МоваЯзык

/ Новини медицини

Медики виявили клітини, які показують "годинник смерті"

Британські вчені заявили, що розвиток у людини раку може бути зумовлений двома "годинами" мутацій ДНК. Мова йде про мутації в ДНК (змінах окремих генів), які відбуваються з різною швидкістю. У разі накопичення деяких мутацій вона постійна, що призводить до пошкодження ДНК і в кінцевому підсумку - до раку.

Дослідники вивчили послідовності ДНК пухлин у 10 тисяч пацієнтів, які страждають від раку (36 типів хвороби). Особливий алгоритм дозволив виявити в "ракових" геномах певні структури мутацій, так звані сигнатури. Потім серед цих сигнатур знайшли ті, що відрізняються регулярним характером мутацій, швидкість наростання яких пов'язана з віком людини. Таких знайшлося дві, і обидва типи "годин" починають "цокати" ще в здорових тканинах, підкреслюють вчені, - передає Лента.

Перший "годинник" Страттон назвав мітотичними - він відзначає мутації, що виникають внаслідок поділу клітин. "Швидкість мутацій корелюється зі швидкістю обороту клітин у тканинах. У майбутньому ми зможемо використовувати це число, щоб зрозуміти, скільки разів клітина ділилася", - зазначив учений. Про другий "годинник" науці майже нічого не відомо. Ймовірно, вони якось пов'язані з лагодженням ДНК, точніше, з помилками в роботі механізмів ремонту.

Знаючи вік пацієнта, вчені також змогли визначити швидкість ходу "годинника" в різних тканинах. Так, швидше за все мутації накопичувалися в клітинах шлунка і кишечника (близько 23 мутацій на клітину на рік), а найповільніше - у клітинах молочних залоз і яєчників (3-4 мутації в рік).

Оскільки перебіг цих годин не зупиняється при перетворенні здорової клітини в ракову, він може виявитися цінним індикатором швидкості метастазування чи зростання резистентності ракових клітин до лікарських засобів. Учені навіть сподіваються пророкувати по годинах початок перетворення клітин у злоякісні.

Раніше "Обозреватель" повідомляв, що вчених шокувала реакція людини на "запах смерті".

Ми в Telegram! Підписуйся! Читай тільки найкраще!

0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини

Новини медицини

Новини медицини