Рак товстої кишки вбиває частіше, ніж рак легенів

14,8 т.
Рак товстої кишки вбиває частіше, ніж рак легенів

Рак товстої кишки в Україні знаходиться на першому місці, як за захворюваністю, так і за смертністю серед усіх локалізацій.

Так, я не помилився. Ні, вам не здалося.
Не дивлячись на те, що найбільше коштів і зусиль вкладається в профілактику раку молочної залози та легень, вони не забирають стільки життів в Україні, як колоректальний рак. Кому цікаво — може глянути дані національного канцер-реєстру. (Але мушу попередити, що такого розділу, як колоректальний рак там немає. Є рак прямої кишки і рак ободової кишки. Їх треба додати. А в гістограмах ще треба правильно просумувати відсоток захворюваності або смертності по локалізаціям у чоловіків та жінок. Тож не вірите? — вперед, згадувати матиматику. Я не для цього вирішив написати статтю, щоб нагадувати про прості арифметичні дії).

Відео дня

Отже мабуть найпоширенішими скринінгами є мамографія та РАР мазок у жінок, і флюорографія у чоловіків. Бо бачте, на першому місці у жінок - рак молочної залози, а у чоловіків - рак легень. Ще важливо розвісити білборди з закликами про шкідливість тютюнопаління. Бо ж через це у чоловіків рак легень на першому місці. І не важливо, що курців жінок в Україні чи не більше, ніж чоловіків. Не подумайте, що я захищаю курців. Ні. Я знову ж таки хочу підкреслити, що на фоні величезних проблем з захворюваністю на рак легень і молочної залози, які постійно втрапляють в поле зору і лікарів і пацієнтів, є значно більша проблема — рак товстої кишки, яка залишилася поза полем зору і тих, і інших. І головна біда не в тому, що цю проблему ніяк не висвітлюють і не піднімають, а й в тому, що з нею ніяк не борються. Уявляєте?

Читайте: Не піддається хімії: знайдений новий спосіб убити невиліковний рак

У всьому цивілізованому світі, а за даними ВООЗ рак товстої кишки посідає четверте місце за захворюваністю, існують програми скринінгу колоректального раку. Багатші країни можуть використовувати для скринінгу одразу колоноскопію, бідніші — аналізи на приховану кров та сигмоскопію. А в Україні не існує таких програм взагалі.
Як наслідок, за даними того ж таки канцер-реєстру, в 2015 році на КРР захворіло більше 16 000 чоловік, а померло в тому ж таки 2015-ому від КРР більше 9000 чоловік! За один рік!
І це при тому, що існують хворі з КРР, яким діагноз не встигли встановити (чи не хотіли). Тож реальні цифри більші.

Отже, друзі мої, якщо ваше здоров’я не цікаво державі, все залежить лише від Вас особисто! Треба всього лише наважитись, і знайти для цього час.
Абсолютна більшість злоякісних пухлин товстої кишки виникають з доброякісних попередників — аденом. Не буду вдаватись в подробиці, які бувають аденоми, але скажу, що аденоми будь-якого розміру в кишці мають бути видалені — інакше шлях в отих 16 з хвостиком тисяч відкритий.


Жодний метод обстеження не дозволяє виявити і видалити одномоментно всі аденоми (чи принаймні більшість), окрім колоноскопії. Виключення складають лише великі аденоми, які теж переважно можуть бути видалені ендоскопічно, але не одразу, а після гістологічного дослідження та госпіталізації.
Важливе “але” - колоноскопія має бути виконана якісно. До нього я повернусь іншим разом. За даними світової статистики, у хворих які проходять скринінгову колоноскопію, ризик виникнення раку товстої кишки вкрай низький, а ризик померти від такого раку майже рівний нулю, через раннє виявлення та лікування, часто ендоскопічне.

Читайте: Діагностика раку: українцям дали важливі поради

Кому в першу чергу варто подумати про скринінгову колоноскопію:

- обтяжений по КРР сімейний анамнез (якщо у кровних родичів був виявлений рак товстої кишки) — перший скринінг — в 40 років (або мінус 10 років від віку родича, коли у нього був виявлений КРР. При чому орієнтуватись варто на менший з двох показників);


- обтяжений щодо поліпозів сімейний анамнез (якщо у кровних родичів виявлялись множинні поліпи) — тут варто сказати, що поліпози бувають різні, і вік початку скринінгу дуже варіює. Тож варто з детальним сімейним анамнезом звернутись до спеціаліста. З іншого боку якщо вам є 30 років і немає протипоказань до колоноскопії з таким анамнезом краще її зробити, ніж не зробити;


- якщо у кровних родичів був виявлений рак ендометрію — скринінг варто почати з 40 років (це основна позакишкова локалізація, пов’язана з спадковим колоректальним раком, який називають синдромом Лінча);


Читайте: Розвиває 12 типів раку: вчені назвали небезпечне поширене захворювання

- рідкісні так звані Лінч-асоційовані локалізації — шлунок, яєчники, підшлункова залоза, сечоводи, нирка, головний мозок (гліобластома), жовчовивідні шляхи, тонка кишка, аденоми та карциноми сальних залоз, кератоакантоми. Знову ж таки початок скринінгу варто почати в 40 років або на 10 років раніше, ніж було виявлено один з перерахованих раків у кровних родичів. Особам з переліченими утвореннями в особистому, а не сімейному, анамнезі також необхідна обов’язкова колоноскопія;


- особам з 8-ма і більше роками анамнезу хвороби Крона та виразкового коліту; хоча, як правило такі хворі постійно знаходяться під наглядом, але знаючи відношення середнього статистичного пацієнта до колоноскопії, вважаю за необхідне нагадати.

В другу чергу на колоноскопію варто звернутися всім кому виповнилось 50, а краще навіть 45 років. Всім без виключення. Я розумію, що тут кожен подумає: мене немає в згаданих вище, значить "пронесе". Впевнені? Що не потрапите в 16 тисяч на рік? А якщо я скажу що в більш-менш непоганих кабінетах аденоми знаходять у кожного третього, хто з’явився на колоноскопію, а у кращих — у 3 з 5 (а то і у 7 з 10) пацієнтів, які прийшли на колоноскопію? Все ще впевнені?
А якщо я скажу, що у абсолютної більшості пацієнтів аденоми безсимптомні. Ба більше — навіть рак на ранніх стадіях безсимптомний. А коли з’являються симптоми — настає час шкодувати про невиконану вчасно колоноскопію.

Тож, висновок, як на мене, зрозумілий всім — скринінгова колоноскопія, це найефективніший спосіб запобігти раку товстої кишки.

Чітайте більше про рак та боротьбу з нім у розділі "Онкологія" на MEDOBOZ

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки