Порошенко узаконив трансплантацію органів: як це буде працювати

24,0 т.
Порошенко узаконив трансплантацію органів: як це буде працювати

Президент України Петро Порошенко 19 червня підписав законопроект №2386а-1, що дозволяє проводити трансплантацію органів лише за згодою донорів.

Про це свідчить інформація на сайті Верховної Ради.

Тепер, відповідно до закону, після надання письмової згоди особі видається карта потенційного донора, і інформація про неї вноситься до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

Ця інформація буде конфіденційною.

Інформаційна система складатиметься з кількох реєстрів:

  • волевиявлення щодо посмертного донорства;

  • "довірених" осіб, які згодні на посмертне донорство тих, кого вони представляють;

Відео дня
  • анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів;

  • живих донорів;

  • живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;

  • реципієнтів;

  • людей з трансплантованим анатомічним матеріалом;

  • медустанов, уповноважених на трансплантування;

  • транспланто-координаторів.

Крім того, пропонується передбачити, що заява про надання дозволу на трансплантацію може бути відкликана заявником.

Також тепер при кожному закладі охорони здоров'я (акредитованому міністерством) будуть створені спеціалізовані об'єднання трансплантології, а також буде введено обов'язкове функціонування в цих закладах етичних комітетів.

Закон передбачає "презумпцію незгоди" і визначає ряд категорій населення, у яких не можна вилучати органи за жодних обставин - це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи, які загинули під час бойових дій або від насильницької смерті.

Люди, які за життя надали свої анатомічні матеріали одному з родичів, мають право на підтримку держави: безкоштовне медобстеження, медичну допомогу в разі хвороб або погіршення здоров'я (якщо це пов'язане з донорством).

Донору після операції з вилучення органу надаються 3 дні оплачуваної відпустки (їх можна об'єднати з плановою відпусткою), а також відшкодовуються збитки з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування тощо.

У свою чергу порушення встановленого законом порядку трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини і тварини каратиметься штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами терміном до 2 років, або позбавленням волі на термін до 3 років з позбавленням права обіймати посади та займатися відповідною діяльністю терміном до 3 років або без такого.

У той же час вилучення у людини шляхом силування або обману органів з метою трансплантації каратиметься позбавленням волі терміном до 5 років. За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі терміном від 5 до 7 років.

Крім цього, законом передбачається, що за незаконну торгівлю органами та іншими анатомічними матеріалами каратимуть позбавленням волі терміном 5 років.

Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або участь у транснаціональних організаціях, які займаються такою діяльністю, караються позбавленням волі терміном від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Зазначимо, що новий закон викликав бурхливе обговорення в мережі. Українці переконані, що це покладе початок революційним змінам, які допоможуть рятувати життя тяжкохворих людей.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки