МоваЯзык

/ Новини здоров'я

Рак косить українців: які зміни готують

В Україні змінять підхід до боротьби з раком. Щорічно в країні тисячі людей вмирають від онкології. Крім екологічних проблем, гостро стоїть питання зі своєчасним і якісним лікуванням.

Тому в МОЗ анонсували нові правила боротьби з цією хворобою вже з 2020 року, а в парламенті готуються ухвалити закон про легалізацію канабісу в медичних цілях.

Чи є перспективи в цієї ідеї і як боротимуться з раком в Україні — розбирався OBOZREVATEL.

Головне:

  • У парламенті готові легалізувати марихуану. Поки тільки в медичних цілях;

  • Світовим досвідом доведено, що канабіс у медичних цілях йде на користь людям. Його використовують у багатьох країнах ЄС у випадку раку та інших захворювань;

  • Окремо за боротьбу з онкологією візьмуться і на рівні міністерства охорони здоров'я. В. о міністра Уляна Супрун анонсувала збільшення фінансування онкопрограм з 2020 року.

  • Кожен шостий житель України помирає від раку, що в середньому становить приблизно 85 тисяч осіб на рік.

Навіщо легалізувати марихуану в Україні?

Розмови про легалізацію канабісу в медичних цілях в Україні ведуться давно. Ще на початку 2019 року на сайті українського парламенту з'явилася петиція за офіційне введення такого виду медикаменту у вітчизняних лікарнях.

У разі важких хвороб марихуана допомагає розслабитися, заснути, зняти стрес і різкі болі. Зокрема, використання трави в медичних цілях може значно полегшити життя онкохворим.

Активно підтримують його легалізацію і на рівні громадських організацій, які об'єднують людей, котрі перемогли рак. Часто у них просто не було легальної можливості купити канабіс, їм довелося "діставати" його на чорному ринку.

"Чудово діє як снодійне, адже один із поширених побічних ефектів лікування втрата сну. Препарати не допомагають, а от конопляне масло або затягування диму дозволяє людині заснути. Знижується нудота і блювота, а після хіміотерапії це важливо. Ідуть спазматичні болі. У нас у спільноті багато жінок вживають конопляні препарати, маю на увазі й тих, хто живе за кордоном, і наших. Якщо беремо людей, які на 4-й стадії раку і відчувають себе погано, то родичі змушені завозити марихуану нелегально, щоб хоч якось полегшити страждання", розповіла OBOZREVATEL глава спільноти "Афіна. Жінки проти раку" Ніна Резніченко.

Дивіться відео за темою:

Супрун також неодноразово просувала ідею легалізації і публічно заявляла, що канабіс у лікарнях і "травичка з чорного ринку" однозначно різні речі.

В результаті парламент перейшов до конкретних дій. 20 травня на сайті Ради був зареєстрований проект закону №10313, авторства 101 народного депутата, за легалізацію канабісу.

У великій пояснювальній записці до проекту нардепи ретельно описують корисні властивості марихуани, а також значно розширюють список тих захворювань, які можуть лікуватися за допомогою травички.

Це, зокрема:

  • Неврологічні хвороби: Альцгеймера, Хантінгтона і синдром Туретта, розсіяний склероз;

  • Захворювання і симптоми травного тракту: лікування побічних ефектів хіміотерапії під час онкології (особливо у разі нудоти і блювоти) і побічних ефектів, пов'язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД, та попередні висновки щодо виразкової коліти й хвороби крона, позитивна дія під час запалень кишечника;

  • Антимікробну дію, а також лікування посттравматичного синдрому, різних захворювань імунної системи, артриту і ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії та інші.

Як уже зазначено вище, практика використання наркотику в медицині дуже популярна в багатьох розвинених країнах.

"Станом на липень 2018 року застосування медичного канабісу легалізовано в 44 країнах світу, серед яких такі: Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, а також Ізраїль, Великобританія, США і Канада", йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.

Правда, за словами народного депутата від фракції Блок Петра Порошенка Ірини Суслової, законопроект не встигнуть ухвалити в парламенті до кінця каденції (дострокові вибори призначені на 21 липня). Але водночас у цієї ідеї є підтримка на всіх рівнях, і народні депутати наступного скликання будуть також просувати аналогічний проект закону.

Коли документ ухвалять медичний канабіс з'явиться в українських аптеках. "Мова про засоби, які дозволяють боротися з багатьма хворобами – мігренню, онкозахворюваннями тощо", пояснила в ефірі ObozTV позафракційний народний депутат Світлана Заліщук.

Що ще готують

Раніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман анонсував перехід із 2020 року на державне страхування від онкологічних захворювань. Тоді експерти зустріли ідею позитивно, адже лікування раку справа дорога, тому далеко не кожен українець може отримати якісну допомогу.

Позиція Кабміну багато в чому пов'язана із жахливою статистикою онкозахворювань в Україні. Кожен шостий житель країни вмирає від раку, що в середньому становить приблизно 85 тисяч осіб на рік.

Думку з цього приводу висловила і в. о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. За її словами, вже з 2020 року на рівні спеціалізованої медичної допомоги запрацюють нові правила, зокрема в медустановах, де лікують онкохворих пацієнтів. Крім того, вона анонсувала ще низку змін:

  • Збільшення доступу до безкоштовного лікування для онкохворих пацієнтів.

  • Збільшення фінансування програм. У минулому році до 709 млн грн, які були передбачені спочатку, вдалося додати ще 910 млн грн. Правда, в цьому році у державному бюджеті поки закладено лише 631 мільйон гривень.

  • Вдосконалення системи раннього виявлення раку. Адже від 30% до 50% випадків захворювання можна уникнути, якщо позбутися факторів ризику і щорічно проходити профілактичні обстеження.

Великою мірою фінансування цих програм пов'язане з майбутнім державним бюджетом на 2020 рік. Його буде ухвалювати наприкінці 2019 року вже новий склад українського парламенту.

Підписуйся на наш Telegram. Отримуй тільки найважливіше!

Читайте всі новини по темі "медична реформа" на сайті "OBOZREVATEL".

26
Коментарі
37
19
Смішно
59
Цікаво
23
Сумно
11
Треш

Блоги медицини