Нові ліки проти коронавірусу: чи реально це прорив

Нові ліки проти коронавірусу: чи реально це прорив

Нещодавно компанія Pfizer достроково завершила випробування експериментальної противірусної пігулки проти SARS-CoV-2 – Paxlovid (Паксловід). Як показують дані, препарат ефективний та знижує ймовірність госпіталізації та смерті у людей з високим ризиком тяжкої форми COVID-19.

Паксловід від Pfizer включається у боротьбу проти COVID-19 після фармацевтичної компанії Merck, яка минулого місяця завершила дослідження власної експериментальної противірусної терапії – Molnupiravir (Молнупіравір). За даними дослідження, препарат у порівнянні з плацебо знижує ризик госпіталізації або смерті на 50% у пацієнтів з COVID-19 легкого та середнього ступеня тяжкості. Першою і поки що єдиною країною, що дозволила використання Молнупіравіра (під торговою маркою Lagevrio), є Великобританія.

Відео дня

Що відомо про Паксловід

Паксловід (комбінація PF-07321332 з ритонавіром) – противірусна пероральна терапія. Механізм дії препарату ґрунтується на блокуванні ферменту – протеази SARS-CoV-2-3CL, який необхідний коронавірусу для створення більшої кількості копій самого себе.

Спільне застосування речовини PF-07321332 з низькою дозою ритонавіру (виконує роль бустера та підсилювача дії) допомагає уповільнити метаболізм або розпад PF-07321332, щоб він залишався активним тривалий період у більш високих концентраціях, що посилює ефективність.

Паксловід на 89% ефективний у порівнянні з плацебо у запобіганні госпіталізації або смерті пацієнтів з COVID-19, які мають високий ризик серйозних ускладнень. Компанія заявляє, що планує звернутися до FDA з проханням дозволити використання препарату в екстрених випадках.

Зупинка клінічного дослідження – рідкісна дія, яку зазвичай вживають, коли терапія здається дуже ефективною або явно небезпечною. В обох випадках вважається неетичним продовжувати клінічні випробування, в яких людям випадково призначають або активні ліки, або плацебо, коли їм доступні більш безпечні або ефективніші варіанти.

У випадку з Паксловідом компанія заявила в пресрелізі, що цей крок був рекомендований незалежною групою консультантів, які спостерігали за дослідженням, викликаним комітетом з моніторингу безпеки даних, та здійснено у консультації з FDA.

Подробиці дослідження ефективності Паксловіда

У рандомізованому клінічному дослідженні брали участь понад 1900 пацієнтів з позитивним результатом на COVID-19 та високим ризиком серйозних ускладнень.

У тих, хто отримав Паксловід протягом 3 днів з моменту появи симптомів, ймовірність захворіти на 89% нижче, ніж серед тих, хто отримав таблетку плацебо: трьох пацієнтів з 389, які отримали препарат, було госпіталізовано, у порівнянні з 27 з 385, які отримали плацебо.

Серед пацієнтів, які отримали препарат протягом 5 днів після появи симптомів, шість із 607 були госпіталізовані протягом 28 днів у порівнянні з 41 із 612, які отримали плацебо.

Протягом місяця у групі Паксловіда смертей не було, у групі плацебо зареєстровано 10 смертей.

Коментарі

Є кілька питань, які турбують медичну спільноту через появу пероральної противірусної терапії. Лікування ефективне лише перші дні появи симптомів, тобто необхідно якісне та швидке тестування. Інша проблема полягає в тому, що наявність таблеток уповільнить рівень вакцинації, оскільки люди вважатимуть, що COVID-19 вже не становить небезпеки. Важливо пам'ятати, що навіть попри те, що пероральні препарати знижують ймовірність госпіталізації та смерті, деякі з учасників дослідження все ж таки захворіли настільки, що опинилися в лікарні.

Слід розуміти, що препарати від Pfizer і Merck нові, і проведені клінічні випробування поки що не дозволяють порівнювати їх ефективність між собою, не враховуючи відмінностей у профілях ризику хворих, які брали участь у дослідженні.

Очікується, що більше інформації з'явиться після проведення подальших досліджень, зокрема й в Україні, де планується використання препаратів обох виробників. Однак до отримання більшого масиву даних не можна бути однозначно впевненими, що при застосуванні в популяції заявлена ​​ефективність буде відповідати реальній.

За словами Фіхтенбаума, головного дослідника випробувань AT527 – ще одного кандидата від COVID-19, таблеток Atea and Roche, іноді вірусам потрібні два або три активні агенти для контролю їх реплікації, що ґрунтується на досвіді лікування ВІЛ. Фіхтенбаум вважає, що це цілком може мати місце й у випадку з COVID-19, коли для ефективного лікування необхідно використовувати більше одного шляху, тобто комбінацію противірусних препаратів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки