Генетика і спорт: вчений розповів, які здібності можна розвинути протягом життя

17,5 т.
Генетика і спорт: вчений розповів, які здібності можна розвинути протягом життя

Показники, пов'язані зі здібностями тіла, активно вивчаються в сфері спортивної генетики.

Про це на своїй сторінці в Facebook написав вчений і генетик Олександр Коляда.

За його словами, вчені порівнюють елітних спортсменів, які досягли серйозних успіхів з простими людьми. А також досліджують сім'ї спортсменів і близнюків, один з яких займається спортом, а другий - ні.

"Всі ознаки мають свій коефіцієнт успадкування - дуже спрощено це те, який внесок зробила генетика в ту чи іншу ознаку. Для швидкісних здібностей він становить 80%, для гнучкості - 70%, сили - 60%, витривалості - 50%, а для координаційних здібностей найбільш низький - 40%. Ці цифри показують внесок генетики в ту чи іншу ознаку ", - говорить він.

Відео дня

Читайте: Жити довше: лікарі назвали дієту, яка допоможе обдурити ранню смерть

Коляда також розповідає, що існують і розрахунки того, наскільки ту чи іншу здібність можна розвинути тренуваннями. Швидкість можна розвинути тільки в 1,5-2 рази. Гнучкість можна розвинути тільки до певного рівня, все залежить від побудови тіла - остистих відростків і рухливості суглобів. Силу можна збільшити в 4 рази, витривалість в десятки разів.

"А координацію можна розвивати нескінченно. Для кожної якості є сенсетивний період, в рамках якого здібність можна розвивати. Для витривалості цей період майже довжиною в життя. Напевно, це можна перенести і на психічні якості. І якщо вам кажуть що ваш поїзд пішов, пам'ятайте, що є ще яхти і літаки ", - додає він.

Коляда також зазначає, що є і більш вивчені нюанси впливу конкретних генів на фізичні здібності. Але таких генів поки мало.

"Класичний приклад - ген рецептора еритропоетину. Еритропоетин у нас виробляється у відповідь на фізичне навантаження. Його рецептор впливає на кількість еритроцитів у крові і на те, наскільки багато кисню може переноситися в крові. У Ееро Мянтюранта, легендарного лижника показник гемоглобіну був майже в 2 рази вище, ніж у звичайних людей в нормі. Причиною тому була особлива форма гена рецептора до еритропоетину. Для Мянтюранта ця мутація була вродженим допінгом, адже допомагала його організму краще транспортувати кисень до м'язів. у 29 -ти членів його сім'ї були ці ж мутації, і вони всі страждали еритроцитозом - підвищеним вмістом еритроцитів. Він теж страждав від цього, але мимоволі лікувався спортом, в деякому сенсі ", - розповідає він.

Вчений говорить, що вся справа в тому, що "генетична колода" хаотично тасується, і на роздачі кожна людина отримує зовсім вже цікавий і точно унікальний набір виданий випадком саме їй. Від наших предків ми отримуємо набір генів, за мотивами яких і будуються наші тіла.

Читайте: Як почати вести здоровий спосіб життя: поради в картинках

"Всі народжуються вкрай схожими, але і вкрай різними. І тонкощі будови тіла і індивідуальних фізичних здібностей закладаються генами, а формуються і розвиваються вже під дією оточення і наших зусиль. Найцікавіше питання - це як раз співвідношення того, що ми можемо самі в собі сформувати і натренувати, із тим, з чим ми народжуємося і що змінити не можемо ", - говорить він.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", лікарі назвали продукти, які варто виключити після 35 років

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки