Проблеми сексуального здоров'я через війну в Україні

Проблеми сексуального здоров'я через війну в Україні

Звичний нам світ був зруйнований. І навіть ті жителі України, хто не бачив війну наживо, мають серйозні психологічні труднощі.

Душевні рани, на жаль, часто впливають і на фізичний стан. Особливо сильний вплив здіснюється на нервову, ендокринну та гормональну системи, тому що їхня робота тісно пов'язана між собою.

Види та особливості сексуальних дисфункцій як наслідок посттравматичного синдрому (ПТСР) у чоловіків та жінок, шляхи їх лікування – про це сьогодні розповість лікар Віктор Литвиненко.

Причини сексуальних дисфункцій під час війни

Відео дня

Розвиток посттравматичного синдрому (ПТСР) під час війни – досить поширене явище. Його мають багато хто з тих, хто брав безпосередню участь у бойових діях, а також ті, хто пережив обстріли, або навіть лише чув вибухи і змушений був евакуюватися.

Такі симптоми, як безсоння або надмірна сонливість, загальмованість або надмірне збудження, зниження концентрації уваги можуть свідчити, що людина все ще тяжко переживає наслідки ПТСР.

Одним із частих проявів посттравматичного синдрому є порушення функціонування статевої сфери. Характерна ознака ПТСР, яка є загальною як для чоловіків так і для жінок – це зниження сексуального потягу до повного його зникнення.

Розлади статевої сфери внаслідок ПТСР у жінок

Види розладів статевої сфери у жінок:

- зниження або повна відсутність сексуального потягу;

- порушення менструального циклу (аменорея, дисменорея, кровотечі);

- гормональний дисбаланс.

Не слід ігнорувати такий симптом, як зниження сексуального потягу. Це може свідчити про порушення гормонального балансу, що надалі може виявитися одним із симптомів розвитку безпліддя.

Якщо при цьому спостерігаються апатія, емоційна загальмованість, надмірна плаксивість, пригнічений стан духу – обов'язково слід звернутися за медичною допомогою. Такі симптоми можуть говорити про перенесений сильний стрес, а можливо, мав місце факт сексуального насильства.

Лікування має бути комплексним за участю невропатолога, психотерапевта, гінеколога. Після здачі аналізів гормональної панелі буде призначено коригуюче лікування за допомогою сучасних гормональних препаратів 4-го покоління, антидепресантів.

Обов'язково слід призначити фізіотерапевтичні процедури – масаж, гіпноз, посильні фізичні вправи, психотерапію.

При порушеннях менструального циклу, звичайно, слід якнайшвидше звернутися до лікаря. У разі тривалої затримки настання менструації або повної їх відсутності (аменореї) будуть призначені препарати прогестерону (Дуфастон – 10 днів по 1 або 2 таблетки на день, або Інжеста 2,5%, 5 ін'єкцій протягом 10 днів, через день), після чого менструація настане не пізніше ніж протягом тижня після останньої ін'єкції. Якщо виділення розпочнуться раніше, подальший прийом медикаментів слід скасувати.

При рясних кровотечах будуть призначені кровоспинні препарати, такі як Віданол, пізніше – препарати для нормалізації гемоглобіну.

Якщо виділення не рясні, лікарі не будуть призначати сильні засоби і можна буде обмежитися фітопрепаратами.

Сексуальні порушення внаслідок ПТСР у чоловіків

Види розладів статевої сфери у чоловіків:

- зниження або повна відсутність сексуального потягу;

- надто швидка еякуляція аж до її повної відсутності;

- еректильна дисфункція;

- зниження швидкості руху сперматозоїдів аж до нульової.

Як показали дослідження, 85% ветеранів бойових дій, які страждають від посттравматичного синдрому, мають проблеми з ерекцією. Майже половина з них (45%) мали середній або навіть тяжкий ступінь розладу. При цьому серед пацієнтів-чоловіків, які не мають діагноз "ПТСР", цей рівень у середньому не перевищує 22%.

Сексуальні дисфункції при ПТСР у ветеранів воєн настільки поширені, що є одним із симптомів цієї хвороби.

Розладу статевої сфери при ПТСР сприяють такі фактори, як:

- підвищена тривожність, гнів, дратівливість;

- прийом психотропних препаратів;

- вживання алкоголю.

Згідно з даними, зібраними за результатами спостережень за ветеранами В'єтнаму, що мешкають на Гаваях, тільки 6 з 53 з них не мали жодних сексуальних розладів. З них 39 відзначили зниження статевого потягу, 26 страждали на еректильну дисфункцію, 8 мали проблеми з еякуляцією.

Лікування сексуальних розладів унаслідок ПТСР

Сексуальні розлади не проходять самі собою та вимагають обов'язкового лікування. Тим більше, що відсутність нормального статевого життя лише посилюватиме дратівливість, порушення сну та інші симптоми ПТСР, заважатимуть поверненню до нормального життя.

Сучасна медична наука має на озброєнні низку ефективних заходів щодо лікування сексуальної дисфункції як наслідку участі у бойових діях.

Лікуванням розладів сексуальної сфери у чоловіків займається андролог-сексопатолог.

Слід бути готовими до тривалої терапії. Вона буде включати комплексний підхід, оскільки для нормалізації статевої сфери потрібно спочатку вилікувати причину виникнення проблеми, а саме - лікування посттравматичного синдрому.

Тому пацієнту швидше за все буде призначено:

- антидепресанти (інгібітори зворотного захоплення серотоніну):

- психотерапія (когнітивно-поведінкова терапія, когнітивна терапія та терапія десенсибілізації;

- фізіотерапевтичні процедури (заняття спортом, легкою фізичною працею, масажі, плавання).

Необхідно розуміти, що ігнорування проблеми не приведе до позитивного результату. Важливо, усвідомивши проблему, якнайшвидше розпочати лікування.

Бажано, щоби в такому делікатному боці життя було проведено психотерапевтичні сеанси за участю обох партнерів. Довіра між ними сприятиме підвищенню ефективності лікування та досягненню позитивного результату.

Тільки тоді, незважаючи на пережиті страждання, людина знову зможе насолоджуватися радістю життям у всій її повноті, у тому числі й у сексуальній сфері.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки