Ключ до надздібностей: вчені придумали, як навчитися контролювати свій мозок

50,1 т.
Ключ до надздібностей: вчені придумали, як навчитися контролювати свій мозок

Якщо людям дати можливість спостерігати в реальному часі, що відбувається у них у мозку, вони швидко навчаться знімати біль, покращувати собі настрій і розпоряджатися небаченими розумовими здібностями.

Як повідомляє Бі-Бі-Сі, доступ до цього методу може змінити на краще світ.

У кожного з нас свій спосіб справлятися з негативними почуттями та емоціями. Хтось фокусується на диханні, щоб заспокоїти нерви. Хтось застосовує медитацію, щоб позбутися від зубного болю. Хтось, щоб відігнати поганий настрій, намагається подумки перенестися в ті місця, де колись відчував себе особливо добре...

Читайте: Не захворіти на деменцію: 7 кроків для здорового мозку

Відео дня

Всі ці способи так чи інакше працюють - щоправда, з різним ступенем успіху.

А тепер уявіть, що ви бачите все, що відбувається у вас у голові, в мозку, коли ви відчуваєте біль, тривогу, тугу, страх або задоволення. І ви можете спостерігати за цим у реальному часі!

Раптом вам стає ясно, що ваші емоції - ніяка не таємниця. Ви здатні стежити за тим, як працюють ті маленькі психологічні хитрощі, за допомогою яких ви розганяєте тугу, можете вибирати найбільш ефективні прийоми і контролювати їхню роботу в режимі реального часу.

Напевно, ви вже зрозуміли, яка головна ідея лежить за новою технікою, яку назвали "ФМРТ у реальному часі" (ФМРТ - функціональна магнітно-резонансна томографія).

Ми вчимося контролювати емоції, почуття і бажання, отримуючи на екрані візуальний відгук на наші дії, на те, як саме ми застосовуємо психологічні техніки і прийоми. У підсумку це стає майже таким же простим, як зменшити гучність у стереосистемі.

Ви на практиці вчитеся, як управляти своїм розумом, - приблизно так само, як бодібілдер тренує окремі групи м'язів.

Це відкриває нам шлях у майбутнє, де за допомогою "ФМРТ у реальному часі" ми зможемо натренувати свої розумові здібності до небаченого ступеня.

Вперше цей метод був продемонстрований у 2005 році під час дослідження, в ході якого людей навчали контролю над больовими відчуттями.

Вісьмох добровольців поміщали в МРТ-сканер і створювали у них на шкірі відчуття, як від опіку. У цей час їм показували на моніторі язичок полум'я, що втілює процес у районі головного мозку, що відповідає за больові реакції.

Читайте: Жінки в небезпеці: вчені визначили критичний вік для настання Альцгеймера

За допомогою різних когнітивних прийомів учасники експерименту швидко вчилися керувати розміром полум'я, що допомагало їм регулювати ступінь електричного роздратування больової зони у себе на шкірі.

Дивно, але всього лише за 13 хвилин експерименту його учасники досягали вміння легко змінювати розмір полум'я і, відповідно, були здатні більш ніж на 50% зменшувати біль.

З того часу кількість подібних досліджень із застосуванням ФМРТ у реальному часі зростала лавиноподібно. Про все нові і нові методи клінічного й експериментального застосування повідомляється мало не кожен місяць.

Досліджуваним тепер пропонується можливість оцінити те, що відбувається у себе в мозку не тільки за допомогою зображення, але і звуків, і навіть температури (через окуляри віртуальної реальності). Метод уже дістав ще одну назву - нейрофідбек.

У дослідженні 2017 р. результати якого опубліковані в журналі Appetite, продемонстровано, як за допомогою ФМРТ у реальному часі можна боротися з ожирінням.

Протягом чотирьох днів чоловіки із зайвою вагою вчилися контролювати ті райони головного мозку, які відповідають за відчуття виконання і винагороди, привчаючи свій мозок робити вибір на користь більш здорової їжі і меншої її кількості.

В іншому дослідженні цього року виявлено, що якщо навчитися контролювати певну частину префронтальної кори головного мозку (той район, із яким пов'язують поведінку пацієнтів з СДУГ, синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю), то підлітки, які пройшли курс навчання, можуть самостійно зменшити симптоми СДУГ і розвинути навички зосереджуватися .

Причому здібності, набуті під час навчання, зберігаються і через 11 місяців, що підтверджує довгограючий ефект тренінгу і змін у мозку, що відбулися в зв'язку з ним.

У дослідженні 2016 року було виявлено, що люди похилого віку можуть використовувати цю техніку для поліпшення своїх пізнавальних здібностей, притуплених віком. Таким же чином і молоді люди можуть стимулювати роботу свого мозку.

Дослідження 2015 року, в якому брали участь здорові дорослі люди, показало: навчання за допомогою так званого нейрофідбека допомагає поліпшити здатність зосереджуватися і менше відволікатися.

В інших недавніх дослідженнях було знайдено застосування цієї методики в лікуванні депресії, тривожних станів, посттравматичного стресового розладу у ветеранів військових дій і навіть пристрасті до куріння.

Дослідження Джеймса Салзера з Техаського університету міста Остін показало, що люди здатні навчитися регулювати рівень нейромедиаторного допаміну, що може бути застосовано для лікування хвороби Паркінсона.

Загалом, дослідження ясно показують, що ця технологія може знайти застосування в мільйонах випадків. Але наскільки тривалим буде її ефект і наскільки вона практична? Точно сказати поки не можна.

Для ФМРТ в реальному часі потрібне дороге і громіздке обладнання, яке зараз застосовується перш за все в термінових і важких випадках.

Однак, як ми знаємо, технології не стоять на місці. Цілком можливо, дуже скоро з'являться дешевші і більш мініатюрні сканери ФМРТ.

Читайте: Індійський музикант сім годин грав на гітарі, поки йому оперували мозок

І тоді перед людством відкриється величезний світ нових можливостей.

Уявіть собі атлета, який проводить тренування, не бачачи власного тіла і не маючи уявлення про вагу штанги.

Приблизно в такому ж становищі ми перебуваємо зараз, не бачачи, що відбувається в нашому мозку, коли нам боляче, коли нам холодно, коли у нас поганий настрій, коли ми в розпачі, коли ми плачемо або радіємо...

Наскільки ж великий потенціал навчання за допомогою ФМРТ в реальному часі? Чого ми досягнемо, якщо кожен із нас зможе кожен день приділяти час тренуванням свідомості - і так місяці і роки?

Якщо навіть кілька 10-хвилинних занять приносять статистично значимий результат, то що ж буде після 10 тисяч годин тренування?

Метод "ФМРТ у реальному часі" може виявитися коротким шляхом до досягнення, наприклад, того, на що витрачають роки наполегливої ​​роботи зі своїм розумом тибетські монахи, які висушують жаром свого тіла мокрий рушник на крижаному вітрі, або індійські йоги, які вміють повністю блокувати відчуття болю в тілі.

Звичайно, поки нічого не можна стверджувати напевно, але, цілком можливо, мова йде і про досягнення розумових зверхздібностей.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", які хвороби може викликати стрес.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки