МоваЯзык

/ Гінекологія

Скільки коштуватимуть пологи і як виносити здорову дитину: інтерв'ю із головним лікарем київського пологового будинку

Якими будуть тарифи на пологи, що таке домашні пологи під наглядом лікаря, у якому віці зараз жінки вирішують народжувати дитину? А також, як отримати консультацію лікаря, не виходячи з дому? Про все це OBOZREVATEL поговорив із головним лікарем столичного пологового будинку №5 Дмитром Говсєєвим.

— Дмитре Олександровичу, в Міністерстві охорони здоров'я обіцяють, що вже з наступного року за кожні пологи будуть перераховувати гроші безпосередньо пологовому будинку. Як ви вважаєте, добре це чи погано, і чи будуть більше заробляти ваші лікарі?

— Одразу скажу, що добре. Поняття фінансування лікувальних установ за ліжко вже застаріло, і ніякий бюджет це не витримає. Я щодня отримую зведення, скільки в Києві було пологів, скільки порожніх місць, скільки хлопчиків і дівчаток народилися. І немає такого дня, щоб не було порожніх 200-210 ліжок. Це щонайменше один пологовий будинок у столиці. Для порівняння, у нашому пологовому будинку є 180 місць. От і рахуйте — один пологовий будинок можна викреслити взагалі.

Якщо ми продовжуватимемо фінансувати ліжка, то це гроші, випущені на вітер. Думаю, кількість пологів покаже — добре це чи погано. Якщо пологовий будинок буде пустувати, буде менше 100 пологів у рік, то він не матиме права на існування. А той, хто працює, хто може щось показати, хто має досвід, тому буде добре.

Виходить, виграють ті пологові будинки, які виберуть майбутні мами. Але багато породіль ідуть у ті установи, до яких вони приписані.

— Дійсно, районування за місцем прописки існує. Але це зовсім не обов'язково. Жінки приходять у той пологовий будинок, який більш відомий, де вони впевнені, що їм нададуть допомогу. Крім того, у нас є спеціалізовані пологові будинки, такі як наш. Ми спеціалізуємося на допомозі жінкам із екстрагенітальною патологією. Тобто якщо у майбутньої мами є якесь захворювання, вона народжує у нас. І не важливо, пов'язана хвороба з ендокринологією, центральною нервовою системою, ортопедією, усе одно вона приходить до нас, навіть якщо не живе у Солом'янському районі. У нас тут перебувають не тільки жителі району, а й із усього Києва, і навіть області. Ми цим займаємося із 1985 року, коли було прийняте рішення про створення такого центру в столиці.

Так вийшло, що наша лікарня розташована у районі, де поряд є різні науково-дослідні центри — інститут хірургії ім. Шалімова, інститут кардіології ім. Стражеска, інститут кардіохірургії ім. Амосова, Охматдит недалеко. По суті, ми працюємо у тісній співпраці. За ці роки, крім накопиченого досвіду, у нас сформувалася школа, яка дозволяє займатися наукою. Є свої винаходи і відкриття. Ми створили велику лабораторію, яка займається імунологічними проблемами. Вирішуємо питання патології вагітності, питання, пов'язані з порушенням імунної системи, шукаємо навіть відповіді на питання щодо природи раку. І це стосується не тільки жінок.

До того ж ми готуємо кадри. Адже випускнику медичного університету складно одразу прийти на роботу і усвідомити все побачене тут. У нас є кафедра акушерства та гінекології інституту ім. Богомольця.

Звичайно, лікарі, які не тільки добре виконують свої професійні обов’язки, а й займаються науковою роботою, беруть участь у конференціях, пишуть наукові роботи, — вони отримуватимуть більше. Я вважаю, що лікар, який отримав вищу категорію, не повинен переставати розвиватися. Є такий вислів про спортсменів: якщо вони почали спати в шовковому одязі, то їм складно встати на ранню ранкову пробіжку. Так і у нас, зупинятися не можна.

Скажіть, а як ви ставитеся до домашніх пологів?

— У нас уже рік працює унікальна програма — домашні пологи під захистом пологового будинку. Ми більше 20 років спостерігали, що відбувалося у Києві з пологами. І бували ситуації, коли жінки народжували вдома, але все це закінчувалося погано. У кращому випадку вони встигали приїхати в пологовий будинок, щоб їм допомогли. А в гіршому все закінчувалося плачевно. Ми нещадно з цим боролися, відшукували цих домашніх акушерок, тоді їх ніхто ще не карав. Намагалися представити їх безграмотними, нехорошими.

Але декілька років тому, вивчаючи статистику в світі, раптом з’ясували, що в Нідерландах, наприклад, за даними декількох років, кількість домашніх пологів становила 20%. Тоді ми задумалися, чому жінки хочуть народжувати вдома? Адже завжди є ризик, але ми не можемо дозволити собі поставити під кожним будинком породіллі швидку, розгорнути операційну в лікарні про всяк випадок і, якщо щось піде не так, доставити її у пологовий будинок. Це занадто дороге задоволення. І тоді ми вирішили, якщо "мафію" можна побороти, то її потрібно очолити. Ми стали ініціаторами і запросили всіх цих духовних акушерок до нас на розмову. Йшли вони з побоюванням, думали, що ми їх усіх хочемо взяти на облік. Але під час розмови ми багато чому у них навчилися, так само і вони побачили у нас союзників, а не ворогів.

Не секрет, що сучасні протоколи із ведення пологів не завжди відповідають тому, як хоче народжувати жінка. А жінка хоче народжувати у ванній або в певній позі, або просто хоче народжувати у місці, яке не нагадує їй лікарню. І ми пішли на цю програму. У себе організували вже чотири палати, які більше нагадують квартиру. Це гідромасажна ванна, драбинки, кульки. Там немає крісел, інструментів або дихальних апаратів. Вони розташовані окремо. По суті, з жінкою перебувають близькі, акушерка і лікар, який з'являється тільки в потрібний момент.

Так, із протоколом такі пологи не збігаються. І багато наших лікарів досі не сприйняли це для себе. Але вони вчаться приймати домашні пологи. Не можна сказати, що на такі пологи стоїть черга. Але на 200 прийнятих за цей час домашніх пологів, припадає усього 2% кесаревих розтинів. Тоді як у різних пологових будинках показник цієї операції досягає 30%.

Це додаткова послуга і коштує грошей?

— Ні, вона нічого не коштує. Це звичайні пологи. Потрібно прийти і сказати, що ми хочемо домашні пологи. Майбутні мами заповнюють анкету, пояснюють, чому вони так хочуть. Лікарі з Києва і області приїжджають до нас подивитися, як це робиться.

У світі прийняті три рівні пологів. Перший — домашні пологи, на другому рівні — пологи в стаціонарі, по суті, це звичайний пологовий будинок, і третій рівень — екстрагенітальної патології, це як наш пологовий будинок. У себе в лікарні ми зробили три рівні одразу. Буває, жінка починає народжувати за програмою домашніх пологів, але в процесі може перейти на інший рівень. І їй не потрібно викликати швидку, їхати кудись під загрозою життя. Усе тут є на місці.

І собівартість подібних пологів мізерна. Тому що тут нічого не потрібно, не треба знеболючих, тому що немає болю, застосовувати ліки не потрібно, тому що це природні пологи. Вода, масаж, спілкування — те, чого немає під час звичайних пологів у лікарні. Всі домашні акушерки, котрі приходили до нас, пройшли підготовку, здали іспит, і всі у нас в штаті. Це не люди з вулиці.

А ви вже підраховували, скільки можуть коштувати пологи, якими можуть бути тарифи?

— Звичайно. Наприклад, пологи домашні, вони пов'язані рівно з тим часом перебування лікаря біля жінки. І все! Ми можемо провести троє домашніх пологів і вкластися в один тариф. Усе залежить від способу розродження. Одні пологи можуть коштувати 2 тисячі гривень, інші — 5, а треті можуть увесь бюджет з'їсти. Наприклад, у нас приймають багатоплідні пологи. Тільки в кінці року ми вже прийняли двоє пологів трійнят. Це дорого, і не стільки самі пологи, скільки виходжування таких дітей, адже вони всі 7-місячні і навіть менші.

У вас ще є така послуга як телемедицина. Майбутня мама може дистанційно у вас проконсультуватися, за допомогою планшетка, комп'ютера. Користується послуга попитом?

— Так, є таке. Поки ми запустили цю програму тільки для жителів нашого району. Виходили з того, що не може професор провести консультацію для усіх. Це все займає час, створює чергу, а отже і невдоволення. Ми вирішили, що потрібно наблизити жінку до лікаря. Достатньо звичайного смартфона, планшета й вебкамери і, будь ласка, консультуйтеся. Звичайно, важко провести гінекологічний огляд на відстані. Але побачити дані лабораторних досліджень, оцінити їх, можна.

До того ж найближчим часом ми запустимо новий проект. Зробимо можливим дистанційне спостереження за станом плоду. Це дуже важливо для вагітних у третьому триместрі. Коли жінка прислухається, чи гарне ворушіння у її дитини, щось вона сьогодні затхла, треба сходити до лікаря. Але не треба ходити в жіночу консультацію, достатньо взяти у нас прилад, самостійно знайти серцебиття дитини, приставити апарат, і він сам переведе інформацію у цифровий запис. І через смартфон передасть дані лікарю. Майбутня мама може з'явитися вже тільки на пологи.

Зараз молоді мами скаржаться, що не можуть одразу після пологів отримати обіцяні бебі-бокси. Вони розраховані на малюків до місяця, а отримують їх через 3-4 тижні, і не в пологовому будинку, як було обіцяно. Скажіть, як у вас справи із бебі-боксами?

— Спочатку дійсно були проблеми. Але зараз у нас є хороший запас бебі-боксів, ми працюємо спільно із соціальною службою району. Цього місяця всі мами вчасно їх отримали.

Що ви думаєте з приводу сурогатного материнства? Зараз в інтернеті молоді жінки відкрито пропонують свої послуги з виношування чужих дітей.

— Негативно ставлюся. Одна справа, якщо ми говоримо про жінку з реальним безпліддям, які не можуть мати дітей, може, у них була операція, і немає органу. Тоді тут зрозуміло. Але є ж група жінок, яким просто ніколи виношувати дитину, які зайняті в бізнесі. І якщо відверто, чому жінки йдуть на те, щоб стати сурогатною мамою і виношувати чужу дитину? Тому що вони досить незаможні.

І незважаючи на те, що я доцент, заслужений лікар, займаюся наукою, все одно вважаю, що виношування вагітності це не тільки рівень взаємин двох організмів. Усе одно щось існує на рівні підсвідомості, душі. І ця сурогатна мама не любить дитину від першого ж дня, ну, не люблять вони їх, тому що для них це просто спосіб виживання. Чув якось розмову між двома сурогатними мамами: обговорювали, що скоріше б народити і позбутися від цієї дитини, забрати гроші і кудись поїхати.

Є ще один момент. Існує діабет другого типу, порушення толерантності глюкози. Хвороби ще немає, але вже порушений обмін глюкози. Жінки, які пропонують себе у ролі сурогатних матерів, здорові, вони проходять тести, все добре. Але коли сталася підсадка ембріона, і почалося виношування дитини, її підшлункова залоза і ті органи, які задіяні в цьому обміні, не витримують навантаження і можуть давати збій. І на жаль, чим далі, тим більше у нас дітей, народжених сурогатними матерями із ознаками діабетичної фетопатії. Тобто порушення виявляються уже у плоду. А як потім пояснити цій дитині, у якої двоє здорових батьків, чому у неї цукровий діабет? Це тільки маленький приклад. Це явище отримало масовий характер.

І звичайно, це стає бізнесом як для мам, так і для тих, хто стоїть за цим. Тому я б хотів сказати жінкам, що ніщо не замінить маму, її молока, її любові. Ніколи, ніяка сурогатна мати, навіть найкраща, не замінить маму. Якщо є хоч якась можливість самим народжувати, то її потрібно використовувати. Зараз медична технологія зробила крок уперед, і говорити, що проблема безпліддя тотальна — не можна.

Що зараз відбувається із народжуваністю? Останні події майже п'яти років, я, маю на увазі події на сході країни, економічні проблеми, відбилися на рівні народжуваності?

— За даними нашого пологового будинку, у нас стало на 10% більше пологів. І справа не тільки в тому, що це Київ. Сюди, звичайно, теж їдуть, щоб отримати якісну медичну допомогу. Переселенців теж багато. Але хочу сказати, що зростання йде. Тому коли у нас перестануть рахувати ліжка, а почнуть платити за кінцевим результатом, ось тоді ми покажемо результат, хто ми і хто інші. І постане питання, чи потрібна нам така кількість пологових будинків у столиці.

За останні 10-20 років змінився вік жінок, котрі вирішують стати мамами?

— Так, змістився у більш старший вік. Йде усвідомленіше материнство. Якщо раніше вважали, що потрібно швиденько вийти заміж, завагітніти, а потім уже ставати на ноги, то зараз ні. На першому місці — освіта, досвід, фінансова стабільність. Тому що жінки зараз менше покладаються на своїх супутників, більше розраховують на себе. А в 24 роки навряд чи будеш на себе розраховувати, більше на маму з татом. Тому вік зміщується.

Якщо раніше ми писали, що жінці 27 років і перша вагітність — вона "стара породілля", то мені досі за це соромно. Сьогодні немає такого терміна. І в 42, і в 48 жінки народжують, і ми навіть такого слова не вимовляємо. Так, у цій віковій групі більше проблем генетичного плану. Але це можна побачити, і вирішити виношувати дитину. І не кожна генетична проблема сьогодні є такою, що потрібно позбавлятися від дитини. Змінилося ставлення суспільства до дітей із синдромом Дауна, стало набагато більше толерантним.

За кордоном існує скринінг, який здатний виявити генетичні, спадкові, навіть психіатричні хвороби заздалегідь. Чи є таке у нас?

— Так, є. Ми проводимо перший скринінг у 11-13 тижнів. На три основні захворювання, враховуючи хворобу Дауна. За бажанням жінки, можна зробити і на всі хвороби. Другий етап — у 18-20 тижнів. Також жінці можна провести аналіз завдяки її крові. Тому що в крові є і частинки плоду, фахівці знаходять ці клітини і ставлять діагноз. Є пункція плідного міхура, який дозволить поставити остаточний діагноз. Для тих, у кого в родині є спадкові захворювання, це важливо. Думаю, найближчим часом і за бюджетні гроші буде можливо це зробити.

Скажіть, а за другою, третьою дитиною зараз частіше приходять?

— Приходять. Правда, можу сказати тільки за наш пологовий будинок, але у нас за останній час нічого не змінилося у цьому плані. Інша справа, що стало більше кесаревих розтинів. Справа в тому, що змінилися протоколи, вони стали агресивні. Вони роблять неможливі прийняття пологів у тазовому прилежанні. Всі жінки оперуються, хоча завжди це було акушерським мистецтвом. Так, вважається, що такі пологи травматичніші для дитини. Але якщо ми перейдемо з акушерства як мистецтва у хірургію, то у нас буде не тільки 30, а більше 50% кесаревих розтинів. Найголовніше, що це не змінює відсоток проблемних дітей. Ми тільки жінку піддаємо більшій небезпеці кровотечі, ускладненням під час повторного кесаревого. Підвищення кваліфікації, тренінги, воркшопи — і лікарі чудово приймають пологи.

Багато фахівців кажуть, що сучасні дівчата рано вступають у статеві зв'язки. Як це відбивається на здоров'ї майбутніх мам?

— Може, 10 років тому я відповідав би по-іншому. Але зараз скажу: а чи так це вже погано? Давайте відверто, у Радянському Союзі жінка виходила заміж і тільки після цього дізнавалася про те, що, виявляється, існує інше життя. Не знали, не відали, і скільки сімей руйнувалося після цього. Ну не підходять вони одне одному. І виходили або позашлюбні стосунки, або розлучення, неповні сім'ї, страждали діти.

Те, що наші діти сьогодні у цих питаннях грамотніші, ніж ми, так слава Богу. Розглядати потрібно не питання позашлюбних стосунків, а питання як захистити їх від захворювань, пов'язаних із цим. Наприклад, дівчаток потрібно захистити від вірусу папіломи, який викликає потім рак шийки матки, для цього є вакцини. Коли дівчинка починає сама цікавитися своїм здоров'ям і сама, без мами, йде до лікаря — ось це треба вітати. У них власне життя, вони самі цього навчаться. У природі немає обмежень, коли вступати у статеві зв'язки, а що ми так далеко пішли?

Переконаний, що сучасна молодь бере шлюб, спробувавши багато. І шлюб у них буде усвідомленішим. Це моя думка. Молодь, яка має власний сексуальний досвід, краща, ніж старші жінки, для яких розмова про секс викликає сором і заціпеніння.

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

Читайте всі новини по темі "Вагітність і пологи" на сайті "OBOZREVATEL".

1
Коментарі
4
5
Смішно
24
Цікаво
3
Сумно
7
Треш

Блоги медицини