Нелегітимна: чому суд заборонив Супрун керувати МОЗ і що тепер
Над виконувачем обов'язків міністра охорони здоров'я Уляною Супрун згущуються хмари. Окружний адміністративний суд Києва заборонив їй виконувати обов'язки глави МОЗ. Таким чином частково задоволено позов народного депутата від фракції "Радикальна партія" Ігоря Мосійчука.
Нардепи вже не вперше порушують питання про відставку Супрун з низки причин. Довкола її призначення та ефективності роботи виникало чимало скандалів: подвійне громадянство, махінації з міжнародними закупівлями, корупція в МОЗ і незаконне перебування на посаді.
OBOZREVATEL вирішив нагадати історію боротьби народних депутатів проти в.о. міністра і найгучніші скандали довкола Супрун.
Читайте: Побільше кислого? Супрун розгромила популярну дієту
Головне:
Супрун може подати апеляцію.
Профільний комітет Верховної Ради раніше підтримав постанову про її відставку.
Супрун вже більше двох років перебуває на посаді незаконно.
Що вирішив суд
5 лютого 2019 року Окружний адміністративний суд Києва опублікував рішення про заборону Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я України.
У своєму клопотанні Мосійчук посилається на очевидну протиправність дій Супрун, оскільки її призначення у встановленому порядку компетентним органом проведене не було. Суд із цим погодився.
Читайте: Минуле і майбутнє медицини: СНІД, канабіс і Супрун
Однак у коментарі OBOZREVATEL юрист Ростислав Кравець повідомив, що рішення адмінсуду проміжне, і поки воно жодним чином не позначиться на роботі Супрун та МОЗ в цілому. Сам позов про правомірність зайняття Супрун посади в.о. міністра буде розглядатися окремо.
Читайте: Супрун відсторонили від посади: з'явилася перша реакція МОЗ
А от народний депутат від фракції "Народний фронт", перший заступник голови комітету з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець в коментарі OBOZREVATEL зазначив, що ухвала суду достатньо конкретна і вимагає негайного виконання.
"В ухвалі суду зазначено "заборонити виконувати обов'язки міністра", тому ухвала, як на мене, достатньо конкретна. Кабінет міністрів, згідно Конституції України, має право діяти виключно в межах і в спосіб визначений законом", — сказав нардеп.
Він підтвердив, що Супрун дійсно має бути відстороненою від своєї посади, якщо рішення не буде оскаржено найближчим часом.
Читайте: Жодного алкоголю: Супрун розвінчала міф про порятунок замерзлих
Що думає профільний комітет
Претензій з боку окремих народних депутатів до Уляни Супрун маса. Особливо обурюється профільний комітет з питань охорони здоров'я. Так, 2 жовтня 2018 року його члени одноголосно зажадали відправити керівництво МОЗ у відставку.
Глава комітету, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ольга Богомолець емоційно пояснила OBOZREVATEL, що Супрун працює не на українців, а на міжнародних кредиторів.
"Ухвалений бюджет — це проект геноциду. Він не дасть зберегти життя українців, їхній людський потенціал. Нас стає менше — щороку на 200 тисяч осіб. Можна брати і гумкою з карти стирати Івано-Франківськ, Тернопіль... За 5 років це цілий мільйон", — обурена Ольга Богомолець.
Читайте: Бутерброд — отрута: Супрун пояснила небезпеку популярного снеку
Однак постанову так і не проголосували у парламенті, тому в.о. міністра охорони здоров'я продовжує роботу.
Громадянка США?
Уляна Супрун народилася у 1963 році в Детройті в українській родині, яка емігрувала до Штатів після Другої світової війни. З призначенням на високу посаду в Кабміні постало питання її відмови від американського громадянства, адже державну посаду в Україні не може обіймати людина з двома паспортами.
Сама Супрун на час призначення стверджувала, що відмовиться від громадянства Америки, але ось уже третій рік як офіційного підтвердження цьому немає.
Читайте: Відставка за реформу: чому політики хочуть вибити крісло з-під Супрун
На всі питання народних депутатів і журналістів Уляна завжди відповідала ухильно: "Я є громадянкою України. Я зробила все, що вимагає закон про моє громадянство в Україні, і я служу українській державі".
Незважаючи на відсутність доказів з боку Супрун про відмову від американського громадянства, у Державній міграційній службі України пояснили OBOZREVATEL, що наразі немає законних підстав для позбавлення Супрун українського громадянства.
Нелегітимний міністр
Згідно з Кодексом законів України про працю, виконувачем обов'язків міністра можна бути лише три місяці. Потім або кандидатура має бути затверджена на посаду, або інша особа має бути призначена виконувачем обов'язків, поки не відбудеться затвердження Верховною Радою міністра охорони здоров'я.
Читайте: У жінок проявляється інакше: Супрун пояснила ознаки інфаркту
Виходячи з цього, Супрун уже більше двох років перебуває на своїй посаді незаконно, і все її укази можна оскаржити в суді, чого абсолютно не помічають у Кабміні.
Скандальні закупівлі
На початку січня 2017 року директор Інституту серця Борис Тодуров звинуватив в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун у невиконанні програми закупівель для лікування серцево-судинних захворювань на суму 364 млн грн, відмову у відкритті філій Інституту серця в Донецькій і Луганській областях, а також державного фінансування програми "Штучне серце".
Народні депутати, громадські організації та медзаклади неодноразово говорили про те, що програма закупівлі ліків Міністерством охорони здоров'я була зірвана. Бюджет виділяв достатньо грошей на закупівлі, але виконані вони були лише частково.
Читайте: В Україні — епідсезон грипу: Супрун пояснила, чому щеплення вигідніше за хворобу
У 2017 році Рахункова палата провела перевірку ефективності міжнародних закупівель лікарських засобів. Дані за результатами аудиту закупівельного процесу 2015-2016 років та першого півріччя 2017 року, який був проведений Рахунковою палатою, засвідчили: процедура закупівлі ліків відбувається з порушеннями.
Серед основних порушень з боку Міністерства охорони здоров'я вказані непрозорий вибір спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі; наявність дублюючих програм; закупівля препаратів з вичерпним терміном придатності; закупівля препаратів для дитячої онкології, не призначених для лікування дітей тощо. Фахівці Рахункової палати наголошують, що пояснень за жодним з перерахованих вище фактів МОЗ не надав.
У 2018 році голова рахункової палати Валерій Пацкан повідомив, що Міністерство охорони здоров'я неефективно використовувало 286 мільйонів гривень бюджетних коштів, виділених для лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями за кордоном, з яких 24 мільйони гривень — з порушенням законодавства.
Читайте: Разом не можна! Супрун назвала фрукти, небезпечні у поєднанні з ліками
"Вони всі помруть"
У червні 2018 року спалахнув гучний скандал із заступником Уляни Супрун — Олександром Лінчевським, який заявив, що витрачати гроші на онкохворих недоцільно, оскільки "вони все одно помруть".
"Стосовно ефективності. Стосовно нерезультативності і неекономного використання грошей. У сухому залишку — 25 відсотків пацієнтів, власне, вмирають. Тобто кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги! Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть без варіантів. І ефективність цієї програми — нуль відсотків!" — заявив Лінчевський.
Читайте: Як приймати ліки: Супрун попередила про небезпеку
Зі свого боку Супрун пояснила слова свого заступника досить дивним чином — вона заявила, що Лінчевський просував від імені команди програму для лікування українців за кордоном.
"Олександр Лінчевський від імені команди МОЗ України боровся за програму лікування українців за кордоном, відстоював необхідність лікування всіх, навіть тяжкохворих пацієнтів. Ми як суспільство не маємо права дозволяти відволікати себе від дійсно важливих речей. 42 мільйони українців вимагають змін у лікарнях, а не фейків у телевізорі", — заступилася Супрун за Лінчевського.
"Руйнівниця" міфів
Уляна Супрун ознаменувалася в Україні не тільки введенням в дію медичної реформи — більш ніж суперечливої, до речі кажучи. Бурхливу реакцію в суспільстві також викликають її пости в соціальних мережах.
Так, в.о. міністра поставила під сумнів існування такої хвороби, як вегетосудинна дистонія і остеохондроз; вона заявила, що ніякого дисбактеріозу не існує, а від кондиціонера і протягів неможливо застудитися.
Читайте: Навіть при застуді: Супрун розвінчала популярний міф про вакцинацію
Напевно, найбільш обговорюваними зруйнованими міфами стали дозвіл "лікаря Супрун" мочити манту і їсти морозиво, коли болить горло.
Під постами чиновниці користувачі соцмереж іронічно коментували поради в.о. міністра.
"Це перемога! Уляна Супрун увійде в історію незалежної України як найліберальніший представник медицини, що дозволила мочити пробу Манту і лизати взимку бурульки!", "Шановна пані Уляно, напевно вам відомо, що в Америці і багатьох розвинених країнах взагалі не визнають пробу Манту показником туберкульозу і не роблять, так навіщо колоти не зрозуміло що дітям?", "Мій світ не буде колишнім" тощо.
Читайте: Скандал довкола відсторонення Супрун: ініціатор справи пригрозив в.о. міністра "криміналкою"