Нічники можуть порушити сон дітей: батьків закликали відмовитись від популярних іграшок

Нічники можуть порушити сон дітей: батьків закликали відмовитись від популярних іграшок

Фахівці радять відмовитися від нічника у кімнаті малят, тому що навіть найменший вплив світла може порушити сон дитини. Світло призводить до різкого падіння рівня гормону мелатоніну, що сприяє засинанню.

Нове дослідження показало, що дошкільнята дуже чутливі до фізіологічного впливу світла в нічний час. Відповідний експеримент провели науковці з Університету Колорадо у Боулдері.

Зазначається, що світло – це основний сигнал часу для тіла, що впливає на циркадні ритми, які регулюють все – від відчуття втоми чи голоду, до температури нашого тіла протягом дня. Коли світло потрапляє на сітківку ока, сигнал передається в частину мозку, яка називається супрахіазматичним ядром – саме воно координує ритми у всьому тілі, включаючи нічне вироблення мелатоніну.

Відео дня

Якщо дія світла відбувається ввечері, коли рівень мелатоніну природним чином збільшується, воно може уповільнити або зупинити цей процес, затримуючи здатність організму переходити до біологічної ночі. А оскільки у дітей зіниці більші, а кришталики прозоріші, ніж у дорослих, світло проникає в них більш вільно.

Дослідники виявили, що світло викликає різке падіння рівня мелатоніну, що може порушити сон дитини.

Дослідники попросили 36 здорових дітей віком від трьох до п'яти років протягом дев'яти днів носити наручні прилади, які відстежували їхній сон та вплив світла.

Спочатку батьки дітей сім днів тримали їх у стабільному графіку сну, щоб нормалізувати їхній біологічний годинник і налаштувати на режим, за якого рівень мелатоніну підвищувався приблизно в один і той же час щовечора.

На восьмий день дослідники перетворили дитячу кімнату на те, що вони жартома назвали "печерою" – із чорним пластиком на вікнах та приглушеним світлом, і брали зразки слини кожні пів години, починаючи з ранку і до відходу до сну.

Це дозволило вченим отримати базові дані про те, коли в дітей природним чином починалася біологічна ніч і який був їхній рівень мелатоніну.

В останній день дослідження дітей за годину до сну попросили пограти в ігри на столі з освітленим монітором. При такому занятті вплив світла схожий на той, коли людина дивиться на екран телефону або планшету.

В останній день дослідження дітей за годину до сну попросили пограти в ігри на столі з освітленим монітором.

Інтенсивність світла у різних дітей варіювалася від 5 люкс до 5000 люкс, де один люкс визначається як світло від свічки на відстані близько 90 см.

У порівнянні з попередньою ніччю мелатонін у дітей пригнічувався десь на 70–99 відсотків після дії світла.

Навіть у відповідь на світло від 5 до 40 люкс, яке набагато тьмяніше, ніж звичайне кімнатне світло, рівень мелатоніну впав у середньому на 78%.

У більшості дітей він не відновлювався протягом як мінімум 50 хвилин після вимкнення світла.

"Наші результати показують, що у дітей дошкільного віку вплив світла перед сном, навіть за низької інтенсивності, призводить до стійкого придушення мелатоніну. Тому батькам потрібно звертати увагу на вплив вечірнього світла на дитину", – кажуть дослідники.

Водночас науковці зазначили – їхні висновки не означають, що батьки мають тримати дітей в абсолютній темряві перед сном. Однак, у той час, коли багато малюків користується різними гаджетами перед сном, дослідження є черговим нагадуванням про необхідність звести такі заняття до мінімуму.

Як повідомляв OBOZREVATEL, вчені з'ясували, до яких проблем зі здоров'ям призводить недосипання у дітей.​

Звернення команди OBOZREVATEL

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки