Зміцнити імунітет: правда чи міф

Зміцнити імунітет: правда чи міф

Ми вже не раз розповідали про те, як часто розводять українців на купівлю різних псевдоліків. Жахлива реклама обіцяє "очистити" печінку, валідолом врятувати від інфаркту, а гомеопатія, на думку ділків від медицини, взагалі лікує майже будь-які хвороби.

Як тільки спалахує сезон – нас вкотре намагаються розвести на гроші.

Рекламою різних ергоферонів, назоферонів, лаферобіонів, актовегінів, тивортинів, рибоксинів та лімфоміозотів нас атакують як з екранів телевізора, на радіо, так і при відвідуванні лікарів. На жаль, у наш час навіть лікарі, готові за "ретро-бонуси" від "самі знаєм кого" нав'язувати пацієнтам "будь-що", забувши все, що вчили у вузі.

Відео дня

Правда про імунну систему

Чому всі "ліки", які рекомендуються для нібито зміцнення імунітету (як люблять називати імунну систему ті, хто заробляє на його "посиленні"), насправді абсолютно марні?

Спробуємо простими словами розповісти про роботу імунної системи.

Суть її в тому, що захисні системи організму постійно працюють окремо в кожній клітині нашого організму. При цьому ці клітини можуть знаходитися в будь-якій частині тіла - від головного мозку до кінчиків нігтів.

Клітини нашого організму постійно оновлюються. Вчені підрахували, що протягом однієї секунди відбувається оновлення приблизно 3,8 млн. клітин! Життєвий цикл їх буває різним - від півтора року (клітини печінки) до 3 тижнів (клітини на поверхні легень). Клітини, що вистилають внутрішні стінки кишечника, живуть найменше – 3-5 днів.

Що старша людина, то повільніше відбувається оновлення. Вмираючи, клітини передають усі свої "знання та навички" наступному поколінню. В основному "клітинна пам'ять" прописана у шостій парі хромосомного набору. І якщо людина при народженні має "поломку" в цій парі, то така людина має вкрай мало шансів вижити і дати потомство.

Тобто кожен із нас народжується з певним типом імунологічних реакцій, які протягом усього життя практично не змінюються.

Чи може різко ослабнути імунітет у якомусь одному місці чи органі? Так, може. Але лише в одному випадку – якщо цей орган видалити.

Трохи про імунітет

В імунній системі є два основні механізми:

  • Гуморальний: також називають імунітетом, опосередкованим антитілами. Гуморальна імунна система має справу з антигенами патогенів, які вільно циркулюють або знаходяться поза інфікованими клітинами. Антитіла, які продукуються В-клітинами, зв'язуються з антигенами, нейтралізуючи їх або викликаючи лізис (розчинення або руйнування клітин лізином) або фагоцитоз (пожирання).
  • Клітинний: виникає всередині інфікованих клітин та опосередковується Т-лімфоцитами. Хелперні Т-клітини виділяють цитокіни, які допомагають активованим Т-клітинам зв'язуватися з комплексом МНС-антиген інфікованих клітин та диференціювати Т-клітину в цитотоксичну клітину. Потім інфікована клітина піддається лізису (розчиненню).

Як ще може ослабнути імунітет

Одночасно і щомиті в нашому організмі відбувається процес боротьби зі збудниками та подразниками. Одночасно діють імунні реакції у відповідь на подразники – пил, їжу, вітер та дим, віруси та бактерії, як "свої", так і чужі. При цьому відбувається багато мутацій, які миттєво виявляються клітинним імунітетом. Потім слідує подальша рутинна робота зі знищення та "перетравлення" інформації з подальшим здаванням "в архів", щоб при нагоді знову нею скористатися.

Так відбувається складне та заплутане "життя всередині життя" - наші клітини та збудники, свої та чужі взаємодіють, знайомляться, борються, гинуть і відроджуються знову, імунні клітини вивчають, атакують, перемагають і передають свої знання "нащадкам".

Ось чому при пропозиції "зміцнити" чи "підсилити" імунітет у того, хто знайомий із роботою цієї складної системи, виникає резонне питання – де саме ви збираєтеся його зміцнювати? В якому місці?

Імунна система – "організм" в організмі

Людина отримала вроджений імунітет, що існує в кожній клітині нашого тіла. Крім того, ми маємо нейро-ендокринно-імунну систему, в яку входить кістковий мозок (відтворює кров'яні клітини), а також лімфатична система (лімфовузли, лімфоїдна тканина), і селезінка, що займається процесом переробки "відходів". Саме ця система виробляє та поширює по тілу своїх "бійців", які стоять на варті між організмом та всілякими збудниками.

Ця система працює цілісно та злагоджено. Її не в змозі похитнути звичайні грибки, віруси грипу чи бактерії.

Серйозну шкоду їй можуть завдати лише:

- уроджені аномалії 6-ї пари хромосом;

- порушення в роботі органів імунної системи (кістковий мозок, тимус, лімфатична система);

- значне радіаційне опромінення (променева хвороба);

- ВІЛ;

- прийом препаратів, які пригнічують імунітет (застосовується свідомо, щоб уникнути відторгнення трансплантату).

Як бачимо, жоден препарат, який нам пропонують для зміцнення імунітету, не впливає на його роботу, оскільки вона ні на мить не зупиняється, навіть коли ми спимо.

І як би не називалися це чудо-ліки - гомеопатія, інтерферони, імуномодулятори - ніякої користі від них не буде, крім як для виробників, що багатіють на їх продажах. Оскільки імунна система у кожного має свій запас міцності, який може змінити лише обмежена кількість факторів.

Таким чином, як це не сумно, але природою так влаштовано, що порушити роботу імунної системи можливо.

Але "зміцнити", на жаль, неможливо.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки