Ніколи знову: Реабілітація після інфаркту

91,7 т.
Ніколи знову: Реабілітація після інфаркту

Інфаркт міокарда - це захворювання, з високим показником смертності. Деякі пацієнти, можуть пережити кілька інфарктів, для інших же перший випадок - закінчується летальним результатом. Ризик смертності в перші 30 днів від інфаркту міокарда безпосередньо залежить від: віку, артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, ваги, часу до початку лікування, а також наявності стенокардії та цукрового діабету.

Якщо інфаркт міокарда вже стався, найголовніше завдання лікаря, рідних і самого хворого - не допустити повторного випадку і правильно відновлюватися, щоб повернутися до колишнього життя.

Не дивлячись на те, що це серйозне і складне захворювання, а його наслідки можуть надовго залишити людину далеко за межею його звичного життя, багато пацієнтів, не без завзятості і допомоги медиків, можуть відновити здоров'я, правда іноді на це йдуть роки.

Відео дня

Читайте: Запобіжить інфаркт і інсульт: названий кращий продукт від гіпертонії

Відновлення після інфаркту міокарда ділитися на кілька етапів:

  • Базовий етап - починається ще в стаціонарі, після того, як пацієнта переводять з інтенсивної терапії.

  • Постстаціонарний етап - відповідальність за здоров'я пацієнта, тепер лягає на нього і його родичів. Хворого, після пережитого інфаркту, відпускають додому або в санаторний/реабілітаційний заклад. Це період адаптації і становлення нового способу життя.

  • Підтримує етап - триває протягом усього життя. Всі можливі функції організму вже відновилися і тепер важливо дотримуватися нового способу життя, мета якого - уберегтися від повторного інфаркту.

На кожному з етапів найважливіше значення мають 5 факторів які впливають на результат: прийом призначених препаратів, харчування, психологічна реабілітація, шкідливі звички, ЛФК.

Читайте: Чи загрожує вам інфаркт: експрес-тест для кожного

Розглянемо докладніше кожен з них.

Прийом призначених препаратів після інфаркту

На жаль, в Україні самолікування приносить більше шкоди ніж користі. Пацієнти звикли самостійно призначати і відміняти препарати, але припиняти прийом ліків виписаних після інфаркту смертельно небезпечно.

"Зазвичай пацієнтам після перенесеного інфаркту міокарда призначають: бета-блокатори (наприклад, Метопролол ), які знижують артеріальний тиск і частоту серцевих ударів; інгібітори АПФ (наприклад, Раміприл ) і БРА (наприклад, Вальзартан), які уповільнюють шкідливі структурні зміни в серцевому м'язі і кровоносних судинах, а також знижують тиск; нітрати і нітропрепарати (наприклад, Нітрогліцерин ), які розширюють кровоносні судини і допомагають лікувати біль; сатини нового покоління, які борються зі шкідливим холестерином (наприклад, Аторвастатин , Розувастатин , Симвастатин, ловастатин ), також існує природний, що видобувається з червоного рису, сатин; антиагреганти (наприклад, ацетилсаліцилова кислота , ацетілсаліціт лізину, алпростаділ , абциксимаб , анагрелід ) - препарати розріджують кров, які запобігають утворенню тромбів "- ділитися кардіолог Т.В. Анікєєва.

Препарати і дозування підбираються лікарем кожному пацієнту індивідуально, більш того, лікування може пройти ще кілька коригувань, адже щоб знизити ризик повторного інфаркту, важливо не просто виписати ліки, а щоб вони ідеально підходили людині і, щоб потерпілий сумлінно їх приймав.

Читайте: Інфаркт міокарда: як врятуватися від смерті

Саме тому домашня реабілітація менш ефективна. Хтось повинен обов'язково стежити, щоб всі приписи лікаря виконувалися правильно. Найкраще місце, куди слід відправиться відразу після лікарні - санаторій або реабілітаційний центр. Тут є фахівці, здатні спостерігати за хворим, і хороша атмосфера відмінна від лікарні. У таке місце можна поїхати сім'єю - і самим підлікуватися, і рідну людину підтримати.

Харчування після інфаркту

Ніколи знову: Реабілітація після інфаркту
"З перших днів в клініці, до закінчення першого тижня важливо знизити навантаження на серце. Для цього хворому приписують дробове шестиразове харчування. У денний раціон входять супи і перетерті продукти. Вся їжа готується без солі і спецій. В основному готують страви з яловичини, курки, нежирних сортів риби, знежирених молочних продуктів, каш, овочів і омлетів на пару. Повністю виключаються жирні продукти, тверді сорти сирів, випічки, здоби, солодощів, а також кава і чай "- коментує дієтолог, Б.Г. Скачко.

Читайте: Безбольової інфаркт: лікарі описали симптоми прихованої хвороби

Під час приготування страв і планування меню, найкраще опиратися на список дозволених продуктів в дієті "Стіл №10". Навіть на останньому етапі реабілітації не варто нехтувати її рекомендаціями і включати в раціон заборонені продукти.

"На другому етапі, який триватиме 2-3 тижні, дієта стає менш суворою. Деякі продукти можна вживати не протертими. Пацієнт харчується невеликими порціями по 5 разів на день. За висновком підгострого періоду, хворому дозволяється харчуватися низькокалорійною, несолоною їжею. Під час так званого періоду рубцювання, людині, що перенесла інсульт обмежують кількість рідини до 1 - 1,5 літрів в день. Далі пацієнт повинен дотримуватися принципів правильного харчування, додаючи овочі та фрукти, а також виключати солоне, жирне, борошно та солодке зі свого раціону. Якщо у хворого проблеми із зайвою вагою - добова калорійність знижується до допустимої норми "- пояснює дієтолог, Б.Г. Скачко.

Читайте: Як очистити судини і вберегтися від інфаркту: названі 20 суперпродуктів

Шкідливі звички після інфаркту

Про шкідливі звички харчування, більш детально розписано вище. Вам доведеться боротися з курінням, алкоголем і малорухливим способом життя. Сигарети викидаються з першого дня. Кидати курити повільно і поступово - не варіант. Під час куріння, згортання крові збільшується на 15-20%, а це може привести до тромбу і повторному приступу. Алкоголь же посилює навантаження на серце, що також може привести до повторного нападу.

Фізичні навантаження після інфаркту

Ніколи знову: Реабілітація після інфаркту

Починати відновлювати фізичні навички, необхідно з першого дня після інфаркту.

"На першому етапі, навіть дуже хворим пацієнтам необхідно пробувати вмиватися, самостійно чистити зуби, сидіти і повертатися на ліжку. В період рубцювання лікар, оцінивши стан пацієнта, може рекомендувати легку гімнастику, пересування по палаті, а далі по коридорах і навіть сходах. Але пам'ятайте, що рівень фізичних навантажень визначається лікарем індивідуально для кожного. По закінченню стаціонарного лікування навантаження починають плавно збільшуватися, починаючи з 15 хвилин в день і додаючи 5 хвилин до заняття щотижня до досягнення години "- пояснює кардіолог Т.В. Анікєєва.

Читайте: Інфаркт – перша допомога

Також слід пам'ятати, що людям, які перенесли інфаркт міокарда, фізичні вправи в саду і на городі протипоказані, особливо під сонцем. Постраждалим не можна піднімати тяжкості, копати та інше. Таке фізичне навантаження може закінчитися плачевно, лікарі, навіть дали цьому явищу своє визначення - "інфаркт на грядці".

Психологічна реабілітація

Люди, які перенесли інфаркт міокарда, часто стають дратівливим, у них з'являється агресія навіть до рідних і близьких. Проблемою може стати депресія, адже в такому стані людина взагалі може відмовлятися займатися реабілітацією. У такий період незамінною стає допомога психолога, який навчить людину справлятися з дратівливістю, агресією і допоможе йому уникнути депресії.

"Хворому, що переніс інфаркт необхідно навчитися змінювати ставлення: до перспективи, до життя, до оточення і свого здоров'я. Люди, часто скептично ставляться до поняття" змінити ставлення ", ну а ви спробуйте це зробити. Це не так легко. Змінивши ставлення зміниться все життя і рух по ньому, а за цим підтягнеться і психофізіологія. Йдеться про зміну формату відносин. Добре, якщо поруч є грамотна людина, яка направить в сторону м'якого і спокійного способу роботи з інформацією, а не просто до придушення агресії. Дуже часто люди з серцево-судинними хворобами мають жорсткі психологічні реакції. Таких пацієнтів необхідно вести м'яко, калібрувати агресію і стрес, щоб не допустити повторного інфаркту. Це складна, вдумлива і спокійна робота. Можна займатися в рамках аутогенного тренування, коли людина не зовсім розуміє, що вона робить , але все ж використовує прийоми саморегуляції "- коментує практикуючий психолог Юрій Садовський

Читайте: Названо продукт, який знизить ризик інфаркту і діабету

Важливу роль відіграють близькі і рідні люди. Адже в той час, коли поруч немає професіонала, виникає дуже багато дрібних і навіть побутових конфліктів. Людина може злитися, наприклад, через те, що їй не подобається харчування, сварка може розгорітися навіть через надмірну турботу.

"Як ми обробляємо опіки людини, який обгорів - зціпивши зуби і терплячи лайку та укуси. Така ж ситуація з людиною, що перенесла інфаркт, її поведінка - реакція на біль. Близьким людям, які допомагають пацієнту відновлюватися потрібно налаштуватися на терпіння, щоб самому не опинитися провокатором чергового спалаху гніву або роздратування. Крім того, потрібно переглянути "договір" стосунків з потерпілим. Пояснити йому, що ви підтримуєте його, і домовитися пробувати відноситись один до одного акуратніше. Поясніть людині, що ви робите для неї все, що можливо, і попросіть працювати над проблемою разом. Наказати пацієнтові котрий переніс інфаркт, моментально заспокоїтися - не вийде, але коли поруч є люди, які допомагають йому реабілітуватися і щиро піклуються про нього, людину це дуже заспокоює "- пояснює Садовський .

Як повідомляв OBOZREVATEL, в Україні за останні 10 років зназилась смертність від інфаркту міокарда

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки