Революція в лікуванні раку: лікар пояснив терапію нобелівських лауреатів
Нобелівські лауреати Джеймс Еллісон і Тасуку Хондзе створили препарати, які змушують імунітет активно знищувати пухлину.
"Хіміотерапія та таргетна терапія або безпосередньо вбивають пухлинні клітини, або втручаються в їхні процеси, що теж призводить до їх смерті. Імунна терапія не існує самостійним протипухлинним ефектом - вона змушує імунні клітини вбивати пухлину. В англомовній літературі про цю терапію пишуть, що вона "знімає імунітет із гальма", - пояснив онколог Михайло Ласков, передає "Медуза".
За його словами, імунна клітина намагається з'їсти пухлинну, а та намагається чинити опір. Зокрема, за допомогою особливих молекул вона зв'язується з імунною.
Читайте: Вчені створили молекулу проти раку
"Імунна терапія втручається в ці переговори: вона або блокує гальмо (певні контрольні точки) на клітині імунної системи, або блокує білки (PD-L1) на пухлинній клітині, які дозволяють ухилятися від дії імунітету. Правда, зняття з гальма в низці випадків призводить до того, що імунітет атакує свої власні клітини. Це в чомусь схоже на аутоімунні хвороби, і проблема чималенька. Найчастіше виникають втома, кашель, нудота, висип, свербіж, втрата апетиту. Але при деякі схеми імунотерапії серйозні побічні ефекти (саме серйозні: діарея, запалення кишечника, легенів і так далі) можуть виникати в одному випадку з двох", - пояснив Ласков.
Він додав, що якщо є певні маркери в пухлині, то інгібітори контрольних точок можна призначати незалежно від розташування раку. Зараз така терапія використовується для метастатичних пухлин.
"Це пов'язано з тим, що спочатку в дослідженнях беруть участь люди саме з важкими випадками, а потім проводяться нові дослідження, і свідчення часто розширюються на менш безнадійні ситуації. І вже зараз такі препарати призначають, наприклад, при третій стадії, як післяопераційної терапії при меланомі" - сказав онколог.
Як повідомляв OBOZREVATEL, до відкриття Еллісона та Хондзе прогрес у цій терапії онкології був досить скромним. За це вони отримали Нобелівську премію.