МоваЯзык

/ Кардіологія

Ніколи знову: Реабілітація після інфаркту

Інфаркт міокарда - це захворювання, з високим показником смертності. Деякі пацієнти, можуть пережити кілька інфарктів, для інших же перший випадок - закінчується летальним результатом. Ризик смертності в перші 30 днів від інфаркту міокарда безпосередньо залежить від: віку, артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, ваги, часу до початку лікування, а також наявності стенокардії та цукрового діабету.

Якщо інфаркт міокарда вже стався, найголовніше завдання лікаря, рідних і самого хворого - не допустити повторного випадку і правильно відновлюватися, щоб повернутися до колишнього життя.

Не дивлячись на те, що це серйозне і складне захворювання, а його наслідки можуть надовго залишити людину далеко за межею його звичного життя, багато пацієнтів, не без завзятості і допомоги медиків, можуть відновити здоров'я, правда іноді на це йдуть роки.

Відновлення після інфаркту міокарда ділитися на кілька етапів:

  • Базовий етап - починається ще в стаціонарі, після того, як пацієнта переводять з інтенсивної терапії.

  • Постстаціонарний етап - відповідальність за здоров'я пацієнта, тепер лягає на нього і його родичів. Хворого, після пережитого інфаркту, відпускають додому або в санаторний/реабілітаційний заклад. Це період адаптації і становлення нового способу життя.

  • Підтримує етап - триває протягом усього життя. Всі можливі функції організму вже відновилися і тепер важливо дотримуватися нового способу життя, мета якого - уберегтися від повторного інфаркту.

На кожному з етапів найважливіше значення мають 5 факторів які впливають на результат: прийом призначених препаратів, харчування, психологічна реабілітація, шкідливі звички, ЛФК.

Розглянемо докладніше кожен з них.

Прийом призначених препаратів після інфаркту

На жаль, в Україні самолікування приносить більше шкоди ніж користі. Пацієнти звикли самостійно призначати і відміняти препарати, але припиняти прийом ліків виписаних після інфаркту смертельно небезпечно.

"Зазвичай пацієнтам після перенесеного інфаркту міокарда призначають: бета-блокатори (наприклад, Метопролол ), які знижують артеріальний тиск і частоту серцевих ударів; інгібітори АПФ (наприклад, Раміприл ) і БРА (наприклад, Вальзартан), які уповільнюють шкідливі структурні зміни в серцевому м'язі і кровоносних судинах, а також знижують тиск; нітрати і нітропрепарати (наприклад, Нітрогліцерин ), які розширюють кровоносні судини і допомагають лікувати біль; сатини нового покоління, які борються зі шкідливим холестерином (наприклад, Аторвастатин , Розувастатин , Симвастатин, ловастатин ), також існує природний, що видобувається з червоного рису, сатин; антиагреганти (наприклад, ацетилсаліцилова кислота , ацетілсаліціт лізину, алпростаділ , абциксимаб , анагрелід ) - препарати розріджують кров, які запобігають утворенню тромбів "- ділитися кардіолог Т.В. Анікєєва.

Препарати і дозування підбираються лікарем кожному пацієнту індивідуально, більш того, лікування може пройти ще кілька коригувань, адже щоб знизити ризик повторного інфаркту, важливо не просто виписати ліки, а щоб вони ідеально підходили людині і, щоб потерпілий сумлінно їх приймав.

Саме тому домашня реабілітація менш ефективна. Хтось повинен обов'язково стежити, щоб всі приписи лікаря виконувалися правильно. Найкраще місце, куди слід відправиться відразу після лікарні - санаторій або реабілітаційний центр. Тут є фахівці, здатні спостерігати за хворим, і хороша атмосфера відмінна від лікарні. У таке місце можна поїхати сім'єю - і самим підлікуватися, і рідну людину підтримати.

Харчування після інфаркту

"З перших днів в клініці, до закінчення першого тижня важливо знизити навантаження на серце. Для цього хворому приписують дробове шестиразове харчування. У денний раціон входять супи і перетерті продукти. Вся їжа готується без солі і спецій.

В основному готують страви з яловичини, курки, нежирних сортів риби, знежирених молочних продуктів, каш, овочів і омлетів на пару. Повністю виключаються жирні продукти, тверді сорти сирів, випічки, здоби, солодощів, а також кава і чай "- коментує дієтолог, Б.Г. Скачко.

Під час приготування страв і планування меню, найкраще опиратися на список дозволених продуктів в дієті "Стіл №10". Навіть на останньому етапі реабілітації не варто нехтувати її рекомендаціями і включати в раціон заборонені продукти.

"На другому етапі, який триватиме 2-3 тижні, дієта стає менш суворою. Деякі продукти можна вживати не протертими. Пацієнт харчується невеликими порціями по 5 разів на день. За висновком підгострого періоду, хворому дозволяється харчуватися низькокалорійною, несолоною їжею. Під час так званого періоду рубцювання, людині, що перенесла інсульт обмежують кількість рідини до 1 - 1,5 літрів в день. Далі пацієнт повинен дотримуватися принципів правильного харчування, додаючи овочі та фрукти, а також виключати солоне, жирне, борошно та солодке зі свого раціону. Якщо у хворого проблеми із зайвою вагою - добова калорійність знижується до допустимої норми "- пояснює дієтолог, Б.Г. Скачко.

Шкідливі звички після інфаркту

Про шкідливі звички харчування, більш детально розписано вище. Вам доведеться боротися з курінням, алкоголем і малорухливим способом життя. Сигарети викидаються з першого дня. Кидати курити повільно і поступово - не варіант. Під час куріння, згортання крові збільшується на 15-20%, а це може привести до тромбу і повторному приступу. Алкоголь же посилює навантаження на серце, що також може привести до повторного нападу.

Фізичні навантаження після інфаркту

Починати відновлювати фізичні навички, необхідно з першого дня після інфаркту.

"На першому етапі, навіть дуже хворим пацієнтам необхідно пробувати вмиватися, самостійно чистити зуби, сидіти і повертатися на ліжку. В період рубцювання лікар, оцінивши стан пацієнта, може рекомендувати легку гімнастику, пересування по палаті, а далі по коридорах і навіть сходах. Але пам'ятайте, що рівень фізичних навантажень визначається лікарем індивідуально для кожного.

По закінченню стаціонарного лікування навантаження починають плавно збільшуватися, починаючи з 15 хвилин в день і додаючи 5 хвилин до заняття щотижня до досягнення години "- пояснює кардіолог Т.В. Анікєєва.

Також слід пам'ятати, що людям, які перенесли інфаркт міокарда, фізичні вправи в саду і на городі протипоказані, особливо під сонцем. Постраждалим не можна піднімати тяжкості, копати та інше. Таке фізичне навантаження може закінчитися плачевно, лікарі, навіть дали цьому явищу своє визначення - "інфаркт на грядці".

Психологічна реабілітація

Люди, які перенесли інфаркт міокарда, часто стають дратівливим, у них з'являється агресія навіть до рідних і близьких. Проблемою може стати депресія, адже в такому стані людина взагалі може відмовлятися займатися реабілітацією. У такий період незамінною стає допомога психолога, який навчить людину справлятися з дратівливістю, агресією і допоможе йому уникнути депресії.

"Хворому, що переніс інфаркт необхідно навчитися змінювати ставлення: до перспективи, до життя, до оточення і свого здоров'я. Люди, часто скептично ставляться до поняття" змінити ставлення ", ну а ви спробуйте це зробити. Це не так легко. Змінивши ставлення зміниться все життя і рух по ньому, а за цим підтягнеться і психофізіологія. Йдеться про зміну формату відносин. Добре, якщо поруч є грамотна людина, яка направить в сторону м'якого і спокійного способу роботи з інформацією, а не просто до придушення агресії. Дуже часто люди з серцево-судинними хворобами мають жорсткі психологічні реакції. Таких пацієнтів необхідно вести м'яко, калібрувати агресію і стрес, щоб не допустити повторного інфаркту. Це складна, вдумлива і спокійна робота. Можна займатися в рамках аутогенного тренування, коли людина не зовсім розуміє, що вона робить , але все ж використовує прийоми саморегуляції "- коментує практикуючий психолог Юрій Садовський

Важливу роль відіграють близькі і рідні люди. Адже в той час, коли поруч немає професіонала, виникає дуже багато дрібних і навіть побутових конфліктів. Людина може злитися, наприклад, через те, що їй не подобається харчування, сварка може розгорітися навіть через надмірну турботу.

"Як ми обробляємо опіки людини, який обгорів - зціпивши зуби і терплячи лайку та укуси. Така ж ситуація з людиною, що перенесла інфаркт, її поведінка - реакція на біль. Близьким людям, які допомагають пацієнту відновлюватися потрібно налаштуватися на терпіння, щоб самому не опинитися провокатором чергового спалаху гніву або роздратування. Крім того, потрібно переглянути "договір" стосунків з потерпілим. Пояснити йому, що ви підтримуєте його, і домовитися пробувати відноситись один до одного акуратніше. Поясніть людині, що ви робите для неї все, що можливо, і попросіть працювати над проблемою разом. Наказати пацієнтові котрий переніс інфаркт, моментально заспокоїтися - не вийде, але коли поруч є люди, які допомагають йому реабілітуватися і щиро піклуються про нього, людину це дуже заспокоює "- пояснює Садовський .

Як повідомляв OBOZREVATEL, в Україні за останні 10 років зназилась смертність від інфаркту міокарда

Ти ще не читаєш наш Telegram? А даремно! Підписуйся

0
Коментарі
0
2
Смішно
11
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини