Катастрофа з ВІЛ в Україні: лікарі б'ють на сполох

Катастрофа з ВІЛ в Україні: лікарі б'ють на сполох

В Україні посилюється проблема ВІЛ. Країна опинилася на другому місці за поширенням хвороби у Європі. За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, на 1 жовтня 2018 року в країні офіційно зареєстровано понад 329 тисяч випадків ВІЛ, з них СНІД — майже 109 тисяч випадків.

Дві третини людей заразилися статевим шляхом, і лише третина — через ін'єкції наркотиками. Причинами такого високого поширення інфекції стали брак достатньої кількості ліків довгі роки, дискримінація в суспільстві, а також події на сході країни. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.

Головне:

  • Майже 1% населення України заражені ВІЛ/СНІД.

  • Українці бояться зізнатися у хворобі навіть лікарю.

  • Як не дивно, частіше заражаються соціально успішні люди.

Відео дня
Катастрофа з ВІЛ в Україні: лікарі б'ють на сполох

Проблема накопичувалася понад 20 років

У громадській організації "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" (ЛЖВ) пояснюють, що проблема не нова.

"Вона накопичувалася понад 20 років, бо нею ніхто не займався. Лише два роки тому всіх інфікованих змогли забезпечити антиретровірусною терапією. Раніше швидкість захворювання була настільки великою, що зупинити її відразу не виходило, потрібен час для гальмування", — пояснив OBOZREVATEL керівник ЛЖВ Дмитро Шерембей.

ВІЛ

Зараз же лікарі б'ють на сполох — щороку виявляється все більше і більше хворих.

Читайте: Вчені здійснили прорив у лікуванні ВІЛ: що відомо

"Але виявляємо ми їх лише у разі, якщо вони прийшли добровільно зробити аналіз, або готувалися до операції, пологів, і здали кров на ВІЛ. Наприклад, на Закарпатті за статистикою найсприятливіша ситуація з хворими на ВІЛ/СНІД. Але ця ситуація оманлива. Бо тут живе багато ромів, вони досі народжують вдома, ніякого обстеження у лікарів більшість із них не проходить. Також і заробітчани — їм ніколи до лікарів ходити, навіть якщо вони підозрюють про хворобу, офіційно не встають на облік, побоюючись втратити можливість їздити на заробітки. Тому реальну картину не знає ніхто", — розповів нам лікар-інфекціоніст з цієї області Віталій Попко.

Дивіться відео за темою:

Кожен має пройти тест

Лікар-інфекціоніст Анна Григорчик підтверджує, що реальної статистики хворих на ВІЛ/СНІД у нас немає.

"Я думаю, що масштаби у нас більші, ніж засвідчують цифри. Тим паче що кожен рік кількість тих, хто захворів уперше, стає все більшою і більшою", — зазначила у бесіді з OBOZREVATEL Григорчик.

Лікар запевняє, що у нас занадто багато джерел зараження, тому хвороба поширюється в геометричній прогресії. "Необстеженими люди йдуть до стоматолога, гінеколога, уролога тощо. Їм проводять хірургічні маніпуляції, навіть не знаючи, що перед ними інфікована людина. Бо сам пацієнт цього не знає. В результаті хвороба поширюється дуже швидко", — наголошує Грігорчик.

Тест на ВІЛ

На думку фахівця, треба зробити так, щоб кожна людина пройшла перевірку на ВІЛ.

"Кожна людина має проходити перевірку хоча б раз на півроку. Зараз можна купити тест в аптеці. І якщо хвороба є, швидко її пролікувати. А спробуйте людей загнати на тестування, на лікування! Треба вживати заходів на рівні держави. У нас є спеціальні центри, є безкоштовні ліки, можна пройти тестування і анонімно. В інших країнах працює медстрахування, там кожен громадянин зобов'язаний проходити перевірку. У нас такого не існує", — каже Григорчик.

"Допомогла" війна

У фонді АНТИ СНІД стверджують, що у 2012 році темпи зростання захворюваності знизилися на 2%, але з початком військових дій на сході проблема загострилася Зараз не враховується ситуація на окупованих територіях, але навіть за даними на підконтрольній території країни видно зростання захворюваності.

Вірус ВІЛ

У минулому році на сайті Національного центру біотехнологічної інформації було опубліковано дослідження групи вчених і медиків, в якому зазначалося, що поширенню ВІЛ/СНІД в Україні сприяє і війна на сході країни. У роботі брали участь як учені Оксфордського університету, так і фахівці Інституту епідеміології ім. Громашевського.

Читайте: Українців масово вбиває СНІД: з'ясувався показовий факт

"Ми вивчали сам вірус і дійшли висновку, що і в Донецькій, Луганській областях, і на решті території України циркулює один і той самий вірус групи А ВІЛ-1. Тільки у Миколаївській області вже років тридцять ми знаходимо вірус групи В. Але це свідчить лише про те, що люди заражаються, контактуючи між собою", — розповіла OBOZREVATEL одна з авторів дослідження, завідувачка лабораторією інституту епідеміології ім. Громашевського Алла Щербинська.

Інші автори цієї роботи стверджують, що непідконтрольні Донецьк і Луганськ стали експортерами вірусу на всю територію України. Вони порівняли кількість переселенців 1,7 млн осіб і поширення ВІЛ-інфекції. Дійшли висновку, що з початком військових дій поширення інфекції пропорційно зросло.

Лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар вважає, що причина такої ситуації — низький соціальний рівень життя людей на сході. Крім того, він зазначає, що поширенню інфекції сприяють і міграційні процеси.

Читайте: Перші у Східній Європі: Супрун озвучила загрозливі дані про ВІЛ в Україні

Також причину поширення хвороби лікар бачить у низькій інформованості людей і ставлення суспільства. "Навіть ті, хто знає про свою хворобу, приховують її від медиків і своїх близьких. Бо ставлення оточення до таких людей різко негативне", — зазначає Дмитро Дудар.

Пацієнти — соціально успішні люди

Також змінився і основний спосіб зараження. Якщо раніше переважно ВІЛ/СНІД фіксували у людей, які робили уколи наркотиків, то тепер дві третини хворих отримали інфекцію статевим шляхом.

"Якщо раніше ми говорили про те, що на СНІД заражалися наркомани, то тепер змушені зазначити, що в більшості випадків цією інфекцією заражаються так звані соціально успішні люди, і саме статевим шляхом", — пояснив нам Дудар.

Читайте: Перші у Східній Європі: Супрун озвучила загрозливі дані про ВІЛ в Україні

Епідемії СНІДу у нас немає?

Незважаючи на те, що лікарі б'ють на сполох, у нашій країні жодного разу не оголошувалася епідемія СНІДу. "А тепер немає сенсу її оголошувати, бо остання статистика засвідчує, що зростання захворювання призупинилося. Нехай це і всього піввідсотка, але це дає надію на успіх", — вважає Дмитро Шерембей.

Він пояснив, що зроблено важливий крок — тепер сімейні лікарі також зможуть проводити тести на ВІЛ/СНІД, ставити пацієнтів на облік, виписувати терапію. "Це дуже важлива тенденція, це буде осиковий кілок в епідемію СНІДу в Україні", — вважає керівник ЛЖВ.

Хоча і визнає, що епідемія ВІЛ/СНІД в Україні досить масштабна. "Нас не можна порівнювати з африканськими країнами. І ми на 2-му місці у світовому рейтингу після Росії. Але стосовно відсотка хворих щодо населення — це багато. Ми накопичили велику кількість неконтрольованої хвороби. І саме невтручання у проблему призвело до таких наслідків", — каже Шерембей.

Читайте: Вчені створили препарат, що придушує ВІЛ

За словами керівника по роботі з регіонами ЛЖВ Юлії Рачинської, ВІЛ-позитивних людей в Україні 0,92% від загальної кількості населення. "Але кожен другий з них не знає про свій статус. Це погано. Тому зараз ми докладаємо величезних зусиль для тестування населення", — повідомила OBOZREVATEL Рачинська.

Вона наголошує, що часто люди потрапляють у поле зору лікарів вже на 3-4 стадії хвороби. Це тоді, коли у людини вже з'явилися хвороби-опортуністи — туберкульоз, кандидози. "І навіть з антиретровірусною терапією якість його життя вже не буде колишньою. На жаль, на 4-й стадії не всі виживають. Тому важливо виловити людей з 1-2 стадіями, для цього треба регулярно проводити тести, і тестуватися мають усі", — каже Рачинська .

Перевірити себе можна в центрі СНІДу, в анонімних кабінетах, також можна купити тест і перевірити себе через слину. За словами Рачинської, з 2016 року в Україні препаратів для лікування вистачає. Якщо до 2016 року будь-який новий хворий не міг відразу розпочати лікування, бо запасу препаратів вистачало тільки на тих, хто був зареєстрований раніше. І йому доводилося чекати рік або шукати препарати у фондах. То тепер запас є.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки