Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

Чи можна вилікувати рак, коли треба звертатися до лікаря, щоби вчасно виявити проблему, чому виникає ця страшна хвороба і чи можна захиститися від онкології?

Про все це OBOZREVATEL поговорив із нейрохірургом і онкологом, асистентом кафедри нейрохірургії Національної академії післядипломної освіти ім. Шупика Антоном Шкіряком.

— Антоне Антоновичу, існує думка, що рак можна вилікувати, якщо виявити його на першій стадії. Водночас кажуть, що ця хвороба починає розвиватися безсимптомно. Тобто людина не відчуває болю і їй нічого не заважає. Поки не стане пізно. Що треба зробити кожному з нас, щоб виявити хворобу на першій стадії, які існують аналізи, методи перевірки?

Відео дня

У сучасному світі лікування і одужання раку на перших стадіях хвороби абсолютно можливе, і ми цього досягли, навіть в Україні.

На першій стадії ми можемо перемогти рак. Реальна боротьба онколога з раком відбувається на 3-й та 4-й стадіях

Не варто забувати, що українці кинуті один на один з цією хворобою, бо немає достатнього фінансування. Сьогодні, коли лікар ставить середньостатистичному пацієнту діагноз "рак", для нього це практично вирок. Бо фінансово лікування цієї недуги далеко не всім "по кишені". І лише в тому разі, коли людина є бізнесменом, вона може собі дозволити найсучасніше (тобто ефективне) медикаментозне, мікрохірургічне, таргетне (прицільне. Ред.) лікування, яке дозволить досягти успіху під назвою "одужання".

Лікар Антон Шкіряк

Як виявити рак на ранніх стадіях? Важко. На сьогодні в Україні абсолютно відсутня реальна скринінгова національна програма.

У метро я можу стояти поруч із людиною, яка навіть не підозрює про те, що у неї вже 4-а стадія раку

Бо немає держпрограми, яка б пропонувала кожному українцю в певний час згідно з національною статистикою та світовими стандартами і протоколами обов'язково пройти консультацію у сімейного лікаря, і, якщо потрібно, у фахівця вузького профілю, наприклад, онколога.

Є два типи раннього виявлення хвороби. Перший — скринінг. Коли людина, не маючи жодних скарг, звертається до лікаря, каже, що я хочу зробити "технічний огляд" свого здоров'я. Онкологічний скринінг включає в себе: клінічний огляд, аналіз крові, включаючи онкомаркери, інструментальні обстеження (УЗД, комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, гастроскопія, колоноскопія). У жінок додатково — мамографія і кольпоскопія, бо щодо раку молочної залози та шийки матки ми, на жаль, "лідери" у Європі.

Читайте: "Епідемія" раку та безпліддя: як труять українців і де найнебезпечніше

Всі ці дослідження у нас доступні і робляться дуже якісно. Питання лише в одному — чи прийде пацієнт просто так перевірити своє здоров'я, і чи зможе собі дозволити фінансово? Чи дочекається перших симптомів. Тут уже ми говоримо про другий тип виявлення хвороби — рання діагностика. Коли у людини виникають перші симптоми — наприклад, біль у боці, і вона відразу вирішує сходити до лікаря.

Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

На жаль, середньостатистичний українець, згідно з останніми соціологічними дослідженнями, ставить своє здоров'я на 5-е, а в деяких регіонах України навіть на 8-е місце у списку пріоритетів. Ну, а на перших місцях: бізнес, сім'я, кар'єра, будинок, релігія, автомобіль.

Хоча українці дуже часто виголошують тости і бажають здоров'я. Але одна справа бажати здоров'я, а інша — стежити за ним.

Громадяни нашої країни витрачають мільйони доларів на шкідливу їжу, на куріння, на алкоголь, але в той же час лікуватися хочуть абсолютно безкоштовно. Це неможливо в сучасному світі

Якщо вас лікують, отже, за це хтось сплатив: держава, страхова, родичі, волонтери або ви самі.

На жаль, я як онколог спостерігаю загальнонаціональну проблему, що тягнеться з часів "совітів", під назвою "не піду до лікаря, а то знайдуть ще щось".

Наша трагедія у тому, що у 60-70% випадків пацієнт приходить вже із серйозними скаргами, частіше із вторинними ураженнями, коли пухлина вже дала метастази. Людина скаржиться на біль у спині, не знаючи, що у неї рак легенів, бо метастаз вже у хребті. І тут людина чує жахливий діагноз — у вас 4-а стадія раку. Як сказати людині, що, можливо, наступний Новий рік вона може і не зустріти?!

Читайте: Четвертий за поширеністю: жінкам дали важливі поради щодо попередження раку

Звісно, ніхто так прямо не говорить пацієнту, я так точно. Лікар — не Бог, і життям розпоряджається. Але з огляду на світову статистику, власний досвід, наявні методи лікування у світі, лікар розуміє, скільки може прожити людина з тієї чи іншої пухлиною.

Але біда в тому, що ти розумієш, що ця пухлина лікується. Ти бачиш, що можеш людині допомогти, призначаєш тактику лікування згідно зі світовими протоколами, знаєш, що буде приголомшливий ефект, а пацієнт не має грошей навіть на МРТ. А коли в аптеці йому скажуть — 100-200 тис. грн за хіміотерапію, він просто розплачеться, як і його лікар, який хотів би його врятувати, але не може... І такий плач пацієнта, на жаль, я у своєму кабінеті бачив не раз.

Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

За 27 років незалежності у нас змінилося 22 міністри охорони здоров'я! Двадцять два! Але ніхто так і не зміг зробити того, щоб кожна людина могла отримати однаково якісну терапію, незалежно від того, де вона живе і як вона живе. З усією повагою, але у нас на периферії іноді є лікарі, які користуються стандартами 80-х, і це не тільки через незнання англійської чи відсутність бажання і можливості вдосконалюватися як фахівець, а й частково через відсутність сучасного обладнання для лікування раку. Тому там можуть лікувати, як 30-40 років тому.

Перший лікар, до якого ми звертаємося зі своїми скаргами звичайний терапевт, сімейний лікар. Можете сказати з вашого досвіду, чи здатні наші сімейні лікарі на першій стадії помітити серйозну проблему і направити пацієнта до потрібного фахівця-онколога? Чи багато у вас таких випадків було?

— У мене небагато таких випадків. Я впевнений, що наші терапевти — хороші фахівці, і ця статистика покращиться. Треба розуміти, що головне завдання сімейного лікаря — бути менеджером здоров'я вашої сім'ї. Він має керувати вашим здоров'ям, і якщо треба — направляти вас на "ремонт". Якщо у вас є скарги, то сімейний лікар має направити вас на діагностику, а потім — до вузького спеціаліста. На цьому його завдання закінчується. Якщо він все зробив правильно — честь йому і хвала. Але були випадки, коли відправляли пацієнта до невролога без діагностики. Бо немає в районі ні КТ, ні МРТ.

У мене був не один випадок, коли довго лікували безпечну патологію, а у пацієнта поступово, але впевнено розвивався онкологічний процес

Бо нікому на думку не спало оглянути його детально, зібрати сімейний анамнез, зробити аналіз на онкомаркери. І все це призвело до того, що пацієнт чує від онколога, що у нього рак легенів, а його лікували від міжреберної невралгії.

До речі, статистика каже про те, що випадків онкологічних захворювань у нас стає все більше. Незважаючи на те, що ми вигадуємо все нові і нові методи лікування.

— Ну ми не дуже і винаходимо. Винаходи потребують серйозного підходу до науки і фінансування. Це не про нас поки що. Статистика онкології зросла не тому, що її стало більше, хоча це також, а тому, що ми почали її виявляти частіше. Свідомість середнього класу українців стала кращою, люди все ж таки поступово, але приділяють увагу своєму здоров'ю.

На жаль, я не пам'ятаю випадку за 12 років практики, коли пацієнт із сільської місцевості прийшов до мене з першою стадією раку. Болить — пішов банки поставив, намазав, сходив до мануального терапевта або до бабки-ворожки і на цьому все закінчилося. А хвороба прогресує, і помилок людині не пробачає.

Читайте: Унікальний випадок: у трирічної дівчинки виявили рак грудей

В Європі не краще виявляють онкологію. Але там країни суворого режиму, в хорошому розумінні цього слова. Ти маєш страховку, згідно з нею ти маєш обов'язки перед своєю компанією. Тобі чітко написано, що ти повинен пройти обстеження в такий-то період. Якщо не проходиш, то наступного року твоя страховка коштує дорожче. Тому люди там чітко це роблять, вони вміють рахувати гроші. І коли виявляється пухлина на першій стадії, звичайно, зупинити процес набагато простіше, ніж коли вона поширена по всьому організму.

Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

Є версія, що рак спочатку це тоненька плівочка, десь під шкірою або на слизовій оболонці органу. І виявити її неможливо. А ось коли з неї починає розвиватися пухлина, то вже все одно, 1-а це стадія чи 3-я, вона вже встигла прорости в організм, і що не роби, хвороба вже переможе. Чи це правда?

— Ті, хто це каже, помиляється. Жодної плівочки немає. Суть зростання пухлини —- це атипія клітини того чи іншого органу. Є чинники, які визначають життєвий цикл клітини, її народження, життя і смерть. І ці чинники, які відповідають за ядерну інформацію, за енергію, її розподіл мають чіткий алгоритм роботи. Коли цей алгоритм збивається, тоді і виростає нетипова для цієї ділянки клітина або тканина. Ось із цього моменту ми говоримо про те, що пухлина почала рости. Побачити цю клітину неможливо, але виявити можна за допомогою біологічних онкомаркерів. Вони виявляють специфічні білки, які виділяє пухлина.

Читайте: Названі 10 найнебезпечніших видів раку: перші симптоми

Якщо чесно, ви як лікар вірите в те, що рак можна вилікувати?

— Я можу показати вам сотні знімків до і після. Де ми досягали не просто успіху, а вилікували пацієнта на першій стадії.

Тобто людина далі буде спокійно жити і ніщо її не турбуватиме?

— Звичайно. Повторюся, реально онколог бореться із 3-ю і 4-ю стадіями. Третя стадія — десь ми перемагаємо, десь хвороба нас перемагає. А на четвертій стадії ми намагаємося максимально продовжити життя. І не просто життя, а якість життя людини. Нівелювати страждання людини, наскільки це можливо. Але мушу сказати, що і на 4-й стадії іноді трапляються неймовірні речі. Диво ще ніхто не скасував.

Чи існують зараз якісь щеплення, які здатні захистити людину від деяких видів раку. Наскільки вони ефективні?

— Щеплення від раку на сьогодні не існує. Але є захворювання і фактори ризику, які можуть викликати онкологію, тому вакцинація від цих хвороб дозволяє уникнути деяких видів раку. Наприклад, гепатит. Це один з факторів, який далі може викликати у пацієнта онкологічне захворювання печінки. Якщо вакцинуватися, то ризик істотно знизиться.

Відомий препарат, який зараз широко поширений у США, Гардасил. Це препарат, вакцина від папіломовірусу людини (6, 11, 16, 18 тип), який показаний дівчаткам після 14 років. Доведено у клінічних дослідженнях, що він знижує ризик, бо цей вірус — пряма причина виникнення раку шийки матки у жінок. У нас є хронічні, вірусні захворювання, які можуть бути передраковими. Якщо ми їх нівелюємо, то у нас зменшиться шанс на те, що ми будемо мати ту чи іншу проблему після 50 років.

Читайте: Викликають рак серця: вчені виявили небезпеку мобільних телефонів

За останні 15-20 років рак суттєво помолодшав

Раніше рак був прерогативою людей за 50-60 років. Тепер пухлинні процеси виявляємо у 10-річних дітей. важко сказати чому. Екологічні фактори, стиль життя, гіподинамія, шкідливі звички батьків.

Ось нещодавно виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила, що рак шийки матки у жінок помолодшав, бо сучасні дівчатка рано вступають у статеві зносини, відповідно рано отримують вірус папіломи, здатний призвести до хвороби. Ви згодні з цим?

— Папіломовіруси — один з чинників, який викликає рак шийки матки. Раннє статеве дозрівання і зносини — це питання дискусійне. Факт залишається фактом, щойно у дівчини збільшується титр папіломовірусу, збільшується і ризик захворіти генітальними кондиломами, персистуючою інфекцією, іншими ураженнями піхви, що може призвести до раку шийки матки у більш зрілому віці. Це може статися і в 25, 30, 35 років.

Читайте: Рак і проблеми з диханням: медики порівняли небезпеку від сигарет і кальянів

Наука вже дійшла єдиної думки, що є основною причиною, яка викликає рак?

— Версій є багато, близько 50. Це різні гуморальні, інфекційні, аутоімунні, енергетичні причини, водно-електролітні порушення. Якби я сьогодні вам сказав, у чому основна причина виникнення раку, ви б підписали — інтерв'ю з лауреатом Нобелівської премії Антоном Шкіряком. На жаль, я поки що не лауреат і відповісти на це питання не можу.

Читайте: Навіть офісні працівники: названі чотири популярні професії, що викликають рак

Можу сказати тільки, що один з найважливіших факторів ризику у людей — це харчування. Недарма кажуть: ми є те, що ми їмо. Хоча насправді є і фактори порушення кровообігу органів. Патології судин, зокрема. Дослідники люблять включати до переліку причин і стрес. Сам по собі стрес не є причиною, але він викликає ті порушення, наприклад, тахікардію, підвищення артеріального тиску та/або внутрішньочерепного, збільшення кількості виділення шлункового соку тощо. Всі ці причини можуть потім призвести до передракових станів або навіть до раку.

Як щодо харчування? В інтернеті люблять публікувати списки шкідливих, канцерогенних продуктів, які можуть призвести до розвитку раку. Чи вірите, що є такий список?

— Не просто вірю, а є дослідження, які виявили канцерогени в тих чи інших продуктах. Це перероблене м'ясо — сосиски, ковбасні вироби тощо. Бо там використовують нітрати натрію.

Також доведено, що звичайнісінька свинина є онкогенною. Особливо коли тварини отримують гормональне харчування на фермах.

І сало також шкідливе. Всі дуже хвалять сало, мовляв, це наш національний продукт, його треба прикладати до рани, під час отиту класти у вухо... Але ми повинні пам'ятати, що сало — це концентрат холестерину, холестеринова бомба

Якщо ми говоримо, що пухлини виникають за рахунок зниження кровопостачання тих чи інших органів, то воно знижується не від нечистої сили. А від того, що судини забиваються і "труба", тобто посудина, стає вужчою. Я, напевно, єдиний з українців, хто сало не пропагує і не їсть. Також шкідливі і смажені, копчені продукти — всі вони містять денатурований білок. Він дуже шкідливий.

А є продукти, які навпаки протидіють виникненню цього захворювання?

— Звісно є. Але розумієте, якби сьогодні можна було тільки простим харчуванням попередити рак, то у мене б тут були складені продуктові набори, пацієнти б заходили, і я б їм пакети видавав. На жаль, дослідження, яке б підтверджувало кореляцію стилю харчування, що знижує ризик раку — немає. Але! Зверніть увагу, хто у світі живе довше за всіх? Перемагають японці, у них середній вік 85,3 року. В їхньому раціоні переважають морепродукти, морська капуста, рис без солі. Рис вони відварюють на воді і їдять, жодних приправ і жирів не використовують. На це треба звернути увагу. Є ще поняття середземноморської кухні, де переважає оливкова олія, яка має жовчогінну дію.

Читайте: Вчені назвали популярний продукт проти раку

А шкідливі звички? Про шкоду куріння ми знаємо, зайва засмага, солярії призводять до меланоми. А що ще шкідливе?

— Гіподинамія. Наприклад, у сільській місцевості, де є поля під ухилом, живуть довше. Я читав, що в одному австрійському селі люди в середньому живуть 90 років. Почали досліджувати, чому так відбувається. З'ясувалося, що люди живуть у простих утеплених дерев'яних будинках. Температура в будинку взимку 17-18 градусів. Їдять небагато, можна сказати не доїдають, бо цілий день працюють і немає часу. Переважно їдять молочні продукти, злаки, зовсім небагато червоного м'яса. І фізичне навантаження. Кожен працює до глибокої старості.

Але я б відразу зазначив, що фізична активність має бути помірною. Бо згідно з іншим дослідженням, люди із зайвою фізичною активністю, які багато займаються фітнесом, важким спортом — живуть менше.

Навіть шелак і сало викликають рак — онколог

Тобто помірне навантаження для організму потрібне. Але що занадто — то не здраво. Тим більше кожен організм переносить різні навантаження, а методики тренувань мають бути різними для всіх. Людина має відчувати, до якого моменту їй приємно займатися спортом.

Все що виснажує, викликає дискомфорт — не потрібне.

Але скажу, що абсолютна гіподинамія також небезпечна, бо може призвести до раку кишечника, шлунку, прямої кишки. Треба знайти ту "золоту середину".

А сучасне захоплення дівчат і жінок красою? Гелі під шкіру, ботокс, імпланти у грудях... Що можете сказати, чи є тут зв'язок із раком?

— Думаю, що ще років п'ять-десять і прибиратимуть неякісні імпланти, які були встановлені раніше. Але сучасні імпланти вже відносно безпечні, і ймовірно, не викликатимуть жодних проблем. Все гіалоуронові та інші методики покращення зовнішнього вигляду жінок — не можу сказати, що там є онкогени, немає таких досліджень.

Але ось з приводу нігтів, які покривають дуже модним шелаком, то для їхнього затвердіння використовуються шкідливі формальдегіди. Наприклад, оксид титану, який викликає онкологічні процеси. Він же є в помадах. Усі барвники для волосся теж небезпечні, бо виробляють їх на основі шкідливих хімічних сполук.

Ще цікаво, а зайва вага є зв'язок з онкологією?

— Звісно, ожиріння — це ознака того, що за деякий час у людини можуть виникнути ті чи інші захворювання або навіть онкологічні процеси. Це фактор ризику. Ми повинні розуміти, що жир відкладається неспроста. Порушений метаболізм в організмі, за рахунок цього можуть бути проблеми з судинами.

У кожної людини є свій діапазон ваги залежно від зросту. Його визначила ВОЗ. Якщо ви перебуваєте в цьому діапазоні, то спокійно живіть, звертайте увагу на харчування, пийте чисту воду і займайтеся мінімальною щоденною фізичною активністю. Якщо людина за межами цього діапазону, то треба зробити все, щоб нормалізувати свою вагу. Старість треба зустрічати в хорошій вазі. Будьте здорові.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки