Головні лікарі-царі і "Докторська" по 2.20: чому в Україні по-іншому не виходить

11,7 т.
ObozTV

Сідають за стіл в Адміністрації президента глава держави, міністр охорони здоров'я, генеральний прокурор, глави СБУ, МВС, НАБУ, САП. І президент каже: "Шановні, завтра починаємо будувати систему охорони здоров'я. Міністр буде о 9 ранку говорити, що сьогодні робиться. До 12 години всі, від кого це залежить, повинні виконувати те, що сказав міністр. Якщо о 12:05 не виконується , виїжджають правоохоронці".

Таким бачить сценарій швидкої побудови медичної системи в Україні радник мера Києва, президент клініки "Борис" Михайло Радуцький. Про системні помилки, подвійний бюджет Національної служби здоров'я і головлікар-царів - в ексклюзивному інтерв'ю ObozTV радника мера Києва, президента клініки "Борис" Михайла Радуцького.

-Старт медреформи в Україні дан. Як вона просувається в Києві?

- Усією командою ми почали міняти систему охорони здоров'я ще в 2014 році. Так, маленькими кроками, але почали. Саме тому ми були готові до всеукраїнського старту реформи, тож в столиці дійсно відбуваються зміни.

Відео дня

Київ першим в Україні запропонував ввести електронний запис до лікаря, і коли потрібно було підключати поліклініки до системи E-health, нам нічого не потрібно було нового робити. І люди вже звикли, і установи підготовлені, і фахівці зрозуміли, наскільки це зручно і заощаджує час.

Читайте: "Аферисти вже чекають": в медичній реформі знайшли лазівку для корупції

-А кажуть, що пенсіонерам, важко ...

-Я розумію, що люди дуже гостро реагують на будь-які зміни. Але, панове, на дворі XXI століття, і гаджетами можуть користуватися практично всі, інтернет в Україні теж є майже скрізь. Нажаль, за 27 років у нас не завжди зміни були на краще, тому повірити в те, що саме ця зміна буде на краще - людям складно.

Лікар - це завжди був авторитарна людина, адже лікар рятує життя, і до нього прислухаються. А якщо це ще й головлікар, то це навіть більше, ніж міністр і так далі. І тут, уявіть: головні лікарі кажуть людям, що все погано. Чому погано - я теж розумію. Не хочу нікого образити, але найбільше супротивників медичної реформи - серед старих кадрів, тому що вони втрачають свій вплив. А сьогодні на першу позицію виходить професіоналізм лікаря і його стосунки з пацієнтом. І головлікар тепер - не цар, а менеджер, він потрібен для того, щоб обслуговувати цю пару: лікар - пацієнт. Їм складно перебудуватися: вони, може, все життя до цього готувалися, може, хабарі платили, щоб стати головними лікарями. Сподіваюся, що ситуація з останнім змінилася, в Києві - так 100%, у всякому разі, з 2014 року я не чув ні про один випадок.

Так що дуже важко ламати систему. 27 років немає Радянського Союзу, а 40-50% людей вважають, що "Докторська" ковбаса по 2.20 - це добре (але забувають, як каже сатирик, що в той час вони були молоді, і їх шлунок міг перетравити що завгодно). Це все в голові. Населення країни, яка кров'ю домоглася Незалежності, яка знаходиться в центрі Європи, - вважає, що ця ковбаса - добре? Маск автомобілі в космос запускає, а ми з вами обговорюємо, якою має бути запис в поліклініку: електронна або по талончиках?

- Які мінуси ви бачите в реформі?

- Багато хто з законів в рамках медреформи готував ще Квіташвілі: вони писалися в 2015 році. Але він виявився слабшим за Супрун - він не зміг протистояти Верховній Раді, профільному комітету, а вона змогла.

Які мінуси. Запустилася нова система фінансування - це круто. Але перед цим не зробили аудит. І це дуже велика менеджерська помилка. Коли я обійняв на свою посаду, то попросив технічні паспорти лікарень. Те, що я побачив, нагадало епізод з інвентаризацією в "Службовому романі" ... Ми на сьогоднішній день навіть не знаємо можливостей наших лікарень: яка матеріально-технічна база, який рівень персоналу (наприклад, чи зможе він працювати з англомовними сайтами?).

Читайте: Сечі Манту і викинь перекис: топ-5 міфів, розвінчаних Супрун

Ще я як громадянин побоююся проблем з Національною службою здоров'я. Аплодую рішенням, це дійсно потрібно. Але знову ж таки, системна помилка - взяли бюджет (понад сотні мільярдів гривень - це навіть не гроші влади, це гроші держави, тобто надходження від сплачених нами з вами податків) і передали в управління однієї людини. Якщо головлікар якоїсь лікарні - припустимо, кум глави Нацслужби, то хто отримає бюджетні гроші? Може, такого і не буде відбуватися, але навіщо ці ризики?

Є простий варіант, який практикується в світі - дати можливість брати участь іншим гравцям, крім держави. Варіант - 51% грошей контролює держава, а 49% - продати на відкритому ринку іноземним або національним страховим компаніям. Акціонери зацікавлені в отриманні прибутку, відповідно, і ресурси розподілятимуть так, щоб цей прибуток отримати. Тут вже будуть не родинні зв'язки грати, а тільки бізнес.

-130 млрд гривень, які отримає Національна служба здоров'я, - це багато чи мало?

- Для української медицини в її сьогоднішньому стані, звичайно, мало.

Ще в 2015 році я розмовляв з представниками провідних світових страхових компаній: вони готові були вкласти в Нацслужби мільярди доларів. Можна було назавжди закріпити за державою 51% (мажоритарний пакет акцій), а решта 49% - виставити на торги в Польщі або Нью-Йорку. І я думаю, що після лістингу можна було зібрати ще 130 мільярдів для Служби. І 260 мільярдів - це вже краще.

- Зараз дуже багато критики на адресу в.о. міністра Уляни Супрун. Як ви оцінюєте її роботу?

- Уляну Супрун є, за що критикувати. Але я проти того, щоб відправляти її у відставку. Тому що вона може прямим текстом посилати популістів. Згадайте: Квіташвілі йшов на засідання профільного комітету, його там забивали ногами, в ньому піднімався його грузинський гонор, він розвертався і йшов. А Уляна сидить, слухає, доводить своє, вони над нею знущаються, але вона і її команда продовжують робити. Так, з помилками, але роблять.

У нас немає медичної реформи, тому що немає медичної системи. Тому зараз в Україні йде будівництво медичної системи.

Читайте: Медицина майбутнього в Україні: як буде працювати система eHealth

- Скільки потрібно на це часу?

- Три-чотири роки. Але за умови, що буде один сценарій: президент викликає до себе міністра охорони здоров'я, вони сідають на одну сторону столу, навпроти них - генеральний прокурор, глави СБУ, МВС, НАБУ, САП. І ось президент говорить: "Шановні, завтра починаємо будувати систему охорони здоров'я. Міністр буде в 9 ранку говорити, що сьогодні робиться. До 12 години всі, від кого це залежить, повинні виконувати те, що сказав міністр. Якщо о 12:05 НЕ виконується, виїжджають правоохоронці ". Так, на жаль, через коліно. Але по-іншому не виходить.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки