше пити, займатися спортом, стежити за харчуванням і так далі. Якщо всього цього дотримуватися, то можна розраховувати на свій біологічний межа, тобто на той потенціал, з яким ми народилися. 

Але нам цього мало. Звісно, вченим хочеться продовжити життя за рахунок зміни самої програми старіння.

- Існує якийсь спеціальний ген, відповідальний за цю програму?

 - Ген старіння є, і, більше того, він не один. Є гени, які частіше зустрічаються у довгожителів і вони сприяють тому, що людина стане довгожителем. Їх близько 100. Якщо вони зійдуться в одному організмі, то це означає, що людина з більшою ймовірністю доживе до 90 і 100 років.

Тобто якщо в тих генах, які роблять нас довгожителями, посилити або вимкнути певні функції, то ми зможемо жити на 50, на 100 відсотків довше. З тваринами таке спрацьовує і є підстави думати, що з людиною таке вийде теж. 

- Чи існують в природі, на Землі організми, які зовсім не старіють?

 - Так, одне з відкриттів в геронтології останніх 30 років полягає в тому, що були знайдені організми з незначним старінням. Тобто скільки б ми їх не вивчали, ми не можемо знайти ознак старіння у них. Вони живуть і вмирають від випадкових причин. Вони замерзають, вони потрапляють в якісь катастрофи, їх з'їдають хижаки або вбивають інфекції.

Але живуть вони в 10 разів більше ніж свої аналоги за своїм розміром. Крім того, вони ще й не старіють. Ніякі функції у них з віком не погіршуються. Таких видів близько 20 і ось дуже велика загадка, як їм це вдається. Дещо ми вже знаємо. Завдання геронтологічних наук в тому, щоб змусити людину стати одним з таких видів. 

 - Що це за організми такі?

 - Один з таких видів - це голий землекоп, маленький ссавець, схожий на мишу або щура, який живе в Африці, в норах. Він живе 30-40 років. При тому, що аналогічні організми живуть 2-3 роки. У них майже ніколи не знаходять ракових захворювань і у них довге і цікаве життя. 

Інший, зі схожого виду - це маленька летюча миша, яка водиться в Україні. Вона теж живе 20 років, хоча повинна була б жити 2 роки. Не більше. Є ще синій кит, бджолина королева і багато інших. 

- Чи вивчаються гени цих тварин в контексті продовження людського життя?

 - Ці гени активно вивчають і навіть пересаджують від одних видів іншими. Пересаджують в людські клітини в тому числі, щоб дізнатися, а що буде, якщо людина отримає такі гени і відповідні ознаки. 

З цими генами, які здатні продовжувати життя невиправдано довго, з ними можна проводити певні маніпуляції. Їх можна переносити з одного організму в інший, і це в науці активно робиться. Таким чином, вдається продовжити життя деяким тваринам до 10 разів. Хтось живе рік, однак за допомогою того, що ми "заразити" його одним-єдиним геном, узятим з іншого виду, ми продовжимо його життя в 10 разів. Ось у миші таке виходить на 50%, але це теж досить непогано. 

Якщо нам хочеться продовжити життя, то плани природи на наше тіло можна коригувати. Друге дослідження зі створення цілого ГМЛ - генетично модифікованої людини було проведено в США, перше в Китаї. В обох дослідженнях вдалося модифікувати геном людини вже на стадії ембріона. У дослідженнях використовували ті ембріони, які не розвиватимуться у дорослої людини (така вимога етичних комітетів). Але результати експериментів вражають. 

 - Тривалість життя людини все одно зростає, порівняно з минулими століттями...

- Так, тривалість життя і так зростає постійно. Зараз вона в середньому 70 років, в Європі 80. Але діти, які народжуються зараз, їх середня тривалість життя буде 90 років. Тільки лише від того, що медицина розвиватиметься звичайним темпом, яким вона йде. Навіть без біотехнологій. Також зростає не тільки середня тривалість життя але й кількість людей, які стають довгожителями, їхня кількість подвоюється кожні 10 років. 

- Зараз багато досліджень стосуються генної інженерії, і вчені з усього світу активно практикують впровадження ГМО-технологій. Як це відноситься до людей?

- Генна інженерія - це дійсно прорив, і ГМО-людей на планеті вже дуже багато. Їм вже 20-30 років. Це ті люди, які внесли в свій геном якісь інші гени, з метою лікування якихось генетичних хвороб.

Зараз проходить дуже багато клінічних випробувань, їх більше 1500. Вони зараз спрямовані на те, щоб вилікувати важкі захворювання, в основному онкологічні. Але ми віримо, що зовсім скоро такі ж підходи будуть дозволені для запобігання захворюванням і уповільнення старіння. Тобто можна буде ввести в організм людини інтелектуальні гени і поліпшити стан її здоров'я. 

Такі препарати зараз тестуються, ми стежимо за публікаціями, за виходом. Зворотної або іншої дороги тут немає. Це обов'язково буде і буде досить скоро. 

- З чим все-таки найбільше пов'язана тривалість людського життя?

- У 20 столітті найбільші піки зростання тривалості життя були пов'язані з винаходом антибіотиків і розвитком медицини, швидкої допомоги в тому числі.

Природно, якщо є антибіотик, який позбавить частину населення від наслідків простих хвороб типу скалок, травм, заражень, то це сильно подовжує наше життя. 

На сьогоднішній день, подолавши деякі фактори ризику, характерні для нас в ході всього життя, паразити, інфекції, бактерії, ми зіткнулися з новими цікавими хворобами, такими як цукровий діабет, хвороба Паркінсона, Альцгеймера, які в природі ніколи раніше нам не зустрічалися, тому що ми не доживали до цього віку. 

Зараз виявляється, що коли нам 70-80 років, то ці захворювання для нас характерні. Ось і тепер вся медицина перейшла на лікування цих хвороб. 

 - Інфекції стали нецікаві ...

 - Так! Інфекції зараз нецікаві, тому що вже зрозуміло, що з ними робити. Або хоча б напрямок роботи. Цікаво лікувати те, що закладено у нас глибоко в геномі. Тому винахід антибіотиків і розвиток медицини є зараз ключовими факторами, що впливають на тривалість людського життя. Адже чим швидше швидка допомога встигає доїхати до пацієнта, коли з ним щось трапляється, тим вище у нього тривалість життя.

Крім цього, вкрай важливий вплив надає харчування, денна рухливість і навіть психологічний настрій людини. 

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки