Порошенко узаконив трансплантацію органів: як це буде працювати

24,0 т.
Порошенко узаконив трансплантацію органів: як це буде працювати

Президент України Петро Порошенко 19 червня підписав законопроект №2386а-1, що дозволяє проводити трансплантацію органів лише за згодою донорів.

Про це свідчить інформація на сайті Верховної Ради.

Тепер, відповідно до закону, після надання письмової згоди особі видається карта потенційного донора, і інформація про неї вноситься до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

Читайте: Один може врятувати вісьмох: що ще дає трансплантація

Ця інформація буде конфіденційною.

Інформаційна система складатиметься з кількох реєстрів:

  • волевиявлення щодо посмертного донорства;

Відео дня
  • "довірених" осіб, які згодні на посмертне донорство тих, кого вони представляють;

  • анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів;

  • живих донорів;

  • живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;

  • реципієнтів;

  • людей з трансплантованим анатомічним матеріалом;

  • медустанов, уповноважених на трансплантування;

  • транспланто-координаторів.

Читайте: Закон про трансплантацію: стало відомо, у кого не братимуть органи

Крім того, пропонується передбачити, що заява про надання дозволу на трансплантацію може бути відкликана заявником.

Також тепер при кожному закладі охорони здоров'я (акредитованому міністерством) будуть створені спеціалізовані об'єднання трансплантології, а також буде введено обов'язкове функціонування в цих закладах етичних комітетів.

Закон передбачає "презумпцію незгоди" і визначає ряд категорій населення, у яких не можна вилучати органи за жодних обставин - це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи, які загинули під час бойових дій або від насильницької смерті.

Люди, які за життя надали свої анатомічні матеріали одному з родичів, мають право на підтримку держави: безкоштовне медобстеження, медичну допомогу в разі хвороб або погіршення здоров'я (якщо це пов'язане з донорством).

Читайте: Як працюватиме трансплантація в Україні

Донору після операції з вилучення органу надаються 3 дні оплачуваної відпустки (їх можна об'єднати з плановою відпусткою), а також відшкодовуються збитки з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування тощо.

У свою чергу порушення встановленого законом порядку трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини і тварини каратиметься штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами терміном до 2 років, або позбавленням волі на термін до 3 років з позбавленням права обіймати посади та займатися відповідною діяльністю терміном до 3 років або без такого.

У той же час вилучення у людини шляхом силування або обману органів з метою трансплантації каратиметься позбавленням волі терміном до 5 років. За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі терміном від 5 до 7 років.

Крім цього, законом передбачається, що за незаконну торгівлю органами та іншими анатомічними матеріалами каратимуть позбавленням волі терміном 5 років.

Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або участь у транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю, караються позбавленням волі терміном від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Зазначимо, що новий закон викликав бурхливе обговорення в мережі. Українці переконані, що це покладе початок революційним змінам, які допоможуть рятувати життя тяжкохворих людей.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки