Нобелівський прорив у лікуванні раку: що він змінить для мільйонів

56,2 т.
Нобелівський прорив у лікуванні раку: що він змінить для мільйонів

Джеймс Еллісон і Тасуку Хондзе, Нобелівські лауреати з медицини, цього року здійснили науковий прорив у методах боротьби з раком. Що означає їхнє відкриття для медичної спільноти і як воно вплине на лікування онкозахворювань у майбутньому — з'ясовував OBOZREVATEL.

"Прискорили" імунітет

Фактично вченим вдалося "прискорити" реакцію імунної системи на ракові клітини. На відміну від хіміотерапії, імунотерапія сама по собі не вбиває пухлини і клітини, вона "змушує" впоратися з ними клітини імунітету пацієнта.

Джейсм Еллісон і Тасуку Хондзе — обидва імунологи. За довгі роки роботи в цій темі вченим вдалося навчиться придушувати негативну роботу імунної системи. Вони визначили наявність протеїнів, які діють, як "прискорювачі" і "гальма" Т-лімфоцитів. Саме Т-клітини розпізнають і знищують клітини з чужорідними антигенами.

Відео дня

Читайте: Вчені розробили революційну вакцину від раку

Джеймс Еллісон протягом декількох років досліджував білок CTLA-4, який задіяний в імунологічних процесах і, як виявив учений, гальмує імунну відповідь. Т-лімфоцити, які відіграють важливу роль у набутій імунній відповіді, розпізнаючи і знищуючи клітини з чужорідними антигенами, також мають білок "прискорювач" (акселератор), але зв'язуючись з білком CTLA-4 вони гальмують або сповільнюють імунну реакцію.

Джеймс Еллісон

Хондзе писав праці з молекулярної ідентифікації цитокінів — групи гормоноподібних білків і пептидів, які синтезуються клітинами імунної системи, а також про білок PD-1, який запобігає активації Т-лімфоцитів. Він зауважив, що PD-1, як і CTLA-4, "гальмує" (придишує) імунну відповідь, щоправда, має інший механізм дії.

Тасуку Хондзе

Вражаючі результати

Клінічні випробування отримали вражаючі результати. Блокування білка PD-1 допомагало впоратися з важкими формами раку легенів, нирок, лімфоми і меланоми. Що стосується білка CTLA-4, то його блокування разом із PD-1 засвідчило ще більшу ефективність на пацієнтах із меланомою.

Щоправда, цей прорив мав і наслідки — імунна система ставала дуже активною і починала атакувати сама себе, тобто у хворих виявлялися аутоімунні реакції організму. Але вченим вдалося відносно легко впорається з наслідками.

Онкохіруг і онколог Євген Пробончук пояснив, що означає відкриття вчених для пацієнтів і медичної спільноти в цілому:

"Імунологія — найперспективніший метод лікування злоякісних захворювань наразі. Завдяки досягненням лауреатів Нобелівської премії, лікування онкологічних пацієнтів отримало нові опції, серед яких: персоніфікована терапія раку, можливість допомогти клієнтам з агресивними формами раку (меланома, рак легенів), коли інші методи лікування не діють. Імунологія — це серйозний крок, який дозволить допомогти ряду онкологічних хворих".

Читайте: Пацієнти заразилися раком від донорських органів: стало відомо про унікальний випадок

Наразі онкозахворювання є другою найпоширенішою причиною смертності в усьому світі. За даними ВООЗ, у 2015 році від раку померло 8,8 мільйонів осіб. З них майже 1,7 мільйона померло від агресивного раку легенів.

Дивіться відео на тему

У серпні цього року Американська асоціація досліджень публікувала прогноз, де передбачала 43% зростання смертності від раку легенів у жінок до 2030 року. За даними дослідження, ці показники мають перевищити смертність від раку молочної залози.

Що стосується ще одного агресивного онкологічного захворювання — меланоми, то за даними ВООЗ вона щорічно діагностується у понад 130 тисяч пацієнтів. При цьому на останній стадії захворювання ймовірність того, що людина проживе ще 10 років, зводиться до 10-15%.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки