МоваЯзык

/ Новини медицини

МОЗ припинить фінансування частини українців: до чого готуватися

У 2019 році на українців чекають суттєві зміни у медицині. Одна з головнихМіністерство охорони здоров'я завершить фінансування тих пацієнтів, які не підписали декларації з лікарями.

Чи отримають вони медичну допомогу і що треба зробити, якщо не встиг оформити деклараціюз'ясовував OBOZREVATEL.

Головне:

 • З 1 квітня МОЗ може завершити фінансування пацієнтів, які не підписали декларації з лікарями;

 • Це не означає, що такі українці залишаться без медичної допомоги. Їм зобов'язані надати її незалежно від ситуації;

 • Це не перше масштабне нововведення 2019 року в медицині. Незабаром запрацюють програми "Безкоштовна діагностика", "Доступні ліки", а також нові правила продажу антибіотиків у аптеках.

Два списки українців

Наразі в Україні існує два списки пацієнтів: "зелений" і "червоний". Вони визначаються просто — в "зеленому" ті люди, які підписали декларації з сімейними лікарями, в "червоному" ті, хто цього не зробив. Зараз абсолютно на кожного пацієнта незалежно від підписаної декларації виділяється 370 гривень щороку. Тобто в разі прийому пацієнта лікар отримує рівну кількість коштів за кожного.

Терапевт може оформити 2 тисячі пацієнтів, сімейний лікар 1800, а педіатр 900. Щоправда, за словами глави МОЗ Уляни Супрун, у разі необхідності кожен зможе оформити ще плюс 50% від загальної норми.

Наразі у Кабінеті міністрів зареєстровано постанову, яка передбачає низку змін з 1 квітня 2019 року, а не з 1 липня. Щоправда, вона ще не виставлена на голосування.

Вона передбачає, що в рамках медичної реформи профільне міністерство повністю ліквідує "червоний список". Таким пацієнтам буде надано медичну допомогу в невідкладних випадках. При інших обставинах їм необхідно оформлювати декларацію.

Така політика МОЗ спрямована перш за все на:

 • Економію коштів. Попередньо підраховано, завдяки такому підходу профільне відомство перенаправить 360 мільйонів гривень на фінансування тих людей, які вже підписали декларації;

 • Простимулює лікарні підписувати договори з Національною службою здоров'я.

"Тому було ухвалено рішення про спрямування усіх коштів для оплати медичних послуг для тих пацієнтів, які обрали лікаря. Це стимулює визначатися і підписувати декларації з тими лікарями і в тих закладах, де їм нададуть найкращий сервіс.

Такі заклади справедливо отримають більше. Установи з високим рівнем укладення декларацій не відчують різниці в оплаті. Ті самі заклади-первинки, які ще недостатньо пропрацювали цей механізм, повинні займатися питанням активніше", — пояснили OBOZREVATEL у прес-службі МОЗ.

Які є ризики

Один з основних можливих ризиків у даній ситуації — нерівне ставлення лікарів до своїх пацієнтів. Мовляв, ті, хто вже підписав декларації можуть отримати більше привілеїв при відвідуванні лікарів.

Щоправда, це малоймовірно. З одного боку — за байдужість і недбалість лікарів є кримінальна відповідальність. З іншого — у разі публічного скандалу такий лікар може позбутися свого робочого місця.

Але це не означає, що складання декларацій треба відкладати або ігнорувати. Судячи з намірів МОЗ, медична реформа буде імплементована до кінця. Якщо не з 1 квітня, так точно з 1 липня 2019 року.

"Людям, які належать до червоного списку, щоб НСЗУ заплатила гроші за медичне обслуговування, потрібно буде підписати декларацію про вибір лікаря і вони вийдуть зі списку. Таку декларацію можна підписати в будь-який момент, у тому числі при зверненні за медичною допомогою, а також після 1 липня 2019 року. Тобто, медичні послуги у таких пацієнтів не будуть фінансуватися за залишковим принципом, оскільки лікар отримає фінансування по зеленому списку від НСЗУ", — підкреслила в коментарі OBOZREVATEL народний депутат з фракції "Самопоміч" Ірина Сисоєнко.

Які ще зміни чекають на українців

З 1 квітня в Україні можно буде отримати медикаменти в будь-якій аптеці країни через електронний рецепт, який виписують сімейні лікарі. Це нововведення пройде в рамках програми "Доступні ліки", яка вже успішно працює 2 роки.

За необхідності чи на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями. У цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки і номер електронного рецепта.

Фармацевт пропонує лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять у програму "Доступні ліки". Потім пацієнт вибирає один із них, називає чотиризначний код підтвердження і отримує свої медикаменти. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Ще одне нововведення — продаж антибіотиків. Кабінет міністрів затвердив Національний план дії по боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів.

Його основні нововведення:

 • Антибіотик тільки за рецептом — буде посилено контроль відпуску ліків у аптеках;

 • Обмеження застосування антибіотиків у сільському господарстві (як стимулятори росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві);

 • Медичні працівники отримають чіткі інструкції, які допоможуть мінімізувати ризики невиправданого використання антибіотиків;

 • Впровадження системи епідеміологічного нагляду за антимікробної резистентності, водночас Україна приєднається до загальноєвропейської мережі. Всі методи досліджень для визначення стійкості антибіотиків відповідатимуть стандартам ЄС;

 • Буде здійснюватися моніторинг резистентності ВІЛ-інфекції/СНІД;

 • Українські вчені разом із європейськими колегами проводитимуть дослідження аспектів протимікробної резистентності та сучасних методів діагностики.

Ще одна зміна відбудеться з липня 2019 року. Так, за словами Уляни Супрун, роботу почне програма "Безкоштовна діагностика". Участь можуть взяти комунальні та приватні поліклініки, а також поліклінічні відділення при лікарнях.

Дивіться відео за темою:

До програми увійдуть понад 50 медичних послуг — аналізів, інструментальних досліджень (рентгени, УЗД та інші) та послуги вузькопрофільних фахівців. Ці медичні послуги на 100% оплатить НСЗУ.

"Послуги можна буде безкоштовно отримати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Пацієнт може сам обрати медустанову, в якій отримуватиме медичні послуги програми "Безкоштовна діагностика". Головна умова — ця установа має бути приєднана до програми. З липня 2019 року шукайте наклейки "Безкоштовної діагностики" на дверях вашої поліклініки", — наголосила Супрун.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

Читайте всі новини по темі "медична реформа" на сайті "OBOZREVATEL".

17
Коментарі
80
30
Смішно
58
Цікаво
57
Сумно
10
Треш

Блоги медицини