13 видів раку, які виникають через ожиріння

47,4 т.
13 видів раку, які виникають через ожиріння

Ожиріння — хвороба сучасного суспільства. Воно стає причиною різних захворювань, а разом із іншими факторами може стати й підгрунтям для розвитку онкологічних захворювань. Вчені довели, що з ростом індексу маси тіла, зростає і ризик появи злоякісних пухлин.

OBOZREVATEL зібрав 13 видів раку, причиною яких може стати ожиріння.

1. Рак молочної залози

Найпоширеніше злоякісне новоутворення у жінок. Щорічно приблизно 16 тисяч українок дізнається про свій діагноз — рак молочної залози. До того ж, в Україні — один із найвищих показників смертності від цієї хвороби. Причина — несвоєчасна діагностика. Саме тому важливо щорічно проходити огляд у мамолога, починаючи з 18 років.

Не дивлячись на стереотипи, таким видом раку може захворіти й чоловік, адже молочні залози сильної статі, у фізіологічному сенсі такі ж, просто через відсутність жіночих статевих гормонів — не активні. Тому чоловікам також не варто нехтувати правилом щорічних оглядів.

Читайте: У солодощах і газованій воді: з'ясувалося, яка харчова добавка викликає рак

2. Рак щитовидної залози

Навіть злоякісна пухлина в щитовидній залозі — це не смертельний вирок. Найчастіше цей вид раку успішно піддається лікуванню, якщо вчасно звернутися до лікаря. Щитовидна залоза виробляє гормони, які необхідні для регулювання обміну речовин в організмі: трийодтиронін, тироксин, кальцитонін. Злоякісні утворення у щитовидній залозі найчастіше зустрічаються у людей похилого віку, але також у групі ризику — діти. Оскільки щитовидна залоза досить близько прилягає до шкіри, її можна промацати самостійно і, виявивши ущільнення або вузли, — звернутися за допомогою до лікаря. Особливо важливо якомога швидше показати фахівцям дитину з такими симптомами, адже до 20 років існує висока ймовірність, що новоутворення — злоякісне.

3. Рак матки

Матка — це мішок із м'язів, у якому розвивається плід. Пухлина може розміщуватися в області дна матки та нижній частині органу. У цього захворювання є багато різновидів, серед них: аденокарцинома, світлоклітинний, плоскоклітинний, серозний, залізисто-плоскоклітинний, муцинозний і недиференційований рак. Щорічно у світі діагностують понад 500 тисяч випадків раку матки. Виявлення хвороби на ранній (1-й стадії) дає пацієнтам від 93 до 100% можливості вижити. Якщо ж рак матки виявлять на другій стадії прогнози п'ятирічної виживаності становитимуть 63%, на третій — 33%, а на четвертій — 10-15%. Найчастіше це захворювання діагностується на 3-ій або 4-й стадії, що істотно підвищує ризик смерті.

Читайте: Вбиває рак: з'ясувалася користь популярної в Україні осінньої ягоди

4. Рак яєчників

Друге за поширеністю гінекологічне захворювання в онкології. У цьому випадку ожиріння, як і куріння, є провокатором хвороби. Рак яєчників буває:

  • ендометріоїдний — частіше вражає жінок до 30 років;

  • вторинний — у групі ризику жінки від 40 до 60 років;

  • метастатичний — важке захворювання, яке виникає на грунті іншого раку й із потоком крові або лімфи ракові клітини потрапляють у яєчники;

  • злоякісна паппілярная цистаценома.

Це досить агресивне захворювання. Так, показник п'ятирічної виживаності на першій стадії дорівнює лише 50-80%, на другій — 30-40%, на третій — 7-20%, і на четвертій — 0-10%.

5. Рак ендометрія

В Україні рак ендометрія займає друге місце серед жіночих онкологічних хвороб. Зазвичай, вражає літніх жінок від 60 років, у період постменопаузи. Але в останні роки хвороба помолодшала і зараз 40% пацієнтів із цим діагнозом перебувають у репродуктивному або перименопаузальному періоді. Зменшення маси тіла для жінок, які страждають від ожиріння, є методом, спрямованим на зниження ризиків розвитку цього виду раку.

Читайте: Справжній прорив: в Україні почали лікувати від раку методом нобелівських світил

6. Рак нирок

Найпоширеніший — світлоклітинний рак легенів

Найчастіше хвороба вражає чоловіків після 55 років, але жінки також — у групі ризику. Зайва вага на 20% збільшує ризик розвитку цього виду онкології. Рак нирок має свої підвиди: світлоклітинний, паппілярний, хромофобний, онкоцитарний і збірних трубочок. Метастази ниркового раку можуть вражати й інші органи та виявляються у 25% відсотків на перших етапах діагностики. Саме тому регулярні огляди лікарем і пильне ставлення до свого організму — дуже важливі.

7. Рак шлунку

За даними 2008 року, в світі від цієї онкологічної хвороби щорічно помирало до 800 тисяч людей. Це агресивна хвороба, адже вона легко метастазує на інші органи: легені, печінку, стравохід і т.д. Вважається, що в інфікованих бактерією Helicobacter pylori людей, ризик розвитку цього виду раку підвищений у 2,5 раза. Через те, що рак шлунка виявляється на пізніх стадіях, показник п'ятирічної виживаності не піднімається вище 15%.

Читайте: Шанс на лікування раку: що відомо про відкриття нобелівських лауреатів

8. Рак підшлункової залози

Одне з найнебезпечніших онкологічний захворювань. Вражає підшлункову залозу. У США цей вид онкології займає четверте місце за смертністю. Метастазує у лімфовузли. Через неспецифічність і невираженість симптомів, найчастіше виявляється на пізніх стадіях. П'ятирічна виживаність після операції становить не більше 20%.

Діагностується УЗД або КТ. Велика кількість жирної і гострої їжі істотно підвищує ризики розвитку раку підшлункової залози.

9. Рак кишечника

У всьому світі щороку діагностується 600 тисяч випадків раку кишечника. Крім ожиріння, ризик цього онкологічного захворювання збільшується від надмірного вживання твердих тваринних жирів і відсутності потрібної кількості клітковини. В основному, виявляється на другій або третій стадії, коли симптоми стають більш вираженими. Тому за появи будь-яких проблем із травленням (нудота, блювота, смак гіркоти), необхідно проконсультуватися із фахівцем. Показник п'ятирічної виживаності на другій стадії дорівнює 75%, на третій — 50%, а на четвертій — 5%.

Читайте: Революція у лікуванні раку: лікар пояснив терапію нобелівських лауреатів

10. Рак печінки

Цей вид онкологічного захворювання дуже агресивно прогресує і швидко метастазує. Найчастіше проявляється вторинний рак, викликаний онкозахворюванням іншого органу. Первинний же поділяють на такі підтипи: гепатоцелюлярна карцинома, холангіоцеллюлярний, цистаденокарцинома, фіброламеллярная карцинома, епітеліоїдна гемангіоендотеліома, гепатобластома, ангіоксаркома, недиференційована саркома. Найчастіше закінчується летально через 3-4 місяці, але за успішного лікування тривалість життя може збільшитись ще на 5 років.

11. Мієлома

множинна мієлома

Це онкологічне захворювання вражає кістковий мозок і веде до руйнування кісткової тканини. Зазвичай, зустрічається у людей за 40. До цього захворювання більше схильні чоловіки, ніж жінки. Множинна мієлома вважається невиліковним захворюванням, але його можна контролювати і за правильного лікування можлива тривала ремісія. Найчастіше мієлома визначається випадково. Для попередньої діагностики потрібні аналіз крові, сечі і рентген кісток.

Читайте: Вбиває пухлини: названий популярний напій проти раку

12. Рак стравоходу

Через розвинену лімфатичну мережу стравоходу, рак досить швидко метастазує у лімфовузли, а також може утворитися у печінці, легенях і кістковій системі. Поки захворювання протікає безсимптомно, виявити його можна тільки під час ендоскопії. Крім людей із зайвою вагою, у групу ризику потрапляють курці, люди, які п'ють занадто гарячі напої, а також ті, хто страждає іншими захворюваннями стравоходу, пов'язаними з проблемами ковтання.

13. Менінгіома

Розташовується у мозку. У більшості випадків менінгіома доброякісна, але все ж може мати і злоякісний характер. Може роками протікати безсимптомно, а пізніше проявитися у вигляді головного болю. Діагностується за допомогою МРТ або КТ. Лікується хірургічним способом, де результат операції безпосередньо залежить від розташування пухлини.

Читайте на OBOZREVATEL: знайдено спосіб побороти найнебезпечніший вид раку