Одна аптека на півкілометра: як в Україні хочуть продавати ліки
В Україні можуть кардинально змінити сферу роздрібної торгівлі медичними препаратами, скоротивши загальну кількість аптек.
У поданому до Верховної Ради законопроекті № 8591 вказано кілька норм, які передбачають суттєві зміни як для представників фармацефтичного бізнесу, так і для мільйонів пацієнтів. Ініціаторами проекту закону виступили представники практично всіх парламентських фракцій, що істотно підвищує його шанси бути прийнятим.
Що можуть поміняти - з'ясовував OBOZREVATEL.
Менше аптек
Законопроект передбачає внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" в частині розташування аптек. Так, відкривати аптеку або аптечний пункт можна буде не ближче, ніж 500 метрів один від одного.
Для діяльності з ведення роздрібної торгівлі лікарськими засобами фізособи-підприємці та юридичні особи не повинні займатися чимось, крім продажу ліків.
Читайте: Тортики ні до чого: Супрун розвінчала улюблений міф ласунів
Пропонуються зміни і до процедури ведення фарма-бізнесу. Законопроект дозволяє підприємцям мати лише одну аптеку, аптечним мережам - до чотирьох у межах однієї області, а великим компаніям, виробникам ліків - до восьми. Також проект закону врегулює питання розміщення реклами медичних препаратів - відтепер вона буде присутня лише в межах медичних установ.
Крім того, при відкритті аптеки або аптечного пункту підприємець повинен мати сертифікат магістра за спеціальністю, та й продавати ліки зможуть тільки дипломовані фармацевти.
Ще одне нововведення законопроекту - дозволити продавати в аптечних пунктах наркотичні препарати, які використовуються у медицині. На думку авторів законопроекту, махінації під час видачі ліцензій на торгівлю такими препаратами є наслідком монополії фармацевтів.
Дивіться відео по темі
Яка мета
За словами співавтора законопроекту нардепа від "Народного Фронту" Тараса Креміня, ініціатива має розбити монополію фармацевтів.
"Суть закону - знищити монополію великих фармацевтичних компаній в Україні, тим самим розбивши їхнє право на формування цінової політики. По-друге, створити умови для врегулювання розміщення аптек у населених пунктах. Законопроектом пропонується облаштовувати аптеки не більше ніж за 500 метрів одна від одної. З одного боку, це створення доступності для людей з інвалідністю, з іншого - створення комфортних умов для діяльності інших закладів у населеному пункті. Часто виходить так, що в радіусі 100 метрів розташовані 10 аптек. По-третє, це збільшення кількості вимог до працівників аптек", - запевняє Кремінь.
"Є достатня кількість пацієнтів, невдоволених високими цінами на препарати в аптечних мережах. Виходить так, що в окремих випадках препарати люди шукають або через аптечні довідкові, або іншими сумнівними шляхами. На мою думку, аптека має бути максимально орієнтованою на пацієнта. Мені не подобається, коли лікарі виписують направлення тільки на ті аптеки, до яких вони мають відношення. Я за те, щоб при лікарнях були найдешевші аптечні пункти. Така аптека повинна безкоштовно вимірювати тиск, температуру, рівень цукру, надавати довідки або давати мінімальні консультації. Бути комунікатором між пацієнтом і лікарнею", - додав нардеп.
Читайте: "Доступні ліки": МОЗ розширило список препаратів
При цьому в законопроекті наявна достатня кількість суперечливих моментів. Наприклад, норма про співвідношення кількості аптек в області.
"З одного боку, ми хочемо створити рівні умови для всіх учасників ринку, а з іншого боку, ми починаємо дискусію. І я сподіваюся, що вона буде професійною, якісною та результативною. Принаймні до кінця 2018 року, впевнений, ми на той час закон проголосуємо. Ось і буде дискусія між першим і другим читанням", - сказав нардеп.
Нагадаємо, раніше Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект, який передбачає 10 років в'язниці для водіїв, які вчинили п'яне ДТП із жертвами.