Імунолог розповіла, як відновитися після ГРВІ та подбати про імунітет навесні

Імунолог розповіла, як відновитися після ГРВІ та подбати про імунітет навесні

Настала весна, а з нею теплі дні, які замість радості від закінчення зими супроводжуються відчуттям втоми і виснаженості. Годі й казати про дитину, яка перехворіла декілька разів на ГРВІ за зиму, та замість того, щоб стрімголов бігти на вулицю, вважає за краще сидіти вдома. Яка причина такого стану, чи можна якось впоратися з власною весняною апатією та допомогти своїй дитині, – розповідає Вікторія Талько, доктор медичних наук, імунолог-алерголог, експерт з питань вірусології.

Причина втоми після ГРВІ

Дитина, яка перехворіла декілька разів на застудні захворювання, стикається з накопиченими за весь період осінньо-зимової сезонної захворюваності на ГРВІ наслідками, що найчастіше припадають на весняний період.

Ці стани відображаються як на імунній системі, так і організмі дитини в цілому. І тому є пояснення: дитячий організм витратив ресурси на боротьбу з вірусними агресорами і не може належним чином відновитися. Адже навесні до всіх цих факторів додаються типові для сезону стани, до яких можна віднести вичерпані за зиму резерви, відновити які просто нічим.

Відео дня

Продуктів, які є джерелами вітамінів та інших необхідних нам речовин, навесні дуже мало, а ті, що залишилися з минулого року, містять їх мізерну кількість. Тому першою причиною втоми від зими і частих застуд є гіповітаміноз, який найбільше відчуває на собі зростаючий дитячий організм.

Крім того, позначається на самопочутті накопичена за зиму недостатня фізична активність, коли в морозно-сльотаві дні дорослі й діти більше часу проводили вдома в тісних, погано провітрюваних приміщеннях. До всього цього додаються нестійка і оманливо тепла погода з частими й різкими перепадами температур, а значить – існує висока ймовірність перегріву або переохолодження дитини.

Врешті-решт імунітет ще більше ослаблюється, дитина продовжує хворіти на гострі респіраторні вірусні інфекції, а якщо у неї є якісь хронічні захворювання, наприклад, ЛОР-органів, то доводиться боротися ще і з їх загостренням.

Виснаження дитячого організму та імунної системи за зиму

У сезон підвищеної захворюваності на ГРВІ, особливо якщо дитина часто хворіє, і від однієї застуди до іншої проходить мало часу, її організм не встигає відновитися. Тому щоразу відбувається накопичення виниклих при вірусному захворюванні порушень, які мають зникнути на етапі одужання.

Симптоми виснаження дитячого організму

При частих ГРВІ відновлення організму відбувається частково, а його захисні ресурси поступово виснажуються. У такій ситуації дитина справляється із застудою набагато повільніше, при цьому батьки помічають, що симптоми захворювання, хоч і стали менш вираженими, повністю не зникли.

Згодом у дитини починають з'являтися такі симптоми астенічного синдрому або виснаження:

  • втома;
  • зміна настрою;
  • періодичні головні болі;
  • запаморочення;
  • безпричинна тривожність;
  • порушення сну;
  • можуть виникати підвищена пітливість долонь і стоп;
  • прискорене серцебиття;
  • задишка;
  • зниження апетиту;
  • тривалий час може зберігатися субфебрильна температура.

Всі ці симптоми не пов'язані з вірусним захворюванням, їх поява свідчить про порушення у роботі вегетативної та ендокринної систем, а також про імунний збій.

Найчастіше астенічний синдром з'являється у дітей з іншими інфекційними захворюваннями, при наявності у них вогнищ хронічної інфекції, наприклад, аденоїдитах.

Як батькам підтримати захисні сили організму дитини навесні?

Харчування

Насамперед необхідно скоригувати харчування дитини і додати до раціону багаті на вітаміни продукти.

Режим дня

Важливо дотримуватися строгого режиму дня і виділяти час на дитячий сон, який має відповідати віку дитини. Необхідно якомога частіше бувати з дитиною на свіжому повітрі. Перше сонячне тепло нерідко буває оманливим, тому досить легко перегріти або переохолодити дитину. І те, й інше погано, адже знижує імунітет і підвищує ймовірність розвитку гострої респіраторної вірусної інфекції.

Якщо дитина підхопила вірус

Якщо все-таки не вдалося вберегтися від застуди і дитина починає хворіти, то за перших симптомів ГРВІ необхідно звернутися за медичною допомогою. Лікар може призначити дитині противірусні препарати на основі флавоноїдів, наприклад, сироп Флавовір. Флавовір прицільно пригнічує вірусне розмноження всередині клітин дихальних шляхів, що дозволяє зменшити чисельність вірусних копій і знизити вірусне навантаження на виснажений дитячий організм.

Таке етіотропне противірусне лікування сприятиме обмеженню зони запалення в дихальних шляхах дитини, що в умовах весняної виснаженості допоможе швидко та повністю відновитися після ГРВІ.

Отже, Флавовір дозволить мінімізувати ймовірність післявірусного астенічного синдрому у дитини, захисні сили організму якого ослабли за зиму.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки