Працює, як справжній: вчені виростили 3D-модель мозку
Нейрофізіологи виростили робочу 3-D модель головного мозку з індукованих плюрипотентних стовбурових клітин (ІПСК).
Результати досліджень, проведених вченими з Університету Тафтса, опублікував журнал ACS Biomaterials Science&Engineering.
Застосування стовбурових клітин у вирощуванні органоїдів, спеціалізованих структур у клітинах живих організмів, нервової тканини не є чимось особливим. Але часто, цей процес досить складний - тканини стають щільними кластерами, що не дозволяє кисню циркулювати і не дає вибирати окремі клітини зберігаючи тримірну структуру.
Читайте: Руйнують мозок: з'ясувалася шкода популярних напоїв
Проте, створена дослідникими модель мозку практично повністю відповідає оригінальному органу. Використання індукованих плюрипотентних стовбурових клітин дозволило фахівцям створити різноманітні культури тканин, включаючи звичайні нейрони і астрогліальні клітини, які, взаємодіючи між собою, сформували нейронну мережу.
Інтегрувати ІСПК в тримірну конструкцію мережі дозволяє нова модель "каркасу" у вигляді фібрину і фібриногену, за якими відбувається розподіл клітин.
Читайте: "Привчити" пам'ять: вчені зробили революційне відкриття про мозок людини
Такий спосіб створення нейромереж дозволить детально вивчити нейрофізіологічні особливості організму і виявляти біомаркери нейродегенеративних захворювань на ранніх стадіях. Вчені припускають, що вдосконалення технології дасть можливість створювати клітини-мішені, для лікарських препаратів проти захворювань головного мозку.
"Зростання нейронних мереж підтримується і дуже послідовне у тримірних моделях тканин, незалежно від того, використовуємо ми клітини здорових людей чи клітини хворих Альцгеймером або Паркінсоном, - пояснює дослідник з Університету Тафтса Вільям Кентлі. - Це надає нам надійну платформу для вивчення різних хвороб і здатність довше спостерігати за тим, що відбувається з клітинами".
Як раніше повідомляв OBOZREVATEL, вчені розповіли про користь популярної дієти, яка уповільнює старіння мозку.